Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Postat în original de florinel.rus
    Buna, as vrea sa va intreb cu ce este mai bine sa izolezi pe interior un tavan la casa, deasupra este pod , fara placa turnata , doar scandura, mai bine sa faci tavan din rigips + vata minerala 4-5 cm, sau polistiren expandat 3cm ? care varianta este mai buna , mai sanatoasa pt casa-om ? vata minerala in timp se faramiteaza ?
    alta intrebare, mi-a spus un mester care zice ca a lucrat mult in alte tari, ca acolo se da lavabila fara amorsa, ca amorsa creeaza o pelicula ce nu mai lasa peretele sa respire , ca el ar da lavabila fara amorsa si tavanul cu var , mai stie cineva de treaba asta ? multumesc.
    Utilizati vata minerala la o grosime data de posibilitatea de amplasare un structura planseului, de regula minim 20cm cu bariera de vapori. Nu se faramiteaza. Peretele nu are nevoie de respiratie, mai ales tavanul.

    Comentariu

    • marius45
      Incepator
      • 31.iul.2015
      • 13

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      salutare tuturor
      am o casa in constructie de care se ocupa mai mult tatal meu si de curand a angajat un "mester" care sa izoleze tavanul la etaj ,vazand ce a facut el acolo am unele indoieli referitor la corectitudinea lucrarii , poate unii dintre dvs ma puteti lamuri
      situatia sta in felul urmator : tavanul avea deja scandura batuta pe partea de grinda dinspre camera mesterul meu a facut schelet din profile cd si ud bridele am vazut ca le-a prins in dereptul grinzilor a bagat vata bazaltica de 5 cm grosime ,vata era dinaia cu folie de aluminiu lipita pe ea , a lipit placile intre ele cu banda adeziva aluminizata si a pus gips carton , pana aici cred ca a procedat corect , in continuare a zis ca in pod o sa umple spatiul dintre grinzi (grinzi groase de 15 cm ) cu vata de sticla si gata lucrarea......
      din cate am citit pe forumul dvs am vazut ca nu e chiar asa de simplu ce ma sfatuiti sa fac ?
      am vazut discutii si despre folie bariera de vapori unde sa o pun ? si ce marca ar fi indicata un link dk se poate .

      eu ma gandeam sa procedez in felul urmator, de la scandura din pod in sus :
      -pe scandura bariera de vapori ,
      -apoi vata 15cm (cat e grosimea grinzii )
      -sa bat transversal lanti pe grinzi (de 10 cm grosime)
      -sa vin cu inca 5 cm de vata ,ar ramane 5 cm de ventilatie (este necesara ventilatia asta ?) si izolatia totala ar fi 20 vata in pod si 5 vata care e deja pusa intre rigips si scandura deci 25 , este deajuns ?
      -apoi sa vin cu inca un rand de folie bariera de vapori pe toata suprafata
      -sa inchei cu un rand de scadura subrire sau osb mai este necesar sau pot lasa asa ca oricum podul nu e circulabil ?
      cand i-am spus ce as vrea sa fac " mesterul" meu a zis "bani aruncati degeaba "
      ca folia bariera de vapori nu e necesa ca cica scandura care e deja batuta ar absorbi eventualii vapori , si ca deja vata pusa are folie de aluminiu care e bariera antivapori, ce lanti de 10 ce inca o bariera de vapori ce sa mai inchei cu scandura ca se ingreuneaza structura degeaba , ca oricum podul e inchis si ca soarecii nu traiesc in vata ....
      Ultima editare de marius45; 18.feb.2016, 20:27.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        Postat în original de marius45
        : tavanul avea deja scandura batuta pe partea de grinda dinspre camera mesterul meu a facut schelet din profile cd si ud bridele am vazut ca le-a prins in dereptul grinzilor a bagat vata bazaltica de 5 cm grosime ,vata era dinaia cu folie de aluminiu lipita pe ea , a lipit placile intre ele cu banda adeziva aluminizata si a pus gips carton , pana aici cred ca a procedat corect , in continuare a zis ca in pod o sa umple spatiul dintre grinzi (grinzi groase de 15 cm ) cu vata de sticla si ...
        ....
        ... si apoi se monteaza un sistem de rigle pt a mai putea asterne inca 10 cm de vata peste cei 20 existenti , apoi se monteaza o folie de polietilena ( mai groasa peste tot , dupa care vine podit peste cu scandura / osb .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • marius45
          Incepator
          • 31.iul.2015
          • 13

          Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          Postat în original de coby
          ... si apoi se monteaza un sistem de rigle pt a mai putea asterne inca 10 cm de vata peste cei 20 existenti , apoi se monteaza o folie de polietilena ( mai groasa peste tot , dupa care vine podit peste cu scandura / osb .
          sper sa nu ma insel dar polietilena nu este clasicul celofan ?
          daca e asa sincer nu vad deloc buna ideea sa pun asa ceva , scopul meu este sa ma feresc de condens nu sa il incurajez
          un simplu experiment poate arata cum se creeaza condensul sub celofan : un sant sapat cu adancimea de 10 cm acoperit ermetic cu ceolofan dimineata se pot abserva picaturi de apa sub el
          intamplator am gasit si un video in care se arat ce se intampla cu vata acoperita cu ceolofan : https://www.youtube.com/watch?v=M0Wgbnqtw5A
          banuiesca ca folia anticondens reactioneaza altfel -> lasa sa iasa vaporii si nu permite apei sa intre in vata , nu este asa?
          as fi recunoscator dk cineva poate sa imi dea niste indicatii mai concrete .....
          Ultima editare de marius45; 19.feb.2016, 17:12.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Daca stratul de vata e casetat corect si inchis cu folia de polietilena , nu are de unde sa faca condens .Tocmai de asta este necesara ca sa nu patrunda umiditatea in stratul de vata .
            Cazul cu groapa in pamant si folie deasupra e absolut normal sa faca condens , ca pamantul are umiditate in el !
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • marius45
              Incepator
              • 31.iul.2015
              • 13

              Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Postat în original de coby
              Daca stratul de vata e casetat corect si inchis cu folia de polietilena , nu are de unde sa faca condens .Tocmai de asta este necesara ca sa nu patrunda umiditatea in stratul de vata .
              Cazul cu groapa in pamant si folie deasupra e absolut normal sa faca condens , ca pamantul are umiditate in el !
              ce inseaman "casetat corect "?
              in cer scuze daca sunt prea insistent dar vreau sa stiu toate detaliile sa nu am pe urma de tras

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Asa cum ati descris in primul mesaj, pare in regula fara a vedea detaliile de executie efective.
                Ca sa recapitulez ce am inteles de la dvs.:
                -gipscarton tavan
                -structura metalica
                -vata minerala 5cm cu folie, imbinari etanse -aceasta este de fapt folia ce realizeaza bariera de vapori si sper sa fi eperfect etansa si continua
                -scandura
                -grinzi lemn
                -15cm de izolatie intre grinzi
                -inchidere surpafata cu scandura, OSB etc.
                Straturile sunt corecte si daca s-a realizat manopera bine nu este o problema.
                Daca doriti, puteti suplimenta izolatie spre pod, evident sunt posibile mai multe variante.
                Daca inchiderea peste grinzi este fara rosturi majore, nu va trebuie alta folie. In acelasi timp, daca nu exista riscul de infiltratii dinspre acoperis, iar nu este necesara alta protectie.

                Comentariu

                • marius45
                  Incepator
                  • 31.iul.2015
                  • 13

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Postat în original de Gemini
                  Asa cum ati descris in primul mesaj, pare in regula fara a vedea detaliile de executie efective.
                  Ca sa recapitulez ce am inteles de la dvs.:
                  -gipscarton tavan
                  -structura metalica
                  -vata minerala 5cm cu folie, imbinari etanse -aceasta este de fapt folia ce realizeaza bariera de vapori si sper sa fi eperfect etansa si continua
                  -scandura
                  -grinzi lemn
                  -15cm de izolatie intre grinzi
                  -inchidere surpafata cu scandura, OSB etc.
                  Straturile sunt corecte si daca s-a realizat manopera bine nu este o problema.
                  Daca doriti, puteti suplimenta izolatie spre pod, evident sunt posibile mai multe variante.
                  Daca inchiderea peste grinzi este fara rosturi majore, nu va trebuie alta folie. In acelasi timp, daca nu exista riscul de infiltratii dinspre acoperis, iar nu este necesara alta protectie.
                  multumesc de raspun
                  da aceea este ordinea , da totul o fost bine etansat , prin acoperis nu sunt scurgeri de apa , momentan, dar nu se stie ce se poate intampla cu timpul asa ca sa fie eu lisnisti cred ca o sa pun folie sub scandura de incheiere

                  Comentariu

                  • lmacsen
                    Membru
                    • 26.sep.2015
                    • 298

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Postat în original de Gemini
                    -vata minerala 5cm cu folie, imbinari etanse -aceasta este de fapt folia ce realizeaza bariera de vapori si sper sa fi eperfect etansa si continua
                    Si dintr-o camera in alta trebuie sa fie perfect etansata folia? Daca da, ma gandesc ca ar trebui s-o dau peste barnele de lemn din pod la trecerea dintre camere sau exista alte soltii?
                    Ultima editare de lmacsen; 19.feb.2016, 23:26.

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Nu am inteles exact intrebarea Lmacsen, va referiti la zona de deasupra peretelui despartitor? Bariera de vapori se etanseaza pe conturul perimetral al fiecarei camere si nu este o problema zona de deasupra acestuia, corespunzatoare planseului.

                      Comentariu

                      • rex
                        Membru
                        • 21.apr.2015
                        • 221

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        O intrebare , oarecum pe langa subiect :in vata minerala , de sticla , bazaltica e posibil sa imi apara soareci/sobolani ? Vreau sa pun in podul casei 20cm de vata si nu il pot inchide etans , adica un soarec tot se va strecura . Am avut 10 cm dar pisicile au tavalit-o total. Multumesc.

                        Comentariu

                        • lmacsen
                          Membru
                          • 26.sep.2015
                          • 298

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Postat în original de Gemini
                          Nu am inteles exact intrebarea Lmacsen, va referiti la zona de deasupra peretelui despartitor? Bariera de vapori se etanseaza pe conturul perimetral al fiecarei camere si nu este o problema zona de deasupra acestuia, corespunzatoare planseului.
                          Daca se etanseaza perimetral fiecare camera in parte, ma gandeam ca poate vaporii de apa trec prin peretii departitori si sa nu fie risc de condens.
                          Insa inteleg ca aceasta este procedura standard, fiecare camera in parte.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Slice 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	8,9 KB 
ID:	624570

                          Comentariu

                          • marius45
                            Incepator
                            • 31.iul.2015
                            • 13

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            Postat în original de rex
                            O intrebare , oarecum pe langa subiect :in vata minerala , de sticla , bazaltica e posibil sa imi apara soareci/sobolani ? Vreau sa pun in podul casei 20cm de vata si nu il pot inchide etans , adica un soarec tot se va strecura . Am avut 10 cm dar pisicile au tavalit-o total. Multumesc.
                            din experienta proprie va spun DA in vata soarecii isi fac culcus , eu am gasit intr-un perete isi facuse un intreg apartament decomandat
                            - vata era de sticla de proasta calitate 45 ron rola groasa de 10 cm
                            - nu si-au putut extinde locuinta intrcat peretele a fost bine casetat , asa ca doar o caseta era compromisa
                            sfatul meu meu folositi vata bazaltica nu de sticla , casetati bine , incheiati deasupra peste vata cu scandura care sa se inchida perfect (gasiti scanduri care se imbina perfect ca parchetul subtiri de 1cm 1,5 cm , genul de scanduri care se bat la bazie )
                            + 2 pisici harnice care sa patruleze prin pod is obligatorii

                            ps
                            din ce spuneti ca pisicile au tavalit-o trag concluzia ca nu a fost acoperita cu nimic ,adica izolatia nu a fost incheiata , dupa parerea mea mare greseala .
                            Trebuie sa va ganditi si la sanatatea celor din casa inclusiv a pisiciolor (or sa faca cancer dupa ce s-au tavalit prin ea ) , in pod e aproape imposibil sa nu se creeze ceva curent si banuiesc ca comunica cu restul casei macar printr-o trapa nu e indicat sa se respire praf cu particule/fibre din vata

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Postat în original de rex
                              O intrebare , oarecum pe langa subiect :in vata minerala , de sticla , bazaltica e posibil sa imi apara soareci/sobolani ? Vreau sa pun in podul casei 20cm de vata si nu il pot inchide etans , adica un soarec tot se va strecura . Am avut 10 cm dar pisicile au tavalit-o total. Multumesc.
                              Da, soarecii pot intra sub izolatie, indiferent ca este vata sau polistiren sau altceva. Orice cavitate poate gazdui un soricel, daca el considera ca este un spatiu necesar supravietuirii.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                Postat în original de lmacsen
                                Daca se etanseaza perimetral fiecare camera in parte, ma gandeam ca poate vaporii de apa trec prin peretii departitori si sa nu fie risc de condens.
                                Insa inteleg ca aceasta este procedura standard, fiecare camera in parte.
                                Nu este problema cu transferul vaporilor dintr-o camera in alta, fiind acelasi mediu interior locuibil. Singura exceptie este la peretii izolati din spatiile umede (baie si bucatarii) dar pentru pereti clasici din zidarie nu este nici un pericol.

                                Comentariu

                                Procesare...