Totul despre termoizolarea interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aramiso
    Incepator
    • 29.mar.2009
    • 51

    Tocmai asta e problema: temperatura e de 9,5 grade. Voi aduce pana la urma o sursa de caldura acolo , ca sa pot lucra. De foarte mult timp camera aceea pe colt a fost problematica pentru ca atat deasupra cat si dedesubt stau niste vecini mai ciudati, care nu prea incalzesc acea camera. Asta a fost inca unul din motivele pentru care am hotarat sa izolez tot (tavan, podea, pereti exteriori), ca sa nu mai fiu nevoit sa "primesc" racoare de la cel de jos si sa incalzesc camera vecinului de sus.
    De asta am cerut parerea dumneavoastra, ca sa stiu daca - in conditiile astea - nu e riscant sa compromit vata minerala!

    Comentariu

    • DyJohnnY
      Incepator
      • 15.ian.2012
      • 41

      La termoizolarea peretilor pe interior cu vata minerala am vazut de multe ori ca se pune structura de metal pentru a se placa cu gipscarton dupa aceea.
      Ma gandesc (si un calcul pe ubakus.de confirma asta) ca ar fi benefica o structura de lemn in loc de structura metalica la interior.
      Cunoasteti vreun dezavantaj al acestei solutii, si daca da, poate un contact de la cineva care ar putea realiza asta?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12976

        Sunt ceva dezavantaje la folosirea lemnului pentru structura de sustinere pentru ca lemnul lucreaza in timp, nu este uscat la cumparare (daca nu ai o sursa buna), este mai scump, nu este la fel de flexibil, este sensibil la umezeala etc.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        Procesare...