Totul despre termoizolarea interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ion george
    Incepator
    • 22.apr.2015
    • 67

    Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

    buna seara!
    am in proprietate un apartament cu patru camere situat la parterul unui bloc din beton cu patru etaje , construit in anul 1980!
    sub apartamentul meu este subsolul! Pe tip de iarna este foarte frig la mine in apartament , costurile cu incalzirea sunt foarte ridicate, similare cu cele ale unei case , fapt care nu imi convine!
    Intrebarea mea este , cum as putea realiza o termoizolare profesionala a podelei , astfel incat sa scad costurile cu incalzirea si sa cresc confortul!
    Va multumesc frumos pentru raspunsurile dvs!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 14969

      Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

      Postat în original de Caiusvlad
      Este adevarata vorba ca daca ai izolatie prea multa pe un perete el nu mai respira si poti sa ai probleme?(nu stiu ce fel de probleme)
      Vorba asta am auzito de la un "mester"ca i.am zis ca vreau sa izolez o bucatarie din BCA cu 15 cm vata interior,si pe ext. cu polistiren grafitat de 10.
      Pot sa am ceva probele pe viitor,sau doar gura era de acel mester...
      Intrebarea este de ce sa izolati asa un perete? Inteleg izolarea exterioara dar a adauga si 15cm la interior cred ca este mult. Nu se justifica o astfel de izolare, la interior se poate adauga 5cm de izolatie si este suficient daca se realizeaza termosistem de 10cm.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 14969

        Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

        Postat în original de ion george
        buna seara!
        am in proprietate un apartament cu patru camere situat la parterul unui bloc din beton cu patru etaje , construit in anul 1980!
        sub apartamentul meu este subsolul! Pe tip de iarna este foarte frig la mine in apartament , costurile cu incalzirea sunt foarte ridicate, similare cu cele ale unei case , fapt care nu imi convine!
        Intrebarea mea este , cum as putea realiza o termoizolare profesionala a podelei , astfel incat sa scad costurile cu incalzirea si sa cresc confortul!
        Va multumesc frumos pentru raspunsurile dvs!
        Ar trebui sa parcurgeti discutiile din topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...oseala/page110
        Se poate izola atat prinbeci cat si pe pardoseala dvs, dar cu refacerea acesteia, integral ceea ce inseamna costuri mai mari. Cautati si subiectele legate de izolare subsol sau parter.

        Comentariu

        • Caiusvlad
          Membru
          • 31.dec.2016
          • 128

          Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

          Postat în original de Gemini
          Intrebarea este de ce sa izolati asa un perete? Inteleg izolarea exterioara dar a adauga si 15cm la interior cred ca este mult. Nu se justifica o astfel de izolare, la interior se poate adauga 5cm de izolatie si este suficient daca se realizeaza termosistem de 10cm.

          Comentariu

          • Gabeluu
            Incepator
            • 05.mar.2017
            • 1

            Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

            Buna ziua! Am și eu câteva nelămuriri și sper sa aflu cele mai bune sfaturi. Am casa p+1 din cărămida Bks25 și am cumpărat un polistiren de 15cm eps80 de la austrotherm. Nu știu ce material sa aleg la lipire/spăcluire. Nu vreau ce-l mai ieftin, vreau ceva rezonabil ca preț,dar care sa-și facă bine treaba (duo contact, thermouniversal s. a. ) Pe care sa-l aleg? Ceva cu fibra și ciment alb ce îmi puteți recomanda?

            Și a doua problema: la sfatul meseriasului la izolarea mansardei am optat pt rigips / polistiren 5 cm pus cu spuma între grinzi și pe deasupra vata bazaltică de 5cm tot între grinzi. Nu am pus nici-o folie de niciun fel. Tot la recomandarea lui vreau sa pun si 5 cm de polistiren pe scândura de sub tabla( sau mai bine sa pun o vata minerală) O sa am probleme cu condensul? Era mai bine dacă mergeam doar cu vata?
            PS: vreau sa pun doar încălzire in pardoseala și nu vreau sa ajung in situație sa-mi pun după radiatoare pentruca nu face fata.
            Mulțumesc anticipat!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 14969

              Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

              Postat în original de Caiusvlad
              Atunci am sa mainreduc din izolatie....am sa o flosesc in alta parte (pt ca o am cumparata deja)
              Am sa pun max 10 pe pereti si pe tavan 15-20.
              Si cu vorba "trebe sa respire peretele" ?������
              Tavanul mimin 20cm daca nu se poate mai mult, sa spunem 25/30cm. Respirati aperetilor este un mit din punctul meu de vedere. Cat credeti ca va "respira" un perete din beton sau unul cu termosistem?

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 14969

                Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                Postat în original de Gabeluu
                ... casa p+1 din cărămida Bks25 și am cumpărat un polistiren de 15cm eps80 de la austrotherm. Nu știu ce material sa aleg la lipire/spăcluire. Nu vreau ce-l mai ieftin, vreau ceva rezonabil ca preț,dar care sa-și facă bine treaba (duo contact, thermouniversal s. a. ) Pe care sa-l aleg? Ceva cu fibra și ciment alb ce îmi puteți recomanda?

                ... la sfatul meseriasului la izolarea mansardei am optat pt rigips / polistiren 5 cm pus cu spuma între grinzi și pe deasupra vata bazaltică de 5cm tot între grinzi. Nu am pus nici-o folie de niciun fel. Tot la recomandarea lui vreau sa pun si 5 cm de polistiren pe scândura de sub tabla( sau mai bine sa pun o vata minerală) O sa am probleme cu condensul? Era mai bine dacă mergeam doar cu vata? PS: vreau sa pun doar încălzire in pardoseala și nu vreau sa ajung in situație sa-mi pun după radiatoare pentruca nu face fata.
                Tencuiti in prealabil zidaria, inainte de a placa fatada? Pentru lipire puteti folosi cu incredere Thermo Universal sau chiar adezivul poliuretanic.

                Daca am inteles bine, peste mansarda mai aveti un pod si atiizolat cu 10cm (PES+bazaltica) planseul spre acest pod. Este prea putin pentru o izolare buna. Puteti face oschita a mansardei si podului, cotata?

                Comentariu

                • andromeda2
                  Incepator
                  • 02.feb.2013
                  • 40

                  Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                  Am o structura din lemn la etaj in care am zidit cu BCA de 10 cm cu adezivul de BCA .La exterior am pus plasa de buzau si am tencuit am facut izolatiea cu plistiren EPS de 10 cm densitate 100 .As dori sa izolez la interior cu vata minerala de fatada cu plasa adeziv. Se poate face aceasta izolati la interior su nu care ar fi consecintele mucegai nu respira peretele .NU as dori cu rigips

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 14969

                    Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                    Se poate face insa va trebui sa aveti in vedere ca o astfel de solutie ar putea conduce ma mucegai in structura daca se indeplinesc conditiile de temepratura-umiditate, prin lipsa barierei de vapori. Suprafata peretelui, chiar si cu dubla armare va fi mai putin rezistenta la socuri.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6853

                      Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                      Daca in sanvisul ala nu aveti grinzi de lemn , nu ar fi nici o problema . Daca aveti si grinzi de lemn in ecuatie trebuie tratat corespunzator lemnul inainte de a inchide peretele .
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 14969

                        Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                        Mai retineti faptul ca zidaria de 10cm pe acel perete nu este tocmai una care sa aiba o rezistenta suficienta pentru a nu ajunge insituatia de a avea probleme legate de fisuri. Este o zidarie mai mult de inchidere simpla si izolatie. In opinia mea inchiderea peste structura de lemn este cea mai buna varianta, fie ca intai o faceti cu OSb sau utilizati gipscarton pe structura metalica, chiar daca observ ca nu agreati aceasta varianta.

                        Comentariu

                        • andromeda2
                          Incepator
                          • 02.feb.2013
                          • 40

                          in structura am lemn pot sa il tratez cu solutie anticari si dupa aceea un impreniant pe baza de apa care nu lasa sa intre umiditatea in el.Pot sa il tencuiesc si dupa aceea sa fac izolatia.

                          Ca sa inchid structura de lemn se poate si acum la interior cu OSB si dupa aceea izolatia cu vata de fatada Gemini sau dami o idee.MULTUMESC anticipat si lui Coby
                          Ultima editare de Gemini; 13.iun.2017, 08:15.

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1342

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                            Postat în original de andromeda2
                            Ca sa inchid structura de lemn se poate si acum la interior cu OSB si dupa aceea izolatia cu vata de fatada Gemini sau dami o idee.MULTUMESC anticipat si lui Coby
                            Chiar daca sunt offtopic, iertati-mi curiozitatea,pseudonimul Andromeda il aveti cumva de la o carte citita in copilarie si anume Nebuloasa din Andromeda?
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 14969

                              Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                              Postati cateva foto din interior?

                              Comentariu

                              • andromeda2
                                Incepator
                                • 02.feb.2013
                                • 40

                                Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                                nu sunt acasa cind revin o sa postez poze

                                Comentariu

                                Procesare...