Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marccu
    Membru
    • 19.oct.2010
    • 156

    #16
    Postat în original de Mircea G
    Mi-a scapat poza pina acum . Am si eu o intrebare , la ce foloseste acel acoperis marcat din poza ? Tine umbra la geamul de la etaj sau pentru ce este acolo ?
    Daca se gindea pt protectia usii , trebuia facut deasupra usii , imediat nu la peste 1 m ...deci la ce foloseste ?
    Si asa , modelul ales nu se potriveste chiar daca va fi refacut la inaltimea potrivita , deoarece intra in conflict cu geamul de la bovindou . Arhitectul a fost depasit de rezolvarea situatiei ....
    dl Mircea ,
    stiu ca sunteti un critic dur al acestui forum...am zv si alte msg ale dvs ...aveti putina mila .. ..mi-e si frica sa mai pun si alte poze..

    aveti dreptate ...intial el a fost montat mai jos , deasupra usii ( se poate vedea si poza ) dar mie nu mi-a placut cum arata asa ...era prea jos si nu avea nici o simetrie si am pus meseriasii s-l mute mai sus in linie cu celalant..

    Comentariu

    • marccu
      Membru
      • 19.oct.2010
      • 156

      #17
      ''
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Admin.MC
        Membru Marcant
        • 05.dec.2005
        • 973

        #18
        Puteti sa scrieti si cateva cuvinte pentru fiecare poza.
        Totodata, va rog sa denumiti pozele cat mai sugestiv.

        ps: vor mai fi critici din partea forumistilor, insa sa nu va lasati descurajat

        Va multumesc!

        Comentariu

        • marccu
          Membru
          • 19.oct.2010
          • 156

          #19
          Postat în original de Cezar Miu
          Am un cosmar???
          Pe mine o extindere de vreo 37 m² m-a dus la aproape 20000€. Din lemn, OSB, vata, etc...In regim DIY...
          Bine, aici intra si SDV-urile cumparate, care raman pe vecie ale "lu' baiatu' " : betoniera, aparat de sudura, drujba, flex, etc, etc... sa nu uit - cazanul de tuica, zdrobitorul de struguri, teascul ... antena parabolica... deh, tot pentru casa...
          Si totusi... cum te-a costat frate, doar atat? ca pe mine doar materialele m-au dus la vreo 15000-16000€...
          Daca ma convingi, demolez si-o fac din nou, dupa reteta ta... si-mi raman si bani
          P.S. Oricat te-a costat, s-o finisezi voios , si s-o stapanesti sanatos, la multi ani! Si da-ne si noua poze !!!
          multumesc de urare.
          trebuie sa recunosc ca nu a fost usor ...de vreo 4 ani ma tot bate nevasta-mea la cap sa facem ceva ...sa luam un apartament...sa luam o garsoniera ..ba prin 'prima casa ' etc . etc ..
          eu nu eram inca hatarat sa fac acest pas ...am zis ..decat sa dau o groaza de bani pe 4pereti ..40/50mp ...mai bine fac ceva de banii astia.avem doua variante :
          1. sa fac ceva la bunica din Buc...teren ff mic ..107mp sau
          2. la Adunatii Copaceni , unde avea mama casa batraneasca cu teren aferent de 1300 mp..

          .....si m-am hotarat intrun final sa facem la Adunatii ...dar cum rin ianuarie nevasta-mea vroia sa facem, ceva ...tot asa din lemn -osb ..un garaj mai mare unde sa mutam ce aveam prin casa batraneasca ( t0t am dus de la apartament ..mobila , canapele )...si cand am vz cat mar fi dus am zis ca mai bine facem casa .
          ...........si in aprile ..hopa bradu..
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • marccu
            Membru
            • 19.oct.2010
            • 156

            #20
            Postat în original de Admin.MC
            Puteti sa scrieti si cateva cuvinte pentru fiecare poza.
            Totodata, va rog sa denumiti pozele cat mai sugestiv.

            ps: vor mai fi critici din partea forumistilor, insa sa nu va lasati descurajat

            Va multumesc!
            ok ...o sa incerc ...dar sunt total pe dinafara cu detaliile tehnice..

            dpdv la criticile ,asta e ...bune\rele...eu sunt ff multumit de lucrare si de echipa..

            Comentariu

            • marccu
              Membru
              • 19.oct.2010
              • 156

              #21
              Postat în original de Cezar Miu
              Am un cosmar???
              .
              Daca ma convingi, demolez si-o fac din nou, dupa reteta ta... si-mi raman si bani
              P.S. Oricat te-a costat, s-o finisezi voios , si s-o stapanesti sanatos, la multi ani! Si da-ne si noua poze !!!
              nu stiu daca pot eu sa te conving cu ceva ...dar "odata ce-ai intrat in hora,. trebiue sa joci " cum se spune ,la mine asa a fost ...mai ales cand ai la dispozitie o suma bine stabilita ...
              asa cum spuneam ..eu am cautat mai intai proiectul potrivit si sa-mi placa ...si l-am gasit pe net ..undeva pe la Bistrita ..am sunat am negociat si-am batut palma ne-am intalnit undeva la mijloc la Sinaia ..

              ps: orice tranzactie facuta ..trebuie negociata...

              Comentariu

              • marccu
                Membru
                • 19.oct.2010
                • 156

                #22
                ..am tinut mortis sa nu modific nimic din proiectul propus ...ce am facut in plus a fost beciul ..care nu era prins in plan ..
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • marccu
                  Membru
                  • 19.oct.2010
                  • 156

                  #23
                  ..
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • marccu
                    Membru
                    • 19.oct.2010
                    • 156

                    #24
                    ..
                    sub fundatie s-a pus ...pietris mare ..cred -10\12, plasa de 4 + polistiren extrudat de 3...
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12085

                      #25
                      Postat în original de marccu
                      dl Mircea ,
                      stiu ca sunteti un critic....
                      doar pareri , doar pareri ....
                      Fata de alte case , casa dvs , chiar are un Dumnezeu ! arata a casa , este ok . Doar acel acoperis nu-l vad util si cred ca este pacat sa nu rezolvati ceva , acum cit se mai poate . In tot cazul , la finisaj cind va dispare diferenta de culoare data acum de beton si caramida , se va vedea si mai ciudat .
                      Numai de curiozitate cautati pe net imagini cu " front door canopy "
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • ics
                        Membru Marcant
                        • 16.sep.2009
                        • 624

                        #26
                        Postat în original de marccu
                        Postat în original de ics
                        o mai tencuiesti pe afara inainte de a o termoizola?
                        da, asa as vrea ...sa-i dau un strop ...asa am inteles ca este mai bine
                        alti bani...
                        unii zic ca nu mai e nevoie daca ai planeitate pe ziduri si rosturi mici intre caramizi
                        ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                        Comentariu

                        • marccu
                          Membru
                          • 19.oct.2010
                          • 156

                          #27
                          Postat în original de ics
                          Postat în original de marccu
                          Postat în original de ics
                          o mai tencuiesti pe afara inainte de a o termoizola?
                          da, asa as vrea ...sa-i dau un strop ...asa am inteles ca este mai bine
                          alti bani...
                          unii zic ca nu mai e nevoie daca ai planeitate pe ziduri si rosturi mici intre caramizi
                          da asa e ..
                          planeitate cred ca este ..rosturile .. cred ca sunt de aprox.1-2 cm

                          nu stiu ce sa fac ...poate pana la toamna cand vreu eu sa tencuiesc ...mai aflu ce si cum ..

                          Comentariu

                          • marccu
                            Membru
                            • 19.oct.2010
                            • 156

                            #28
                            Postat în original de Mircea G
                            Postat în original de marccu
                            dl Mircea ,
                            stiu ca sunteti un critic....
                            doar pareri , doar pareri ....
                            Fata de alte case , casa dvs , chiar are un Dumnezeu ! arata a casa , este ok . Doar acel acoperis nu-l vad util si cred ca este pacat sa nu rezolvati ceva , acum cit se mai poate . In tot cazul , la finisaj cind va dispare diferenta de culoare data acum de beton si caramida , se va vedea si mai ciudat .
                            Numai de curiozitate cautati pe net imagini cu " front door canopy "
                            multumesc de aprecieri si de sugestii ..

                            m-am uitat ..si nu stiu ce sa zic , nu am vz nimic sa mi se potriveasca ( toate erau deasupra usii) oricum sa stiti ca am montat si lampa de iluminat afara ( felinarul acela din poza ) si parca nu se mai vede asa ..de sus ....o sa pun o poza ..

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              #29
                              casa mea

                              Parerea mea ca e bine sa-i dea un strop , chiar daca are planeitate , in felul asta ai o izolatie mai buna ,...intradevar mai dai un ban dar sa stii ca face .
                              Casa arata foarte bine ,chiar imi place ,fata de ce am vazut pe forum ....e bine ca ai neamuri care te ajuta , esti norocos,....eu nu am avut norocul asta,...
                              Oricum spor la treaba si de abia astept sa o vad la gata cum arata ...

                              Comentariu

                              • marccu
                                Membru
                                • 19.oct.2010
                                • 156

                                #30
                                Re: casa mea

                                [quote="nicu78"]Parerea mea ca e bine sa-i dea un strop , chiar daca are planeitate , in felul asta ai o izolatie mai buna ,...intradevar mai dai un ban dar sa stii ca face .
                                da asa e ...mai ales cand o faci pt tine si familie ...eu nu am facut rabat de la calitate si siguranta ..bine , in limitele bugetului ..

                                merci de urare ...si tie mult spor ..


                                poate ne arati si tu ceva poze cu casa ta...

                                Comentariu

                                Procesare...