+ Răspuns la subiect
Pagina 74 din 91 PrimulPrimul ... 2464727374757684 ... UltimulUltimul
Rezultate 731 la 740 din 902

Subiect: Termoizolatie planseu catre pod

Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

12 e mai bun decat 10 , e destul 5 cm extrudat .

Este o izolatie de 5cm care ofera un anumit grad de izolare. Se poate si fara dar si cu mai mult. Dupa norme sunt necesari circa 20cm de izolatie pe planseul catre pod, discutand stricti din punct de vedere al eficientei energetice.
    Utilizati placile de OSB tip 3 cu grosimea de 12mm.

as avea si eu o intrebare: am o casa in constructie P+M. planseul este din grinzi de lemn de 20x15 cm. in partea de jos am montat sipci de 5x2,5 cm, iar apoi am fixat scanduri intre grinzi. peste grinzi am montat poliestiren de 5 cm peste care am turnat un rombeton(nisip, rumegus, ciment) semiuscat pana la nivel cu aprtea superioara a grinzilor. Dedesubt vreau sa pun vata minerala si apoi rigispul. ce pareri imi puteit da? am ceva dubii in privinta poliestirenului. exista posibilitatea sa apara condens intre acesta si scanduri?

Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

Planseul realizat astfel este intre parter si mansarda?

da. si am vrut sa spun ,,intre grinzi, pe scandura, am montat poliestiren,, , nu pe grinzi

Fiind un planseu intermediar, intre parter si mansarda, orice izolatie se monteaza nu se poate forma condens. Acest lucru nu se intampla deoarece planseul desparte doua spatii interioare, incalzite, avand acelasi regim de exploatare.

ok. deci nu are rost sa montez o folie anicondens intre vata minerala si rigips. si as mai avea o intrebare: la mansarda, invelitoarea are urmatoarea structura:
    1 tabla tip tigla Bilka
    2. rigla 2,5x5 paralel[ cu coama
    3. rigla 2,5x5 perpendiculara pe coama
    4.folie anticondens
    5. astereala cu spatiu intre scanduri de cca 2cm
    ulterior vreau sa montez vata minerala si apoi rigips. care este grosimea ideala a stratului de vata si daca trebuie montata inca o folie anticondesn unde vine ea pusa?multumesc.

Ps: Tot respectul pentru ceea ce faceti. mai am cateva intrebari, dar nu vreau sa exagerez.
    Oricum tineti-o tot asa
    Ultima modificare făcută de Gemini; 27.05.2013 la 18:36.

La acel planseu intermediar, recomandarea anterioara este valabila pentru toate camerele fara baie si bucatarie, acolo unde se recomanda o bariera de vapori pe tavane, deoarece exista posibilitatea ca umiditatea sa fie ceva mai mare.
    Pentru izolarea mansardei luati in calcul un minim 20cm de izolatie cu bariera de vapori spre interior, intre gipscarton si izolatie.

mersi mult. Presupun ca si in cazul baii si bucatariei, bariera de vapori trebuie montata intre gipscarton si vata. ce imi recomandati ca bariera de vapori, care sa fie eficient si accesibil?

iar daca, la mansarda, vata minerala e cu folie de aluminiu, mai trebuie bariera de vapori. Intreb deoarece aceste lucrari9montare rigips si vata minerala) intentionez sa le fac eu cu un prieten care stie sa monteze rigips, dar e varza la capitolul termoizolatii.
    Ultima modificare făcută de Gemini; 30.05.2013 la 10:09.

Citat Postat în original de 83shark Vezi post
    mersi mult. Presupun ca si in cazul baii si bucatariei, bariera de vapori trebuie montata intre gipscarton si vata. ce imi recomandati ca bariera de vapori, care sa fie eficient si accesibil?
    Folie bariera de vapori Termofol 90

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Planseu pod fara grinzi
    De fane boloboc în forumul Corp cladire
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 05.05.2011, 21:19
  2. Izolare planseu pod
    De sapoca în forumul Invelitori si Acoperisuri
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 17.09.2010, 11:40
  3. Izolatie planseu beton la pod necirculat