Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marccu
    Membru
    • 19.oct.2010
    • 156

    Casa mea cu 23.000 euro, faza gri

    Si eu am facut o casuta. M-am apucat in aprilie 2010.
    - p+m 72 mp - amprenta
    - faza gri - pana acum 23.000 euro (rosu + tigla metalica + tamplarie REHAU euro 70 + tencuit interior + Instalatia electrica + instalatia sanitara\incalzire + un semineu la rosu).
    Fișiere Atașate
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    #2
    Eeeeeeeeeee!!!!!
    Hai domne', ne pacalesti!
    Nu te-a costat 7000 de euro? Ce naiba, nu cred, bagi in ele, sau ai facut-o cumva ca la carte?

    Comentariu

    • nicu78
      Living Legend
      • 25.mar.2010
      • 1164

      #3
      CASA CU BUGET LIMITAT

      Hai, domnul Marcu, mai puneti... dupa cum se vede in poza casa e cam mare...

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1331

        #4
        Re: CASA CU BUGET LIMITAT

        Sună cunoscut cu: " Îţi dau maşină super ieftină! Un X5 din 2002.... am găsit-o la nişte bătrâni ..... are doar 25000 km..... o ţineau în garaj .... degeaba! Chilipir!
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • marccu
          Membru
          • 19.oct.2010
          • 156

          #5
          Re: CASA CU BUGET LIMITAT

          Postat în original de nicu78
          Hai, domnul Marcu, mai puneti... dupa cum se vede in poza casa e cam mare...
          Nu este foarte mare, are 140 mp, dar am avut noroc cu criza si de o echipa foarte buna cu care am mers de la inceput cu totul.
          Asta este pretul real platit pana azi (inclus acte si proiect !).
          Locatia se afla la 15 km de Bucuresti - Adunatii Copaceni.

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1164

            #6
            casa mea

            140 m2...
            Cred ca trebuie sa merg sa ma tratez cu capul, la mine se cheama socola, la tine cum se cheama?

            In fine, sa zicem ca are cit spui tu, dar totusi ai pus cam multe.
            E adevarat ca criza s-a adincit serios si mie mi-e ciuda ca nu am mai asteptat un an, dar hai sa facem o socoteala ca am impresia ca ai cazut in plasa mea.
            Si casa mea are tot 140 m2 suprafata utila si 169m2 suprafata desfasurata.
            DECI:
            Tabla pe mine m-a costat 2500 de euro, timplaria 3200 de euro, bine tu ai sa spui ca te-a costat mai putin, dar vorbim in mare, deci din 23.000 euro cit ramine: 17.300 euro, sa zicem 18.000 euro, si acum vorbim de ridicatul casei, materialele si manopera.
            Auzi, o fi el criza, dar scoate instalatia electrica si sanitara si atunci te cred.
            Semineul poti sa-l lasi... .....

            Aaaaaa uitasem si de tencuitul interior poti sa-l lasi si pe aceala, vezi sint ingaduitor.

            Comentariu

            • marccu
              Membru
              • 19.oct.2010
              • 156

              #7
              Re: casa mea

              Pe la noi se cheama "spitalu` 9" Obregia, dar nu cred ca mai au locuri libere!

              Sa le luam asa, in mare, pe rand:
              - cadastru, acte vanzare-cumparare, proiect = 1200 euro
              - materiale = 6000 euro
              - manopera = 4300 euro
              - beton (pompa/transport) = 4500 euro
              - tabla = 3200 euro
              - tamplaria = 1900 euro
              - instalatii electreice = 700 euro
              - instalatii sanitare/incalzire = 1200 euro
              __________________________________________________ __

              Total: 23.000 euro

              Aaa, m-ai prins, mai sunt si tencuitul 1000 euro + semineul 800 euro.

              Comentariu

              • Admin.MC
                Membru Marcant
                • 05.dec.2005
                • 974

                #8
                Re: casa mea

                Postat în original de marccu
                Si eu am facut o casuta. M-am apucat in aprilie 2010.
                - p+m 72 mp - amprenta
                - faza gri - pana acum 23.000 euro (rosu + tigla metalica + tamplarie REHAU euro 70 + tencuit interior + Instalatia electrica + instalatia sanitara\incalzire + un semineu la rosu).
                Mai aveti si alte poze cu casa, eventual din timpul construirii acesteia?
                In caz ca mai aveti si doriti sa le publicati pe forum, ati putea realiza un mic jurnal de santier.

                Postat în original de nicu78
                140 m2...
                Cred ca trebuie sa merg sa ma tratez cu capul, la mine se cheama socola, la tine cum se cheama?

                In fine, sa zicem ca are cit spui tu, dar totusi ai pus cam multe.
                E adevarat ca criza s-a adincit serios si mie mi-e ciuda ca nu am mai asteptat un an, dar hai sa facem o socoteala ca am impresia ca ai cazut in plasa mea.
                Si casa mea are tot 140 m2 suprafata utila si 169m2 suprafata desfasurata.
                DECI:
                Tabla pe mine m-a costat 2500 de euro, timplaria 3200 de euro, bine tu ai sa spui ca te-a costat mai putin, dar vorbim in mare, deci din 23.000 euro cit ramine: 17.300 euro, sa zicem 18.000 euro, si acum vorbim de ridicatul casei, materialele si manopera.
                Auzi, o fi el criza, dar scoate instalatia electrica si sanitara si atunci te cred.
                Semineul poti sa-l lasi... .....

                Aaaaaa uitasem si de tencuitul interior poti sa-l lasi si pe aceala, vezi sint ingaduitor.
                Radem, glumim, dar nu incalcam regulamentul. Asadar, va rog sa nu insistati cu genul acesta de glume.

                Comentariu

                • Cezar Miu
                  Membru
                  • 20.sep.2006
                  • 116

                  #9
                  Am un cosmar???
                  Pe mine o extindere de vreo 37 m² m-a dus la aproape 20000€. Din lemn, OSB, vata, etc...In regim DIY...
                  Bine, aici intra si SDV-urile cumparate, care raman pe vecie ale "lu' baiatu' " : betoniera, aparat de sudura, drujba, flex, etc, etc... sa nu uit - cazanul de tuica, zdrobitorul de struguri, teascul ... antena parabolica... deh, tot pentru casa...
                  Si totusi... cum te-a costat frate, doar atat? ca pe mine doar materialele m-au dus la vreo 15000-16000€...
                  Daca ma convingi, demolez si-o fac din nou, dupa reteta ta... si-mi raman si bani
                  P.S. Oricat te-a costat, s-o finisezi voios , si s-o stapanesti sanatos, la multi ani! Si da-ne si noua poze !!!
                  Vreau sa stiu !

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 624

                    #10
                    o mai tencuiesti pe afara inainte de a o termoizola?
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • nicu78
                      Living Legend
                      • 25.mar.2010
                      • 1164

                      #11
                      casa mea

                      Cummmmm instalatii electrice 700 euro:materiale / plus manopera. instalatii sanitare 1200 euro :materiale / plus manopera .
                      Pe bune trimite-mi si mie meseriasii astia , e chilipir curat.
                      Las colegii de pe forum sa-si dea cu parerea , mai ales electricieniii , care sau inmultit in ultimul timp pe acest forum .
                      Vedeti si voi cereti mii de euro numai manopera ,domnul marcu s-a descurcat ,....BRAVO LUI .....

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Mi-a scapat poza pina acum . Am si eu o intrebare , la ce foloseste acel acoperis marcat din poza ? Tine umbra la geamul de la etaj sau pentru ce este acolo ?
                        Daca se gindea pt protectia usii , trebuia facut deasupra usii , imediat nu la peste 1 m ...deci la ce foloseste ?
                        Si asa , modelul ales nu se potriveste chiar daca va fi refacut la inaltimea potrivita , deoarece intra in conflict cu geamul de la bovindou . Arhitectul a fost depasit de rezolvarea situatiei ....
                        Fișiere Atașate
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • marccu
                          Membru
                          • 19.oct.2010
                          • 156

                          #13
                          Postat în original de ics
                          o mai tencuiesti pe afara inainte de a o termoizola?
                          Da asa as vrea , sa-i dau o mana..

                          Comentariu

                          • marccu
                            Membru
                            • 19.oct.2010
                            • 156

                            #14
                            Re: casa mea

                            Postat în original de nicu78
                            Cummmmm instalatii electrice 700 euro:materiale / plus manopera. instalatii sanitare 1200 euro :materiale / plus manopera .
                            Pe bune trimite-mi si mie meseriasii astia , e chilipir curat.
                            Las colegii de pe forum sa-si dea cu parerea , mai ales electricieniii , care sau inmultit in ultimul timp pe acest forum .
                            Vedeti si voi cereti mii de euro numai manopera ,domnul marcu s-a descurcat ,....BRAVO LUI .....
                            trebuie sa te descurci cum poti ...prieteni \rude ..
                            instalatia electrica mi-a facut-o un prieten ( coleg de serv.) si mi-a luat subtire ..
                            iar instalatia sanit am luat-o de la V..l..r..m..un var de-al lui nevasta-mea este dir de vanzari si am obtinut un discount bun...

                            Comentariu

                            • marccu
                              Membru
                              • 19.oct.2010
                              • 156

                              #15
                              Postat în original de ics
                              o mai tencuiesti pe afara inainte de a o termoizola?
                              da, asa as vrea ...sa-i dau un strop ...asa am inteles ca este mai bine

                              Comentariu

                              Procesare...