Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15126

    #31
    Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

    Rezultatele bune se obtin daca izolati intreaga fatada, izoland doar partial, de la inaltimea ferestrelor in sus se poate rezolva doar acea zona. Nu aveti nevoie de polistiren extrudat ci doar de polistiren expandat chiar daca grosimea este de doar 3cm, de exemplu sortimentul EPS AF 80 sau sortimentul cu grafit AF-Plus, ambele de la Austrotherm. Din pacate o izolare totala presupune eliminarea pietrei de pe fatada si inteleg ca nu doriti acest lucru.
    Pentru a compensa lipsa de izolatie se poate realiza o izolare interioara pe totii peretii exteriori, aceasta cu gipscarton pe profile metalice si izolatie din vata minerala cu grosimea de 5cm.
    In acest fel se poate elimina problema condensului si mucegaiului pe zonele de beton ale structurii de rezistenta, corelat si cu un control mai bun al temperaturii si umiditatii pe timp de iarna.

    Comentariu

    • ririnel
      Incepator
      • 06.aug.2012
      • 2

      #32
      Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

      Multumesc pentru raspuns!
      In concluzie, izolez exteriorul de la piatra de munte in sus cu EPS AF 80 iar pe interior curat si tratez peretele anti mucegai, apoi aplic izolarea cu vata minerala de 5 cm si gips carton. Banuiesc ca trebuie executata si bariera de vapori, atat la perete cat si la tavan, chiar daca in viitorul apropiat sus o sa fie camera de locuit pe jumatate din suprafata iar pe cealalta un balcon deschis, corect?
      Scuze daca nu mai sunt on-topic! Se poate muta unde credeti Dvs.

      Comentariu

      • Annelis
        Incepator
        • 06.aug.2012
        • 2

        #33
        Va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta utilizarii polistirenului extrudat pentru interior.
        Noi am inceput renovarea unui apartament intr-un bloc vechi de caramida. echipa care a venit sa ne faca renovarea, a venit deja echipata cu placi de XPS35 si au placat toti peretii camerelor (la interior). Scopul nostru nu a fost termoizolarea apartamentului, deoarece urmeaza ca luna viitoare sa se faca termoizolarea exterioara a blocului. Din cate am citit eu pe internet polistirenul extrudat se foloseste doar la exterior si am inteles ca doar cel grafitat si ignifugat se foloseste si la interior. Acum eu am fost la apartament si le-am spus muncitorilor ca sunt ingrijorata ca e posibil sa faca egrasie la iarna sau peste ceva timp, iar cei de acolo mi-au aratat o placa gri-cenusiu de polistiren si mi-au zis ca la toate apartamentele noi care se construiesc acum se foloseste din asta pentru interior. Eu m-am uitat pe cutia placilor de polistiren si nu scria ca ar fi si grafitat si ignifugat, scria Polistiren extrudat XPS 35 (dar erau placi din acelea cenusii ca grafitul si compacte). Sa-mi fac griji?

        Cred ca scria si Grafit si Briotherm pe cutie
        Ultima editare de Gemini; 13.aug.2012, 18:35.

        Comentariu

        • Crocodilul
          Incepator
          • 12.aug.2012
          • 3

          #34
          Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

          Am facut si eu la interior pereii cu geamuri.Am izolat cu polistiren extrudat de 3 cm Brioterm Grafit
          Iarna s-a simtit ca sunt peretii izolati.Cand nu erau cand puneam iarna mana pe perete era extrem de rece blocul fiind din beton armat
          ...
          Ultima editare de PowerMC; 12.aug.2012, 19:38. Motiv: Eliminare link publicitar

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6359

            #35
            Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

            Postat în original de Crocodilul
            Am facut si eu [...]
            Daaaa... şi "marmota învelea ciocolata în staniol", nu?
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15126

              #36
              Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

              Postat în original de ririnel
              Banuiesc ca trebuie executata si bariera de vapori, atat la perete cat si la tavan, chiar daca in viitorul apropiat sus o sa fie camera de locuit pe jumatate din suprafata iar pe cealalta un balcon deschis, corect?
              Da, se va utiliza bariera de vapori dupa ce motati straturile de vata minerala.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #37
                Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                Postat în original de Annelis
                Va rog sa ma lamuriti si pe mine in privinta utilizarii polistirenului extrudat pentru interior.
                Noi am inceput renovarea unui apartament intr-un bloc vechi de caramida. echipa care a venit sa ne faca renovarea, a venit deja echipata cu placi de XPS35 si au placat toti peretii camerelor (la interior). Scopul nostru nu a fost termoizolarea apartamentului, deoarece urmeaza ca luna viitoare sa se faca termoizolarea exterioara a blocului. Din cate am citit eu pe internet polistirenul extrudat se foloseste doar la exterior si am inteles ca doar cel grafitat si ignifugat se foloseste si la interior. Acum eu am fost la apartament si le-am spus muncitorilor ca sunt ingrijorata ca e posibil sa faca egrasie la iarna sau peste ceva timp, iar cei de acolo mi-au aratat o placa gri-cenusiu de polistiren si mi-au zis ca la toate apartamentele noi care se construiesc acum se foloseste din asta pentru interior. Eu m-am uitat pe cutia placilor de polistiren si nu scria ca ar fi si grafitat si ignifugat, scria Polistiren extrudat XPS 35 (dar erau placi din acelea cenusii ca grafitul si compacte). Sa-mi fac griji? Cred ca scria si Grafit si Briotherm pe cutie
                Nu avea nici un rost sa termoizolati interior daca se va izola la exterior. Polistirenul aplicat la interior poate provoca anumite probleme pe termen mediu si lung, in special legate de acumularea de umiditate. Mi se pare ca a fost o alegere gresita si nu cred nici in ideea ca orice apartament nou se construieste cum spun meseriasii respectivi. Polistirenul respectiv are un ambalaj pe care se indica tipul exact, daca aveti un ambalaj va rog sa ne spuneti codul respectiv si firma. Posibil sa fie polistiren expandat grafiti, dedicat termoizolatiilor exterioare.

                Comentariu

                • florinkfc
                  Membru
                  • 15.mar.2008
                  • 142

                  #38
                  extrudat peste sau sub placa

                  Am citit destul de multe materiale despre aplicarea polistirenului extrudat sub placa de beton iar cand intreb meseriasi experimentati imi sugereaza ca solutia aceasta nu este foarte buna. motivul ar fi ca dupa o anumita perioada atat terenul de sub planseu cat si stratul de rupere a capilaritatii se autotaseaza si scade ca nivel astfel incat intre placa si extrudat ramane un spatiu liber pierzindu-i din eficienta. Din acest motiv daca elevatia casei este mai inalta cei mai multi imi sugereaza sa aplic extrudatul peste placa dupa care sa torn o sapa. ce parere aveti si care ar fi argumentele?

                  extrudat peste sau sub placa
                  Ultima editare de Gemini; 16.aug.2012, 19:20.
                  florin k

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15126

                    #39
                    Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                    Aveti un raspuns in celalalt topic, discutam doar acolo pentru a nu pierde firul discutiei.

                    Comentariu

                    • medicultau32
                      Incepator
                      • 10.ian.2013
                      • 1

                      #40
                      Tipuri de polistiren extrudat (grosimi, densitati) - sub fundatie si sub placa

                      Buna,

                      Inteleg ca exista maimulte tipuri de polistiren extrudat, cu densitati diferite. De exemplu polistiren extrudat grosime 10 cm si densitati diferite.

                      Exista undeva o lista (daca o stie/are cineva) o poate posta (copy/paste) aici?

                      Ce grosime si densitate a polistirenului e recomandat a fi pus:

                      1. sub fundatie (peste 20 cm pietris si peste folie dar ianainte de a turna fundatia, impreuna cu elevatia)?
                      2. sub sapa slab armata ?

                      Multumesc pt. efortul de a raspunde.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15126

                        #41
                        Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                        Pentru izolarea sub placa va recomand polistirenul extrudat XPS TOP 50 GK de la Austrotherm care are grosimea minima de 5cm insa pentru o izolare sporita ar trebui o grosime de cel putin 10cm. In cazul izolatiei sub sapa de egalizare, puteti utiliza polistirenul extrudat Austrotherm XPS TOP 30 GK la o grosime de 4-5cm.

                        Comentariu

                        • buzescui
                          Incepator
                          • 12.ian.2012
                          • 34

                          #42
                          Polistiren extrudat de 3cm, la bucată (placă)

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	polistiren extrudat 3cm.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	207,3 KB 
ID:	609023
                          Unde aș putea găsi în București să cumpăr acest tip de polistiren extrudat de 3cm, la bucată (placă) ?
                          Este glazurat, nu are falț și are o densitate mai mare decât ceea ce am văzut prin magazinele de materiale de construcții.

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15126

                            #43
                            Răspuns la: Polistiren extrudat de 3cm, la bucată (placă)

                            Este un polistiren striat, nu se observa producatorul pentru al identifica maiusor insa cantitati la bucata de polistiren nu gasiti decat la micile firme si depozite de cartier.
                            Altfel, numai achizitionarea unui bax va poate salva.
                            La ce va foloseste produsul? Poate gasim un alt tip de polistiren care sa fi potrivit aplicatiei dvs..

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15126

                              #44
                              Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                              Ati gasit polistirenul extrudat striat pe care il cautati?
                              Un produs similar este sortimentul XPS TOP P SF de la Austrotherm, un polistiren extrudat cu suprafata striata ce asigura aderenta necesara lipirii cu adezivi specifici. Exemple de aplicatii sunt izolarea elevatiilor la fundatii, izolarea peretilor de subsol, a diafragmelor etc.
                              Ultima editare de Gemini; 10.iul.2013, 16:20.

                              Comentariu

                              • buzescui
                                Incepator
                                • 12.ian.2012
                                • 34

                                #45
                                Răspuns la: Totul despre Polistirenul Extrudat - XPS

                                Cu greu dar am găsit. Mulţumesc pentru informaţie.

                                Comentariu

                                Procesare...