Totul despre Protectia Consumatorului

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    Totul despre Protectia Consumatorului

    Prin acest topic va propun lamurirea aspectelor legate de drepturile si obligatiile consumatorului si furnizorilor.

    Vom discuta despre orice subiect ce poate avea legatura cu specificul forumului Misiunea Casa, materiale si servicii pentru constructii, elemente ale instalatiilor, produse electrocasnice, scule, unelte si dispozitive etc.

    Fie ca vom achizitiona un produs sau un serviciu, avem anumite drepturi si obligatii la fel ca si furnizorul, cu cat le cunoastem cat mai bine cu atat vom gestiona problemele mai usor si cu rezultate maxime.

    Asadar, in afara de prezentarea si explicarea unor aspecte prevazute de legislatia specifica, asteptam sa ne impartasiti din experientele personale legate de acest subiect si de ce nu, sa gasim raspunsuri la problemele pe care poate le intampinati si nu ati reusit sa gasiti o rezolvare legala.

    Vom vedea unde ne putem adresa, sub ce forma si cum se pot rezolva cu minim de efort problemele aparute la achizitionarea produselor sau serviciilor.
    Avem promisiunea unui coleg forumist care cunoaste in detaliu aspectele legislative si procedurile, mizam pe ajutorul dumnealui.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC
  • Negulescu Corneliu
    Membru Marcant
    • 27.iun.2004
    • 850

    #2
    La post, sa traiti !
    Va rog sa-mi permiteti sa precizez de la bun inceput ca Protectia Consumatorilor NU este acea institutie care pune in practica doleantele consumatorilor ci cea care aplica niste reglementari legale (Legi, Hotarari de Guvern, Ordonante de Guvern, etc.) menite sa apere consumatorul de eventualele tendinte ale vanzatorului de a-l priva de drepturile sale LEGITIME !
    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

    Comentariu

    • Negulescu Corneliu
      Membru Marcant
      • 27.iun.2004
      • 850

      #3
      He, he, dragii mosului, inca digerati ce ati mancat de sarbatori !
      Retineti: e mult mai bine sa intrebati INAINTE de a cumpara ceva/semna un contract, decat dupa ce aveti factura pe asa ceva, si achitata pe deasupra !
      Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2210

        #4
        Sa facem un exercitiu, presupunem ca mergem la un magazin si cumparam un aparat electrocasnic mic. Facem proba in magazin atat cat se poate, fara sa fi analizat in detaliu toate functiile si performantele aparatului.

        Ajungem acasa si incepem sa analizam in detaliu aparatul electrocasnic achizitionat. Constatam ca aparatul ales nu indeplineste anumite asteptari, ce este de facut?

        Putem returna aparatul la magazinul respectiv?
        In ce conditi se poate face acest lucru?
        Exista prevederi legislative care sa reflecte aceste situatii?
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • Negulescu Corneliu
          Membru Marcant
          • 27.iun.2004
          • 850

          #5
          Postat în original de PowerMC
          Constatam ca aparatul ales nu indeplineste anumite asteptari, ce este de facut?
          Nimic ! Totul se face inainte de a plati ! Nu fiti comozi, intoarceti pe toate fetele ! Daca totusi, in anumite hypermarketuri, se plateste mai intai si apoi se face proba, incercati pana iese fum din el si daca nu va convine ceva, acolo, pe loc, refuzati preluarea produsului.
          Postat în original de PowerMC
          Putem returna aparatul la magazinul respectiv?
          Nu, daca am platit la un magazin la care putem pretinde proba inainte de plata sau daca am plecat cu el de la standul de proba din hypermarketuri !
          Postat în original de PowerMC
          In ce conditi se poate face acest lucru?
          Aparatul s-a defectat, nu se poate repara si nu exita unul identic pentru inlocuire.
          Postat în original de PowerMC
          Exista prevederi legislative care sa reflecte aceste situatii?
          Legea 449/03
          Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

          Comentariu

          • Negulescu Corneliu
            Membru Marcant
            • 27.iun.2004
            • 850

            #6
            Atentie, daca ati dus un produs la reparat si acesta este tinut in service mai mult de 15 zile, problema se complica foarte mult pentru vanzator. In anumite conditii, prevazute de Legea 449/03 (e mai incalcit sa expun aici, o filozofie intreaga, oricum nu asa, in orice situatie de acest gen !), se restituie contravaloarea ! El este pasibil de amenda, oricum !
            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              #7
              Presupunem ca avem un produs cumparat dintr-un magazin.
              Nu mai avem nici un act de la cumparare, nici chitanta, nici factura (asta nu stiu daca a fost emisa) si nici certificat de garantie.

              Cum mai putem rezolva o problema la obiecul respectiv daca se mai afla in garantie si cunoastem furnizorul si producatorul?

              S-a incercat obtinerea unui dublicat de pe factura insa vanzatorul spune ca nu a fost eliberata factura si nu figureaza in baza de date.

              Mai exista vreo sansa de a rezolva ceva?
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Negulescu Corneliu
                Membru Marcant
                • 27.iun.2004
                • 850

                #8
                Amin ! Aleluia ! NU plecati din magazin fara acte ! Nu au, banii inapoi, pe loc, la revedere !
                Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  #9
                  Asadar am un produs care poate fi identificat cine la produs, scrie pe el si nu pot discuta cu producatorul doar ca nu am actele?
                  Produsul si realitatea nu conteaza daca nu mai exista acte pe el (cel putin la beneficiar)?
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 850

                    #10
                    Sa nuantam putin :
                    1.produsul in cauza are probleme pe care sa le numim uzuale, adica: s-a defectat, nu realizeza parametrii din specificatia tehnica (dar doar el, nu toata seria !), etc. In acest caz raspunderea o poarta, potrivit legislatiei romane, VANZATORUL ! Obligatia lui este sa va repare gratuit produsul in garantie si contra cost pe parcursul "duratei medii de utilizare". Ambii parametri trebuie precizati in certificatul de garantie, pe care e OBLIGAT sa vi-l remita, atentie, la cerere !
                    2.produsul are deficiente de serie : nu realizeaza parametrii prescrisi si/sau declarati, pune sau ar putea pune in pericol viata sau sanatatea utilizatorului, este contrafacut, etc. Raspunderea revine producatorului.

                    In concluzie:
                    -Daca e vorba de o problema de la pct.1, producatorul/importatorul va poate inchide usa in nas daca e mai tupeist sau nesimtit si nu i se poate face nimic legal. Revin, nu cumparati fara documente, decat daca sunteti apriori de acord sa va asumati riscul (pret mic si nu va doare, va pricepeti sa-l reparati singuri si aveti cu ce, etc).
                    -Daca e o problema de la pct.2, fuguta la Protectia Consumatorului. Dar nu poetic, ci cu informatii clare, verificabile, etc
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 12977

                      #11
                      K, merci pentru informatii.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      Procesare...