Control gaze (asociatie de proprietari)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciureanuc
    Membru
    • 15.iun.2009
    • 178

    Control gaze (asociatie de proprietari)

    Salut,

    Acum cateva saptamani s-a pus la parterul blocului un anunt cum ca vine cineva sa controleze daca aragazele/centralele de apartament scapa gaze.
    Ok, am zis, sa vina.
    In una din seri a venit cineva = un mos de vreo 70 de ani, cu o pensula si o solutie (ori solutie de sapun ori solutie de pap, asa arata).
    A pus solutie din aia pe racorduri, ce-o mai fi facut nu stiu - dar a decis ca aragazul nostru e ok, nu scapa gaze.
    Cum eu stau mereu cu geamul la bucatarie deschis, nu mi-am dat seama de nimic pana azi, cand inainte de a pleca de acasa am inchis geamul.
    Well, dupa 8 ore, in bucatarie se simte miros de gaz.
    Costul "controlului" a fost 20 de lei de apartament (300 de lei pe scara).

    De ce am deschis thread-ul:
    1. Astia de controleaza scaparlle de gaz pot fi si oameni independenti, nu numai Distrigaz?
    2. In 2011 se aplica metode din 1985? (asa vedeam eu daca scapa ventilul la bicla, cu apa cu sapun sau simplu scuipat)
    3. De ce trebuie sa platim 20 de lei pentru 5 minute de dat cu flegma pe teava, asta pot sa fac si singur! (si as avea rezultate mai bune decat ce a produs omul)
    4. La 20 de lei pentru 5 minute de dat cu scuipat si maximum 15 minute deplasarea, inseamna ca mosul a incasat 60 de lei/ora, adica, atentie, ar fi platit cu 96 de millioane/luna daca ar lucra 8 ore/zi.

    In afara ca PUTE A GAZ in bucatarie, mai e ceva in neregula in toata povestea asta?

    Va multumesc!
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #2
    Re: Control gaze (asociatie de proprietari)

    Postat în original de ciureanuc
    Salut,

    Acum cateva saptamani s-a pus la parterul blocului un anunt cum ca vine cineva sa controleze daca aragazele/centralele de apartament scapa gaze.
    Ok, am zis, sa vina.
    In una din seri a venit cineva = un mos de vreo 70 de ani, cu o pensula si o solutie (ori solutie de sapun ori solutie de pap, asa arata).
    A pus solutie din aia pe racorduri, ce-o mai fi facut nu stiu - dar a decis ca aragazul nostru e ok, nu scapa gaze.
    Cum eu stau mereu cu geamul la bucatarie deschis, nu mi-am dat seama de nimic pana azi, cand inainte de a pleca de acasa am inchis geamul.
    Well, dupa 8 ore, in bucatarie se simte miros de gaz.
    Costul "controlului" a fost 20 de lei de apartament (300 de lei pe scara).

    De ce am deschis thread-ul:
    1. Astia de controleaza scaparlle de gaz pot fi si oameni independenti, nu numai Distrigaz?
    2. In 2011 se aplica metode din 1985? (asa vedeam eu daca scapa ventilul la bicla, cu apa cu sapun sau simplu scuipat)
    3. De ce trebuie sa platim 20 de lei pentru 5 minute de dat cu flegma pe teava, asta pot sa fac si singur! (si as avea rezultate mai bune decat ce a produs omul)
    4. La 20 de lei pentru 5 minute de dat cu scuipat si maximum 15 minute deplasarea, inseamna ca mosul a incasat 60 de lei/ora, adica, atentie, ar fi platit cu 96 de millioane/luna daca ar lucra 8 ore/zi.

    In afara ca PUTE A GAZ in bucatarie, mai e ceva in neregula in toata povestea asta?

    Va multumesc!
    Buna
    1-Verificarea si revizia instalatilor interiaore de utilizare a gazului metan il puteti face cu orce firma autorizata si agrementata in acest fel , nu numai cu distrigaz , lista firmelor o gasiti la distrigaz
    2-detectarea scaparilor de gaz se poate face cu aparate electronice portabile agrementate , sau cu emulsie de apa si sapun
    3- conform contractului , aveti obligatia sa alegeti o firma care sa va efectueze verificarea o data la 2 ani si revizia o data la 10 ani
    4-Domnul mai in varsta nu incaseaza el banii , el e doar un simplu angajat
    5- cea mai buna metoda de localizare a scaparilor de gaze ramana tot emulsia de apa s sapun
    6- puteti face si singur preventiv operatiunea
    7 daca aveti emanatii de gaz sunati la -Reclamatii distrigaz , nr de tel il gasiti pe spatele facturii

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12200

      #3
      Re: Control gaze (asociatie de proprietari)

      Postat în original de ciureanuc
      Salut,

      Acum cateva saptamani s-a pus la parterul blocului un anunt cum ca vine cineva sa controleze daca aragazele/centralele de apartament scapa gaze.
      ..............
      Gresit , cei de la gaze verifica pina la aparatul de consum . La centrala trebuie sa aveti verificare iar aragazul intra in responsabilitatea dvs .
      Scaparile de gaze se verifica cu presiunea gazului din conducta si spuma sau prin izolarea conductei , presiune de aer , si in caz de scapari , iarasi spuma pentru gasirea locului defect .
      In caz ca pute a gaz , primul lucru care trebuia facut era inchiderea gazului si sunat la distribuitor pt o interventie de urgenta .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        #4
        Daca aveati nelamuriri inlegatura cu personajul respectiv trebuia legitimat in momentul in care a venit plus ca trebuia sa va dea si o chitanta pentru banii pe care i-a primit.

        Intradevar daca persista mirosul de gaz la dumneavoastra in bucatarie trebuie neaparat sa sunati la distribuitor pentru a trimite pe cineva sa va verifice cum trebuie instalatia.

        Comentariu

        Procesare...