Feronerie mobila

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • grandanat
    Incepator
    • 28.mar.2011
    • 34

    #16
    Balamale usi

    Buna ziua,
    De mai bine de o saptamana caut si eu balamale pentru 2 usi de dulap si numai nu gasesc.

    Am amenajat un mic dulap incadrat in rigips (70x75). Vreau sa montez 2 usi de pal (12 mm grosime; le-am cumparat deja) astfel incat sa intre in cadru. deci nu aplicate pe cadru cum sunt 95% din dulapurile de pe piata, ci sa intre in el. Problema e ca nu gasesc balamale potrivite pentru asa ceva.

    Usile, fiind mai subtiri, nu pot aplica balamale din acelea clasice, ingropate. Cea mai simpla solutie ar fi balamaua banda, dar se vede ca naiba. Eu vreau ca usile sa fie cat mai dicrete, nici sa nu se observe.
    Alta solutie ar fi niste balamale care se se prinda de colturile usii, pe cantul si sa se lege de cadru prin 2 cilindri sau 2 bile. Am auzit ca exista asa ceva, stiu ca exista dar nu stiu cum se numesc, si nici nu am gasit. Pe vremuri am avut la un dulapior ceva similar ca aici http://www.roxymob.ro/fisiere/mobila...20-%20cote.jpg , dar din plastic. Ar fi mers f bine si la usile mele problema.

    Dati-mi va rog un sfat, ce balamale sa pun si mai importat, de unde sa le iau.

    Multumesc

    Comentariu

    • PROfan
      Moderator
      • 10.apr.2011
      • 662

      #17
      Postat în original de grandanat
      Dati-mi va rog un sfat, ce balamale sa pun si mai importat, de unde sa le iau.
      Dacă până în acest moment nu ai rezolvat problema.
      Foloseşte totuşi balamale aruncătoare; în cazul acesta balamale pentru uşi încadrate.
      Panoul pentru uşă având grosimea de numai 12mm balamalele se pot monta într-una din următoarele variante:
      1. Lipeşti plăcuţa balamalei pe uşă şi montezi oala pe laterala peretelui;
      2. Adaugi cel puţin 4mm la grosimea existentă pe spatele uşii în zona unde se dă gaura pentru oala balamalei;
      3. Lipeşti profile ornamentale din MDF înfoliat pe faţa uşii.
      ...
      Totuşi mă râmă şi pe mine curiozitatea:
      Ce(cine) a determinat alegerea unui panou din PAL de 12mm grosime pentru uşi?
      Ultima editare de PROfan; 11.apr.2012, 13:56.

      Comentariu

      • grandanat
        Incepator
        • 28.mar.2011
        • 34

        #18
        Cadrul e din rigips si e mai sensibil la prindere asa ca am vrut o usa cat mai usoara, deci si subtire. Personal si de 12 mi se par groase. N-am gasit mai subtiri. As putea sa ma duc sa iau alte usi direct debitate cu gaurile de prindere, nu asta e problema. Dar chiar nu vroiam sa folosesc pal de 18 si tipul acela de balamale.
        Chiar nu exista pe piata si alte tipuri de balamale ?

        PS. Am ramas surprins ca de 30 de ani de cand le stiu eu balamalele tip banda nu s-au schimbat deloc. N-am vazut nimic mai inovator prin magazine.

        Comentariu

        • PROfan
          Moderator
          • 10.apr.2011
          • 662

          #19
          Răspuns la: Feronerie mobila

          Postat în original de grandanat
          PS. Am ramas surprins ca de 30 de ani de cand le stiu eu balamalele tip banda nu s-au schimbat deloc. N-am vazut nimic mai inovator prin magazine.
          Sunt balamale tip bandă. Ce inovaţie sperai să întâlneşti? Să fie acţionate de motoraşe, pistonaşe sau cine ştie ce năzbâtii.
          Lăsând gluma la o parte mai poţi folosi şi balamaua din ataşate.
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Allexx
            Incepator
            • 10.mai.2012
            • 1

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Feronerie mobila

            Salut, balamalele moderne au adancimi de frezare tot mai mici. Intermat de la hettich iti merge la 11, 8.
            Poti rezolva problema ta simplu si elegant. Folosesti o bucata mica de pfl care se suprapune peste interiorul usii, actionand ca un distantier intre usa si balama. Pfl-ul are aprox 3 mm deci e de ajuns sa faci o frezare de 9 mm in material (din cei 12) +3mm pfl-ul si asa ajungi la cei 11, 8 mm.

            Comentariu

            • alejandro_gsxr
              Incepator
              • 12.iun.2009
              • 27

              #21
              Răspuns la: Feronerie mobila

              Si cat costa acest sistem " push to open " este foarte foarte util.
              Mobila trebuie facuta pentru acest sistem sau se poate monta pe orice dimensiune vrei....

              Comentariu

              • feroshop.ro
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 07.oct.2014
                • 4

                #22
                Răspuns la: Feronerie mobila

                Pentru sertare deja facute de dimensiuni mici (sa nu fie foarte grele) poti folosi sistemul Tip-on de la Blum.
                Iar daca poti reface sertarele, foloseste glisierele Tandem cu Tip-on.
                Ultima editare de PowerMC; 08.oct.2014, 12:58. Motiv: eliminare link publicitar

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1044

                  #23
                  Răspuns la: Feronerie mobila

                  Buna ziua,
                  M-ar interesa feronerie (balamale...etc ) pentru mobila inteligenta ! As vrea sa-i fac fetitei un pat combinat cu birou.... idei, pareri ... unde as putea gasi ? Si o schita accept
                  Multumesc

                  Comentariu

                  Procesare...