Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #16
    Nici o clipa nu m-am gandit ca termoizolarea fatadei se va termina la un alt nivel decat cel al terasei.
    Pe zona fatadei de pe terasa se poate opta pentru dubla armare pentru obtinerea unei rezistente sporite in caz ca vor fi solicitari accidentale.

    Comentariu

    • DeCasa
      Membru
      • 09.mar.2008
      • 158

      #17
      Mersi încă odată. Mâine am să merg să dau comanda la polistiren. Mă grăbesc acum fiindcă mai spre primăvară prețurile se vor mări cu siguranță.

      Până la urmă voi cumpăra un polistiren extrudat produs la Sf. Gheorghe, ARCO. Mi s-a părut ca fiind foarte bine finisat și cu suprafețe drepte.

      Comentariu

      • brasil
        Incepator
        • 27.iul.2009
        • 67

        #18
        Am casa din caramida tip Porotherm 25cm, placata cu polistiren expandat 10cm si vreau sa plachez soclul cu piatra de munte. Credeti ca mai este necesara placarea soclului cu polistiren extrudat in vederea eliminarii puntilor termice? In acest caz insa se mai poate realiza placarea soclului cu piatra, oare nu cade aceasta in timp?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #19
          Daca piatra de munte este groasa insa fara a depasi circa 30 kg/mp, fixarea polistirenului trebuie realizata atat prin lipire cu adeziv cat si prin fixare mecanica.
          Stratul de armare trebuie sa fie dublu - dubla armare iar polistirenul rugos. Aveti o referinta de la Austrotherm in mesajele anterioare.

          In cazul unei placari foarte grele este de evitat aplicarea peste termoizolatie deoarece poate ceda. Se recomanda lipire directa a pietrei naturale cu adeziv flexibil pentru exterior sau mortar preparat la fata locului.

          Comentariu

          • brasil
            Incepator
            • 27.iul.2009
            • 67

            #20
            Postat în original de Gemini
            Daca piatra de munte este groasa insa fara a depasi circa 30 kg/mp, fixarea polistirenului trebuie realizata atat prin lipire cu adeziv cat si prin fixare mecanica.
            Stratul de armare trebuie sa fie dublu - dubla armare iar polistirenul rugos. Aveti o referinta de la Austrotherm in mesajele anterioare.

            In cazul unei placari foarte grele este de evitat aplicarea peste termoizolatie deoarece poate ceda. Se recomanda lipire directa a pietrei naturale cu adeziv flexibil pentru exterior sau mortar preparat la fata locului.
            Multumesc pt raspuns, as vrea sa incep de maine lucrul, vad ca vremea permite, ce ziceti sa mai astept caci parca primavara asta e cam capricioasa si nu vreau sa vad ca se intoarce vremea rea cu temperaturi sub 5 grade!

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #21
              Ar trebui sa mai asteptati deoarece inca nu este o vreme cat de cat stabila. Am observat ca se anunta o racire si ceva ploi.

              Comentariu

              • morioka70
                Membru
                • 16.aug.2009
                • 297

                #22
                Re: Polistiren extrudat

                Postat în original de iulianchioibasu
                Exista diferente majore generate de procesul de productie si materia prima utilizata ( conductivitate termica REALA , stabilitate etc. ). NU iti recomand sa achizitionezi pachete de polistiren care nu sunt infoliate complet - si la capete !
                De ce? In afara de o mai buna protectie in timpul transportului, folia aia mai ajută si la altceva?

                Postat în original de iulianchioibasu
                Iti recomand polistirenul de culoare albastra - daca vrei calitate pe termen lung .
                Ce proprietati "ascunse" are XPS-ul albastru faţă de XPS-ul de alta culoare? De ce e acesta mai bun?

                Daca mai sunteti activ pe site si nu v-au eliminat din joc cei de la Misiunea Casa, raspundeti-ne la intrebări, va rog. Fiindca de fiecare data dati explicatiile numai pe sfert sau pe jumătate, starnind curiozitatea. Dar cand e sa treceti mai departe si omul vă cere lămuriri suplimentare, Dvs n-o mai faceti.
                D-le Iulian Chioibasu, va rog sa nu mi-o luati in nume de rau.

                Comentariu

                • Admin.MC
                  Membru Marcant
                  • 05.dec.2005
                  • 974

                  #23
                  Inclusiv prin diferenta de culoare isi diferentiaza producatorii de polistiren extrudat acest produs de concurenta.
                  Asadar, roz, galben, verde albastru etc sunt doar niste culori, fara nicio influenta asupra proprietatilor placii de polisitren.
                  Insa, trag concluzie ca forumistul avertizat a vrut sa faca o referire la indirecta la polistirenul extrudat de culoare albastra, incercand sa evite folosirea numelui produsului si/sau al producatorului.

                  Una peste alta, exprimarea respectivului este foarte confuza si nu cred ca ajuta pe nimeni cu nimic.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #24
                    Culoare este un aspect irelevant pentru calitatea polistirenului extrudat si este specific fiecarui producator.
                    Mai importante sunt rezistenta la compresiune si tipul suprafetei acestuia, amandoua trebuind adaptate aplicatiei pe care dorim sa o realizam.

                    Spre exemplu, placile de polistiren extrudat, XPS, oferite de Austrotherm au culoarea roz.

                    Comentariu

                    • morioka70
                      Membru
                      • 16.aug.2009
                      • 297

                      #25
                      D-le Gemini, pe Dvs nu va plictiseste/enervează sa le raspundeţi unor asemenea persoane, care va sâcâie pentru orice fleac?
                      In loc sa puna si ei mana sa citeasca inainte macar subiectele "lipicioase" de pe prima pagină a fiecărui capitol de pe forum (e vorba de subiectele care au semnul "" înainte), ei vin si pun intrebări cu nemiluita, incepand de la alegerea polistirenului, pana la aplicarea tencuialii finale. Se cunoaste de la o poştă că asemena indivizi n-au studiat nimic de pe acest forum, inainte de-a veni si-a adresa ei înşişi intrebări cuiva.
                      "Da' ce polistiren să aleg?", "Da' cum se lipesc plăcile, în puncte?", "Da' ce dibluri să folosesc?", "Da' diblurile de 20 cm nu-s prea lungi?", "Da' plasa cand se pune?", "Da' ce fel de colţare să cumpăr?", "Da' după câte zile se tencuieşte?", "Da' dacă n-am timp(!!!) să tencuiesc?"
                      Există unii pe lumea asta care cred că se cuvine ca lor sa li se dea totul de-a gata, ca "puilor de randunică", fara ca ei sa depuna nici cel mai mic efort de-a se documenta inainte.
                      Pana acum, in cele 93 de pagini de la capitolul "Termoizolatii", am mai intalnit o singură persoana care sa facă acelasi lucru. E vorba de un oarecare "domn Şerbănescu Cristi", ce folosea ca introducere termenul "Dragilor", apoi intreba numai lucruri banale, pe care le-ar fi gasit si singur, citind.
                      Cu alte cuvinte, plictiseală si enervare la ordinea zilei...

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #26
                        Ce rezolvam cu nervii? Daca invatatoarea din clasa I se enerva unde ajungeam noi sau alte generatii?
                        Este prea mult "nerv" in tara, poate ca trebuie sa invatam sa discutam ceva mai moderat, sa intelegem interlocutorul, om dealtfel. Se stie ca este cel mai dificil de lucrat cu omul, nu toti sunt autodidacti, nu toti au timp si poate nu toti reusesc sa inteleaga anumite lucruri care sunt prezentate mai mult sau mai putin tehnic.
                        Poate nici noi nu reusim sa intelegem alte profesii!
                        Timpul este pretios si trebuie utilizat cu folos, nervii consuma inutil timp si sanatate.

                        Comentariu

                        • morioka70
                          Membru
                          • 16.aug.2009
                          • 297

                          #27
                          Postat în original de Gemini
                          Ce rezolvam cu nervii? Daca invatatoarea din clasa I se enerva unde ajungeam noi sau alte generatii?
                          Partial si Dvs aveti dreptate. Numai că d-l eraser1 nu mai este demult in clasa I-a primară, desi-n majoritatea cazurilor aşa lasă să se-nţeleagă.
                          Zău, nu stiu cum de reusiti Dvs să le faceţi faţă. Mie asemenea specimene mi-ar face creierul franjuri în mai puţin de 5 minute.
                          Asta e, Dvs aveti nervii mai tari decat ai mei.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #28
                            Probabil sunt ceva mai in varsta si cu trecerea anilor, devenim mai calmi ca sa nu zic altfel.

                            Comentariu

                            • morioka70
                              Membru
                              • 16.aug.2009
                              • 297

                              #29
                              Din ciclul: "Nu te supăra frate!"

                              Postat în original de Gemini
                              Probabil sunt ceva mai in varsta si cu trecerea anilor, devenim mai calmi ca sa nu zic altfel.
                              Mai înţelepţi. Hai c-am zis-o eu in locul Dvs, ca să nu semene a laudă de sine.
                              La mine nu e cazul, că fac destul de urât când mă enervez.

                              Comentariu

                              • ririnel
                                Incepator
                                • 06.aug.2012
                                • 2

                                #30
                                Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                                Va salut!
                                Am o casa placata cu piatra de munte pana la nivelul ferestrelor. In special iarna am probleme cu mucegaiul mai ales pe colturi, unde sunt stalpii de beton si pe tavan (placa beton). La etaj urmeaza sa amenajez in viitor camere, deocamdata este ca un pod, fara izolatie. Parterul este incalzit cu centrala termica.
                                Este o varianta buna izolarea exterioara de la piatra de munte in sus cu polistiren extrudat de 3cm sau propuneti alta varianta de izolare, eventual pe interior? Acesti 3 cm sunt maximul de grosime cu care pot veni peste peretii de BCA tencuiti si driscuiti, astfel incat sa nu dau un aspect neplacut casei. Tavanul il voi izola cel mai probabil cu vata de sticla si gips carton.
                                Multumesc!

                                Comentariu

                                Procesare...