Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Eu ma gandeam la transferul vaporilor din camera prin spatiul despartitor, sus in pod unde este vata minerala, nu dintr-o camera in alta.
    De exemplu, am vazut ca am grinzi de lemn la peretii despartitori, si ma gandeam sa bag folia printre grinda si zidul de caramida (daca o sa pot face asta), astfel sa etansez toata suprafata casei.

    Va multumesc mult pentru toate aceste lamuriri.
    Ultima editare de lmacsen; 20.feb.2016, 22:18.

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      La aceasta situatie v-am raspuns prima data, bariera de vapori etansa la nivelul perimetrul camerei nu va permite transferul vaporilor. Acea zona de deasupra zidului despartitor este la randul ei plina cu grinda din lemn, izolatie etc. nu este un spatiu gol.

      Comentariu

      • avali
        Membru
        • 05.apr.2012
        • 165

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        buna ziua, doresc sa izolez si eu tavanul cu vata minerala si nu stiu de care vata sa folosesc cea cu folie de aluminiu sau cea simpla si sa pun dupa montarea ei bariera de vapori ( rugamintea mea, bariera de vapori este o folie speciala sau este doar o simpla folie de plastic si cat de groasa sa fie aceasta?)

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          Postat în original de avali
          buna ziua, doresc sa izolez si eu tavanul cu vata minerala si nu stiu de care vata sa folosesc cea cu folie de aluminiu sau cea simpla si sa pun dupa montarea ei bariera de vapori ( rugamintea mea, bariera de vapori este o folie speciala sau este doar o simpla folie de plastic si cat de groasa sa fie aceasta?)
          Se pot utiliza ambele sortimente. Cea cu folie de aluminiu s eutilizeaza doar ca strat final, stratul dinspre interiorul camerei respective.
          Ce structura are tavanul?
          Bariera de vapori poate fi o folie de polietilena sau folie din aluminiu. Ambele sortimente sunt armate, daca discutam de produsele din comert produse ca atare.

          Comentariu

          • avali
            Membru
            • 05.apr.2012
            • 165

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            este vorba de o camera cu grinzi de lemn peste care este batuta scandura

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Cumparati o folie dedicata, o bariera de vapori din aluminiu, costul incepe de la circa 150 lei rola de 60mp.

              Comentariu

              • florinel.rus
                Incepator
                • 14.feb.2016
                • 25

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                buna, deci cumpar vata minerala bazaltica cu folie de aluminiu incorporata si mai cumpar o folie de aluminiu pentru bariera de vapori separat ? (ca sa izolez tavan pe interior , deasupra in pod e scandura nu placa de ciment) ? multumesc si cum vine ordinea , din interior spre tavan , 1)placa de rigips 2)bariera de vapori -folia 3) vata minerala cu folie de aluminiu ?

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  NU, fie cumparati vata caserata cu folie de aluminiu, fie cumparati vata simpla si folie de tip bariera de vapori separat. In ambele cazuri utilizati banda autoadeziva din aluminiu pentru etansarea imbinarilor. In aceste conditii, ordinea dvs. este corecta daca adaugati si structura pentru fixare gipscarton.

                  Comentariu

                  • florinel.rus
                    Incepator
                    • 14.feb.2016
                    • 25

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    buna, tot cautand pe net am gasit izolare cu canepa sau lana , sunt ceva de genul vata minerala role sau placi, grosimi toate dimensiunile, am gasit o firma pe Harghita care lucreaza doar cu asa ceva, sunt foarte laudate ca au numai beneficii, ce stiti despre aceste sisteme ?sunt ok, mai bune, sanatoase, ecologice , pastreaza mai bine caldura decat clasica vata /polistiren? bine sunt scumpe , aproape triplu decat daca as pune vata sau polistiren .

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Din punct de vedere termic au un coficient de 0,040 W/(m·K), similar sau mai slab ca multe sortimente de vata minerala. Densitatea este mai mare, comparabil cu vata bazaltica.
                      Temperatura de lucru mai mica, de maxim 120°C. Contine soda pentru efectul de ignifugare.
                      Pretul este piperat, greu de ales.

                      Comentariu

                      • florinel.rus
                        Incepator
                        • 14.feb.2016
                        • 25

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        in acest caz, eu daca pun un strat de lana de doar 5-6 cm grosime din interior pe tavan, cu bariera vapori si placi fibrolemnoase isoplaat (sunt mai usoare decat rigips asa am inteles) obtin vreun confort termic, o imbunatarire, un 5-10-15% fata de cazul in care nu ar fi acest termosistem sau arunc banii degeaba si doar visez la economie?

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Aceste izolatii alternative sunt destul de scumpe si la grosimi mici nu sunt suficient de eficiente.

                          Comentariu

                          • florinel.rus
                            Incepator
                            • 14.feb.2016
                            • 25

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            buna ziua, cat se pierde din inaltime la un tavan fals din rigips daca izolatia-vata e de 5 cm grosime? eu am o inaltime mica in camere si nu m-an gandit prea bine cand m-am gandit la tavan de rigips izolat, cati cm se pierd in final cu gletuit cu tot, la gata ? multumesc.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Teoretic se pierd 5cm plus 1.25cm placa de gipscarton, adica 6.25cm.
                              Daca se realizeaza structura la 4-4.5cm (putin presata vata), mai castigati cel mult 1cm, deci pierdeti 5.25cm.

                              Comentariu

                              • florinel.rus
                                Incepator
                                • 14.feb.2016
                                • 25

                                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                da, multumesc, aceasta structura nu forteaza prea mult in timp grinzile, credeti ca e ok ? la mine este si o linie ferata la 15 m de casa , uneori vibreaza peretii , nu stiu daca nu m-am complicat sa cumpar materialele, pt ca oricum nu locuim acele camere numai vara si iarna poate vreun weekend , mai avem o casa in aceeasi curte cu camere mai mici pe care le folosim .

                                Comentariu

                                Procesare...