Totul despre termoizolarea interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15093

    Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

    Asteptat foto relevante si ne vom exprima pentru solutia necesara.

    Comentariu

    • vali_2017
      Incepator
      • 09.iul.2017
      • 5

      Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

      Buna ziua!
      Doresc sa izolez coltul unei camere: 3 pereti ce dau spre exterior (2*beton, 1*zidarie GVP, ambele de 30 cm). Nu am cum sa verific exact, dar prin deductie, pe exterior ar trebui sa fie un polistiren de 5-8cm. La interior, placi de rigips fara nici o izolatie sub acestea. De mentionat ca zidul de gvp nu este tencuit la interior (se vad gaurile caramizii). Dupa ce in acel colt am montat un dulap, iarna cand deschid usile am senzatia ca deschid frigiderul. Izolatia exterioara este imposibila. Ma gandesc la o izolatie interioara. Din pacate sunt constrans si de distanta mica dintre ziduri si placile de rigips, aprox 3 cm. Sunt 4.5 cm de la suprafat rigipsului din care am scazut glosimea placii (aprox 1.5cm).
      Dati-mi va rog un sfat, pt ca am inteles ca nu e ok sa inerc sa incghesui vata minerala/de sticla de 5cm intr-un spatiu mai mic. Supraf totala a zidurilor in cauza: 9.5mp.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15093

        Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

        Izolatia exterioara nu se poate majora? Acel perete de caramida ar trebui tencuit inainte de izolare, acele gauri ce comunica usor cu exteriorul nu sunt in regula din punct de vedere al izolatiei termice si circulatiei aerului.
        Dat fiind spatiul redus puteti avea in vedere placile de gipscarton cu polistiren lipit pe ele - rigitherm.

        Comentariu

        • vali_2017
          Incepator
          • 09.iul.2017
          • 5

          Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

          Aproape imposibil sa fac ceva pe exterior.
          La tencuiala ma gandeam si eu. E clar, o fac.
          E de luat in considerare rigitherm-ul...as putea chiar sa pun un EPS40 avand in vedere ca se lipesc direct si nu mai am nevoie de vechile profile pt rigips. EPS40 vad ca are Rezist Term 1.05, comparabil cu vata de 50 mm care are 1.13-1.25 dar instalata corect, nu inghesuita.
          Intrebari:
          Cu polistiren pe ambele parti (int/ext) e ok dpdv condens, mucegai?
          Mai e nevoie de bariera de valori ca la vata?
          Orice altceva ce ar trebui sa consider pt a pune rigitherm?
          PS: Langa zidul pe care vreau sa-l izolez, am o tamplarie proasta de aluminiu (va fi alta poveste, dar mai tarziu) care are un schelet de otel ce se infige direct in zidul de beton sau caramina (de vazut exact cum e, cand voi desface). Acolo ce-as putea face sa mai reduc din conductivitatea termica? Sa intervin cu niste spuma poliuretanica sau sa ma duc cu rigitherm-ul pana in tamplarie si aia e?

          Multumesc!

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15093

            Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

            In sistemul cu placi rigitherm sau polistirne si gipscarton nu se poate pune in aplicarea bariera de vapori. Daca locuinta are o umiditatea interioara rezonabila nu este o problema, in cazuri extreme de umiditate interioara mare pot sa apara probleme. Discutam de locuinte predispuse la umezeala, reci, cu surse coninue de umiditate.
            Rigihterm se va aplica dupa tencuire si uscarea acesteia, nu mai devreme de 30 zile.
            Recomand inlocuirea acelei tamplarii acum sau daca nu se poate de niciun fel, izolarea initiala cu polistiren extrudat a conturului metalic. Tamplaria daca este slaba, va creea probleme legate de condens si de aici este un pas pana la mucegai.

            Comentariu

            • vali_2017
              Incepator
              • 09.iul.2017
              • 5

              Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

              Tamplaria aceea e un geam cortina, deci nu imposibil dar e o lucrare de f mare amploare. In prima faza, incerc sa lucrez la celelalte inconveniente pt ca aceeasi tamplarie in alte 2 camere este acceptabila. Camera cu probleme are un aer chiar f uscat iarna, deci inclin sa cred ca problemele cu umezeala ar trebui sa fie minime.
              Inca mai consider si varianta cu vata minerala de 50mm inghesuita in 3.5mm, eventual o sa incerc sa adaug o sipca de 10mm la profil ca sa mai fac putin loc.
              Oricum ar fi (rigitherm sau vata), ramane valabil acel timp de 30 zile de la tencuire pana la aplicare?
              Promit sa fi ultima intrebare...La varianta vata ma gandesc la: "vata minerala de sticla Isover Forte 10/5" (varianta de 50 mm) care nu are ALU. Daca as opta pt una cu ALU, acel aluminiu insusi (paturile de vata sigilate cu banda adeziva) ar constitui bariera de vapori, corect?
              Ultima editare de vali_2017; 17.iul.2017, 10:26.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15093

                Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                In circa 4cm intra vata fara probleme, daca este prea groasa fasia de vata poate fi usor subtiata. Depinde si ce calitatea vatei, nu toate se expandeaza chia rla 5cm si poate intra cu usurinta in cei 4cm. Partea mai putin placuta este ca cei 4cm de vata nu izoleaza la fel de bine ca placile rigitherm (nu comparand caracteristicile ci practic vorbind pentru ca nu este aceesi uniformitate a stratului izolator. Da, tencuiala trebuie sa fie uscata, se pastreza datele, acum cateva zile nu este o diferenta semnificativa, se poate ajusta timpul daca mediul este cald (fiind vara). Acea folie de aliminiu de pe vata este intradevar o bariera de vapori si va trebui doar sa imbinati fasiile cu banda autoadeziva din aluminiu.

                Comentariu

                • vali_2017
                  Incepator
                  • 09.iul.2017
                  • 5

                  Răspuns la: Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                  Decizii, decizii. Pana la urma cred ca o sa aleg sa pastrez profilele + vata. Sincer, doar pt ca imi suna mai bine montarea pe profil decat lipirea placilor si parca n-as vrea sa distrug profilul care e deja facut. Dar o sa mai discut si cu mesterul care o sa execute lucrarea inainte de decizia finala.
                  Stiti de unde as putea cumpara folie antivapori la metru? Vad ca mai toti o vand la sul si e mult mai mult decat imi trebuie.
                  Si mi-ar mai trebui o solutie de inaltare a "profilului" actual ca sa mai castig 1 cm in adancimea acestuia.
                  Ultima editare de vali_2017; 17.iul.2017, 23:53.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15093

                    Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                    Nu cred ca o sa gasiti usor bariera de vapori cu vanzare la metru. Poate daca a ramas cuiva de la o lucrare sau daca nu utilizati folie de polietilena.
                    Profilul actual de care este? Ne aratati foto cu el sa vedem montajul efectiv?

                    Comentariu

                    • vali_2017
                      Incepator
                      • 09.iul.2017
                      • 5

                      Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                      Ar trebui sa fie de 3. Mai multe nu stiu pt ca inca nu am desfacut...Cu mare placere fac si trimit cand ma apuc de treaba...

                      Comentariu

                      • Cry5
                        Incepator
                        • 30.apr.2012
                        • 5

                        Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                        Buna ziua. Se da o casa P+1 la care anul acesta se va finisa interior si incalzi decat parterul. As dori sa stiu daca la finisarea tavanului mai este necesara si izolarea acestuia (vata minerala, folie anti-condens, rigips). Peste pardoseala la etaj este pus polistiren extrudat de 2cm peste care este montata incalzire _ sapa.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15093

                          Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                          In mod normal nu este necesara izolarea tavanului. Intreleg ca tavanul se va finisa clasic si nu cu gipscarton, asa este?
                          Daca va exista un tavan din gipscarton, pentru a nu ramane acel spatiu de 4-5cm gol, sau cat este, ar putea fi umplut cu vata simpla si atat. Acest lucru din considerente de izolare fonica.

                          Comentariu

                          • GeorgeGMT
                            Incepator
                            • 19.sep.2017
                            • 16

                            Răspuns la: Termoizolatie interioara

                            Problema Dvs este umiditatea ridicata din incapere. Nio expiram cam 50g de umiditate pe ora iar geamurile termopan au etansat complet comunicarea cu extriorul. SOlutia este sa va montati un sistem de ventilatie cu recuperare de caldura

                            Comentariu

                            • v1234
                              Incepator
                              • 01.mar.2018
                              • 5

                              Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                              Buna,
                              Cazul meu este ca in sufragerie, etajul 7 bloc de 40 de ani neanvelopat, acum, la -10 grade in exterior si 18-19 grade in interior, am peretele interior ud pana la jumatate. Am avut mucegai la inceputul iernii si am dat cu spray, umiditatea in camera este de 50%.
                              Eu as vrea sa izolez pe interior fiindca nu stiu cand va fi anvelopat si ma dispera aparitia mucegaiului. (am dormitorul pe colt, izolat cu polistiren de 5 cm, tin temperatura la 21 de grade, acolo nu prea am probleme cu mucegaiul - insa as vrea sa schimb izolatia cu altceva, nu polistiren).
                              Din ce am vazut pana acum (maxim 5 cm grosime ma intereseaza) ar fi:
                              - Panourile compozit (polistiren + gips carton)
                              - panouri sandwich interior
                              - THERMOTOP
                              - materiale "exotice", nu stiu cat de bune: aKtivTHERM, Multipor
                              - gips carton + vata minerala nu prea iau in calcul deoarece ar creste peste 5 cm grosime
                              As avea nevoie de niste sfaturi de la un cunoscator... Acum inclin spre THERMOTOP sau compozit, insa sunt inca in perioda de informare. Ma ingrijoreaza punctul de roua care ar putea forma mucegai intre perete si izolatie si as vrea sa stiu care dintre solutiile enumerate ar rezolva aceasta problema...
                              Multumesc

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15093

                                Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                                Faceti o izolatie cu gipscarton si vata minerala cu bariera de vapori. Se poate face lucrarea la o grosime de 5.5cm cu totul si se va utiliza o vata de 5cm montata in spatiul de 4.25cm dat de structura. Veti scapa rapid si simplu de probleme, deranj minim, montaj aproape uscat.

                                Comentariu

                                Procesare...