Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Aurelian 6n2
    Incepator
    • 14.mai.2012
    • 25

    #91
    Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

    Felicitari, arata senzational ! Sa o stapaniti sanatosi. A mea e la rosu cu tamplarie+tabla fara niciun fel de instalatie si m-a costat pana acum aprox. 40000 euro la o suprafata utila de 150 mp.
    Cat te-au mai ajuns cheltuielile cu finisajele ?

    Comentariu

    • marccu
      Membru
      • 19.oct.2010
      • 130

      #92
      Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

      Multumim frumos de aprecieri ! Si voi sa va bucurati de a voastra...,.nu am terminat inca cu finisajele in totalitate mai a em livingul -glet.lavabila.parchet si cam . tehnica,la fel glet si gresie.
      nu am mai tinut asa o evidenta stricta...cred, undeva la ~ 40 000 €-42 000€
      Sper sa mai ma duca cam 10 000€ restul...centrala elect.-calorifere+bransament 380 + paviment exterior

      Postat în original de Aurelian 6n2
      . A mea e la rosu cu tamplarie+tabla fara niciun fel de instalatie si m-a costat pana acum aprox. 40000 euro la o suprafata utila de 150 mp.
      De ce te-a costat asa de mult ...doar pana aici?

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1196

        #93
        Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

        Da de ce te miri marccu, eeeee ceva normal...pe mine cam tot atita m-a costat , la 142 mp....pai ridicatul la rosu 33.000 euro, plus timplaria 3500 euro si tabla 2500 euro.....
        In schimb eu am terminat parteru care ma costat 12000 euro..cu tot ...adica manopera , plus materiale...si mai am etajul care nu stiu cind il voi termina ...aaaa siii sa nu uit instalatiiile sanitare cam 60%...

        Comentariu

        • Aurelian 6n2
          Incepator
          • 14.mai.2012
          • 25

          #94
          Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

          Pai cam atat m-au costat materialele plus schimbat vreo 4 echipe de mesteri....Foarte multi bani s-au dus pe fier si betonul de statie, plus ca tamplaria + tabla m-au costat vreo 6500 euro. Oricum fata de calculele de pe foaie am iesit fix dublu. Pe santier iti dai seama ca de fapt nu poti folosi materialele si montajul din schitele handicapatului de arhitect care si-a cam batut joc de banii si timpul meu. In fine, s-a folosit fier mai gros decat in proiect cu etrieri dispusi ceva mai des, nu mai zic cata cherestea a intrat la cofrat, schele, grinzi, acoperis,etc. Foarte mult am pierdut cu ageamiii - pardon, mesterii - de prin zona Iasi-ului. Cred ca sunt cei mai nepriceputi si neseriosi oameni din toata tara asta, vai de meseria lor... A treia echipa care trebuia sa-mi faca si astereala au gresit lucrarea si cei care au venit dupa ei au trebuit sa desfaca tot acoperisul si sa-l refaca de la zero, noroc ca nu apucasera sa faca decat 50 %. Adevarul e ca o treime din bani consider ca i-am pierdut aiurea pe erori de calcule, reangajat echipe de salahori (ca nu exista mesteri pe aici) si alte chestii legate de transport, avize (numai amarata de autorizatie a fost 300 euro), etc.
          Acum astept cu nerabdare sa vina caldura ca sa ma pot apuca de instalatia electrica, termica si hidraulica, turnat sapa si tot asa, poate da D-zeu si termin parterul ca sa ma pot muta.

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1196

            #95
            Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

            Postat în original de Aurelian 6n2
            Pai cam atat m-au costat materialele plus schimbat vreo 4 echipe de mesteri....Foarte multi bani s-au dus pe fier si betonul de statie, plus ca tamplaria + tabla m-au costat vreo 6500 euro. Oricum fata de calculele de pe foaie am iesit fix dublu. Pe santier iti dai seama ca de fapt nu poti folosi materialele si montajul din schitele handicapatului de arhitect care si-a cam batut joc de banii si timpul meu. In fine, s-a folosit fier mai gros decat in proiect cu etrieri dispusi ceva mai des, nu mai zic cata cherestea a intrat la cofrat, schele, grinzi, acoperis,etc. Foarte mult am pierdut cu ageamiii - pardon, mesterii - de prin zona Iasi-ului. Cred ca sunt cei mai nepriceputi si neseriosi oameni din toata tara asta, vai de meseria lor... A treia echipa care trebuia sa-mi faca si astereala au gresit lucrarea si cei care au venit dupa ei au trebuit sa desfaca tot acoperisul si sa-l refaca de la zero, noroc ca nu apucasera sa faca decat 50 %. Adevarul e ca o treime din bani consider ca i-am pierdut aiurea pe erori de calcule, reangajat echipe de salahori (ca nu exista mesteri pe aici) si alte chestii legate de transport, avize (numai amarata de autorizatie a fost 300 euro), etc.
            Acum astept cu nerabdare sa vina caldura ca sa ma pot apuca de instalatia electrica, termica si hidraulica, turnat sapa si tot asa, poate da D-zeu si termin parterul ca sa ma pot muta.
            .................................................. ..................................

            Asa este , ai perfecta dreptate , eu sint din Iasi , dar nu le tin partea , greu gasesti un meserias,sint multi plecati in afara , acasa au ramas Dorelli...
            Am avut un meserias , zic ca eeee destul de bun , care mia terminat parterul, dar eee foarte ocupat , stiu ce inseamna sa cauti meseriasi buni si de incredere .
            Eu daca nu gasesc in vara asta niste meseriasi , ma las batut , abandonez , decit sa iau teapa , sau sa faca buleala , mai bine o vind si gata , prea mult stres am acumulat in astia trei ani de cind am inceput casa .

            Comentariu

            • JENI F
              Incepator
              • 12.iul.2012
              • 45

              #96
              Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

              Am o curiozitate,pe meseriasii care v-au gresit lucrarile,i-ati platit?Am intampinat si eu o situatie asemanatoare la izolarea exteriora a casei si finisat,am schimbat 3 echipe.A doua echipa si-a batut joc de montarea polistirenului,si cand am ajuns seara la fata locului si am vazut cum a iesit,i-am sunat si le-am spus sa nu mai vina si la partea de finisaj,ca nu suntem multumiti.Le-am atras atentia pe parcursul lucrarii ca nu suntem multumiti de lucrare,in speranta ca se vor sesiza si vor corecta erorile.Noi nu locuim acolo,veneam la 2 zile sa vedem lucrarea.Seful echipei nu a venit sa solicite plata pt ce a lucrat,am primit numai un telefon de la un angajat sa ma intrebe da i-am platit sefului.Ar trebui sa am mustrari de constiinta?Cum ati fi procedat in locul nostru?

              Comentariu

              • marccu
                Membru
                • 19.oct.2010
                • 130

                #97
                Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                Postat în original de nicu78
                Da de ce te miri marccu, eeeee ceva normal...pe mine cam tot atita m-a costat ...
                ai vazut nicu 78 ...raspunsul lui aurelian , de aceea ma miram !!?
                una e sa pleci de la-nceput ..cu toate in buna regula ( proiect, echipa, avize, etc ) si altceva e atunci cand schimbi 3-4 echipe de muncitori , cand proiectul nu e bun ..toate astea inseamna costuri ..suplimentare !!

                "Aurelian "
                .. ce sa zic ..decat ca, imi pare rau ceea ce ti s-a intamplat si iti doresc toate cele bune pt a termina cu bine si sa nu mai intampini asemenea neplaceri

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1196

                  #98
                  Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                  Da , ai dreptate marccu, de asta m-am temut si eu , numai ca eu am avut noroc , ca am dat peste un meserias serios si am stat fara griji.
                  Numai ca acum e foarte ocupat , si de un an ma tot amina ...anul trecut de exemplu nu am facut nimic...
                  In toamna care a trecut am gasit niste meseriasi , dar nu prezentau incredere si mie frica sa iau teapa , mai ales ca eu nu sint acasa si nu are cine sai urmareasca .

                  Comentariu

                  • Yann09
                    Incepator
                    • 05.mar.2013
                    • 1

                    #99
                    Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                    in ce zona a Iasiului ai ridicat casa nicu78?

                    Comentariu

                    • panda5
                      Incepator
                      • 28.ian.2013
                      • 6

                      Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                      Cel mai bine iti ridici o casa pe structura de lemn si sa faci eventual doar mansarda total din lemn.

                      Comentariu

                      • Leykom
                        Incepator
                        • 04.mar.2013
                        • 12

                        Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                        Ma faci sa ma gandesc serios sa-mi fac o casa. Imi vand apartamentul si imi construiesc vreo 2-3 case )

                        Comentariu

                        • franga
                          Incepator
                          • 07.iul.2010
                          • 8

                          Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                          sau mai bine o casa ieftina nemteasca ca astea de aici www.abcconstructiipasive.ro
                          Postat în original de panda5
                          Cel mai bine iti ridici o casa pe structura de lemn si sa faci eventual doar mansarda total din lemn.

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6865

                            Răspuns la: Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                            Postat în original de franga
                            sau mai bine o casa ieftina nemteasca ca astea de aici www.abcconstructiipasive.ro
                            Ar fi bine daca te ar lasa sa construiesti pe 100 m2 ... din cate stiu eu suprafata minima a terenului pt o constructie e de 200m2 , mai depinde si de CUT si POT , de zona etc
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • tonici
                              Incepator
                              • 19.apr.2012
                              • 99

                              Răspuns la: Răspuns la: Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

                              Postat în original de marccu
                              salutare !

                              revin dupa o pauza, cam lunga ce-i drept dar am avut mult de lucru ..si mai am inca .
                              am atasat ceva poze
                              Superb tot ce ati construit. Gardul si portile le-ati facut in regie proprie sau cu firma si cam ce pret au avut ?

                              Cu stima

                              Comentariu

                              Procesare...