Totul despre termoizolarea interioara

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

    Postat în original de cheluakame
    Daca punctul de roua nu creaza probleme cu mucegaiul, atunci las-o asa.
    Inertia termica o vor oferi restul peretilor.
    Si cum, unde vad acest punct?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15019

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

      Postat în original de ovidiutz
      Se da urmatoarea situatie : ap comunist, perete ext (beton cu sandwich polistiren si folie plastic). pe acest perete avem o izolare interioara polistiren + rigips dar de la +15cm de podea. de la podea pana la izolatie avem deja tevi de incalzire (CT). In dreptul tevilor apare condensul.
      Intrebare: ce pot face sa amelirez doar portiunea asta ? doar o bariera de vapori de la podea pana la izolatia cu polistiren (adica pe 15cm inaltime) ar rezolva sitautia?
      Aveti condens in perioada pe aceasta zona, in ciuda faptului ca aceste tevi asigura o incalzire a suprafetei?
      Puteti posta o foto cu zona respectiva?

      Comentariu

      • ovidiutz
        Incepator
        • 06.oct.2008
        • 10

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

        aerisesc foarte bine camera (urmaresc umiditatea cu o statie meteo. ). in zona lui -5, -8 ext nu am vazut condens (pe pipaite). dar pt -10, -15 ext nu am ce sa ii fac.
        practic teava trece la 1 cm de perete si atinge temp de 60de grade in timp ce peretele e la un 10-15 grade (poate si mai putin cand afara sunt -10, -15)

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15019

          Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

          Perioadele de acest gen sunt destul de mici totusi, chiar creeaza probleme neplacute?

          Comentariu

          • ovidiutz
            Incepator
            • 06.oct.2008
            • 10

            Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

            aceasta zona problema este o fasie de 15 cm inaltime plecand de la podea si e in spatele unui dulap monstru. cand mi-am dat seama (deja aveam cateva zone deja innegrite) am decis mutarea mobilei pt a ramane ca zona accesibila.
            Nu ar fi asa o problema doar ca imi place sa rezolv situatia si sa fiu vigilent(ma simt mai impacat , perfectionism).

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6867

              Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

              Ati pus izolatie pe tevi ?
              Fișiere Atașate
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                Postat în original de ovidiutz
                aceasta zona problema este o fasie de 15 cm inaltime plecand de la podea si e in spatele unui dulap monstru. cand mi-am dat seama (deja aveam cateva zone deja innegrite) am decis mutarea mobilei pt a ramane ca zona accesibila. Nu ar fi asa o problema doar ca imi place sa rezolv situatia si sa fiu vigilent(ma simt mai impacat , perfectionism).
                Este foarte bine ca duceti treaba pana la capat. Asta era intrebarea, dupa ce ati mutat mobila, mai sunt probleme? Izolatia tevilor nu este necesara.
                tot ce puteti face este sa aplicati o izolatie subtire pe acea zona, o izolatie care sa nu permita trecerea vaporilor. Un exemplu este o fasie de pluta.

                Comentariu

                • ovidiutz
                  Incepator
                  • 06.oct.2008
                  • 10

                  Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                  mutarea mobilei nu a rezolvat.
                  merge si folie anticondes/vapori in loc de pluta ?
                  acasta fasie trebuie sa includa si tevile sau intre tevi si perete ?
                  multumesc

                  Comentariu

                  • sisica_si
                    Membru Marcant
                    • 19.dec.2013
                    • 937

                    Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                    Intre tevi si perete.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                      Cum va arata folia pe acea zona? Teoretic merge daca nu deranjeaza aspectul. Fixarea trebuie sa fie etansa pe perimetru si sa nu aveti umiditate in spatele ei. Ar fi bine sa faceti operatiunea in sezonul cald. Se aseaza intre tevi si perete, de fapt pe perete.

                      Comentariu

                      • ovidiutz
                        Incepator
                        • 06.oct.2008
                        • 10

                        Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                        multumesc pt sfaturi.
                        intre perete si tevi va fi foarte greu de muncit dar mai ales de etansat.: 2-3 cm fata de perete + prinderile tevilor pe perete.

                        Comentariu

                        • sisica_si
                          Membru Marcant
                          • 19.dec.2013
                          • 937

                          Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                          Atunci pune polistiren peste tevi si aduci peretele la acelasi nivel si nu o sa fie probleme.
                          In polistiren este usor de lucrat, sapat santuri pentru tevi.
                          Eu asa am de 4 ani si nu-i bai, umezeala sau mucegai.

                          Comentariu

                          • mirc_rus
                            Incepator
                            • 29.mar.2008
                            • 6

                            Termoizolare interioară - perete de beton îngropat - vs termoizolatie exterioară

                            Buna ziua.

                            Avem o casă în construcţie pe un teren în pantă unde o parte din peretele din spatele casei si o parte din laterale (turnate din beton) sunt îngropate în pământ. Când s-au făcut lucrările exterioare, s-a făcut hidroizolaţia părţilor îngropate, însă din grabă/greșeală/nepricepere sau neglijenţă nu s-a făcut şi termoizolaţia exterioară a părţilor îngropate (acum, trotuarele perimetrale sunt deja turnate).

                            Am dori să remediem problema cu un cost minim, izolând pereţii la interior. Una dintre încăperi este un birou ce va fi ventilat cu un aparat de ventilaţie cu recuperare de căldură, cealaltă încăpere este camera tehnică (unde va fi centrala termică pe gaz, cazanul pentru apa caldă, tabloul electric general şi alte echipamente electrice/electronice) unde nu există geamuri (ne gândim să ventilăm spaţiul folosind nişte grile de ventilaţie montate în uşa exterioară sau activ cu un ventilator, încă nu ne-am decis).

                            Am citit pe forum că soluţia de izolaţie interioară de preferat ar fi cea cu vată minerală, pe care apoi să se aplice o folie-barieră de vapori şi apoi peretele de gips-carton. Aş dori să ştiu dacă soluţia aleasă este corectă şi dacă este necesară şi pentru camera tehnică (unde temperatura nu e nevoie să fie la fel de ridicată ca în restul casei, nefiind un spaţiu folosit curent pentru alte activităţi, şi care va fi încălzit - vom avea încălzire în pardoseală).

                            De asemenea, aş dori să ştiu dacă varianta izolării la exterior mai este posibilă şi viabilă (ţinând cont că s-au turnat deja trotuarele şi scările pe lângă peretii de beton neizolaţi termic).

                            Mulţumiri anticipate pentru răspunsuri.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6867

                              Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                              Important este ca la partea ingropata in pamant sa fie facuta hidroizolatia corespunzator . Nu este un " capat de lume " daca nu a fost facuta si termoizolatie - parerea mea . Termoizolatia o puteti face de la nivelul solului in sus ( in caz ca nu este ) .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • mirc_rus
                                Incepator
                                • 29.mar.2008
                                • 6

                                Răspuns la: Totul despre termoizolarea interioara

                                Hidroizolaţia a fost făcută corespunzător, sperăm să nu apară probleme. Ce probleme pot însă să apară dacă nu izolez termic la interior iar la exterior izolez termic doar partea din perete care este peste nivelul solului?

                                Comentariu

                                Procesare...