Conectare balast electronic la 2 tuburi fluorescente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nzdukos
    Incepator
    • 23.feb.2009
    • 4

    Conectare balast electronic la 2 tuburi fluorescente

    Buna ziua/seara!

    As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:

    Am achizitionat un kit balast electronic de 36W, pe care l-am instalat deja cu succes impreuna cu un tub fluorescent de 18W.
    Intentia mea este sa folosesc acelasi tip de balast electronic la un corp de iluminat care contine doua tuburi fluorescente de 18W.
    Intrebarea mea este cum ar trebui conectate cele doua tuburi: serie sau paralel?
    Incerc sa detaliez un pic: practic din balastul electronic am patru fire care se leaga (doua cite doua) la filamentele tubului. In cazul in care conectez cele doua tuburi, pot lega filamentele de la fiecare extremitate in paralel si apoi la balast, sau trebuie conectate in serie?

    Va multumesc anticipat!
  • apanoiu
    Membru Marcant
    • 10.mai.2010
    • 643

    #2
    Exista balast electronic pt 2 tuburi. dvs incercati ceva ce nu este ok.

    Majoritatea balasturilor de la osram stiu sa citeasca puterea tubului. Nu este problema de ars daca balastul este destept.
    Un balast electronic economic pt neon de 18w costa 50 ron in brico.
    DIY

    Comentariu

    • nzdukos
      Incepator
      • 23.feb.2009
      • 4

      #3
      Va salut si va multumesc pentru raspunsuri!

      Totusi mai astept si alte opinii.

      As opta sa folosesc acest tip de balast din urmatoarele considerente:
      - are puterea nominala de 36W, deci ar trebui sa "suporte" doua tuburi de 18W
      - pret: 13RON, mult mai putin decit 50RON
      - nu am gasit la marile magazine DIY din Iasi un balast electronic pentru doua tuburi
      - o configuratie in serie nu mi se pare riscanta pentru balast sau pentru tuburi

      Totusi, neavind cunostinte suficiente in domeniul electronicii analogice, as prefera sa ascult sfaturile unor experti in domeniu, inainte de a implementa acest sistem.

      Numai bine!

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Puteti incerca cum este in schita, insa va sfatuiesc sa folositi un balast de firma electronic. Mai exista si prb. ca daca nu functioneaza un tub, legate impreuna fiind, nu va functiona nici celalalt.
        Atentie insa ca modelele noi electronice mai ales cele inteligente care citesc puterea tuburilor au alte scheme de conectare marcate pe carcasa in general.

        Am atasat si poza unui balast gandit pentru doua tuburi de 18W.
        Fișiere Atașate
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • nzdukos
          Incepator
          • 23.feb.2009
          • 4

          #5
          Va salut!

          Revin la acest topic, de data asta cu o solutie gasita prin incercari.
          Sper sa fie de ajutor si altor utilizatori ai acestui forum.

          Prima data am incercat adaptarea balastului electronic de 36W la cele doua tuburi de 18W prin inserierea filamentelor de pe fiecare parte (vezi poza 1.gif). Rezultatul a fost in acest caz doar aprinderea unuia dintre tuburi, celalalt raminind complet stins. Banuiesc ca, in acest caz, filamentele unuia dintre tuburi actioneaza ca un traseu de cablu cu o rezistenta oarecare.

          A doua incercare ar fi fost legarea in paralel a celor doua tuburi (filamentele de pe fiecare parte sa fie legate in paralel si apoi conectate la iesirile de filament ale balastului electronic). Temerea mea in legatura cu aceasta configuratie venea din faptul ca rezistenta rezultata a fiecarui "filament" astfel obtinut se injumatatea. Nu eram sigur daca balastul ar fi rezistat la un curent mai mare absorbit de noul "filament".

          Inainte de a testa aceasta varianta, mi-a venit ideea ilustrata in poza 2.gif. Nu stiu cum sa denumesc aceasta configuratie, poate tot una in serie, dar mai speciala. Pot sa va spun ca acesta configuratie, cea mai logica pentru mine in comparatie cu primele doua (acum dupa ce mi-a venit ideea), functioneaza foarte bine. Este instalata de citeva zile in corpul de iluminat de 2x18W si sper sa reziste de-a lungul timpului.

          Numai bine!
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          Procesare...