Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Nu este nici o probleam legata de siguranta structurii, greutatea nu este semnificativa pentru o structura de casa. Daca se face lucrarea coerct, nu aveti nicio grija.

    Comentariu

    • adrian_p
      Membru
      • 19.nov.2013
      • 221

      Răspuns la: Re: izolatie tavan pod sau planseu

      Buna ziua,

      Arhitectul ne-a proiectat un planseu de beton sub acoperis, respectiv pentru tavanul casei si al terasei, dupa cum se vede in imaginea de mai jos. Mai mult, de jur imprejurul casei, planseul aceasta iese in exterior ca sa sustina acoperisul.

      Deocamdata am numai planul casei si cateva randari:

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	4 
Mărime:	269,8 KB 
ID:	624975

      Cum se izoleaza aceast planseu? Planul meu initial era sa ascund in peretii de Ytong tot ce e stalp sau planseu de beton. Daca planseul de sub acoperis iese in afara casei, atat pe terasa cat si de jur imprejur, cum se izoleaza? Mi-e frica sa nu ma trezesc cu mucegai in casa din cauza lui.

      Multumesc,
      Adrian

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        Termoizolati placa deasupra ( in pod ) , f bine si nu veti avea probleme cu igrasia din acest pct de vedere .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          Vor creste costurile cu un astfel de planseu spre pod.
          Termoizolarea nu este o problema si nu acest planseu va genera probleme legate de mucegai. Fatada se va izola, probabil se izoleaza si sub acest planseu, cat iese in exterior pe zona inferioara cel putin. Se va izola placa de beton in pod sau si pe tavanul camerelor, depinde de optiuni si inaltimi disponibile.
          Atentie la acele scurgeri ce strabat planseul, la executia efectiva va trebui atentie pentru ca pot provoca infiltratii de apa, aveti multe ape si totul se va face dupa acel planseu de beton ce macheaza oarecum terminatia acoperisului.
          Ultima editare de Gemini; 01.iun.2016, 20:47.

          Comentariu

          • adrian_p
            Membru
            • 19.nov.2013
            • 221

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            multumesc mult pentru raspunsuri.

            Comentariu

            • danim1
              Incepator
              • 05.oct.2008
              • 40

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Buna.As dori sa izolez tavanul casei. Acesta este din grinzi, pe partea inferioara sunt prinse scanduri care sunt tencuite inspre camera si zugravit iar pe partea superioara (in pod) sunt tot scanduri.As vrea sa nu mai scot scandura din pod si sa pun vata minerala intre ele,ci sa pun peste scandura din pod vata bazaltica de 50mm.E bine?Se va simti vreo diferenta?Multumesc
              Ultima editare de danim1; 14.iun.2016, 21:54.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Este destul de subtire termoizolatia pe care doriti sa o aplicati prin pod. Efectul va fi aproape nesemnificativ.

                Comentariu

                • danim1
                  Incepator
                  • 05.oct.2008
                  • 40

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Ce grosime ar trebui sa aiba?

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Un minim de 30 cm .
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • danim1
                      Incepator
                      • 05.oct.2008
                      • 40

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Trebuie sa pun o folie de polietilena pe planseu si apoi vata?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        Daca asezati minim 20cm de vata, aplicati o folie etansa si apoi vata. Izolatia trebuie sa fie continua, fara goluri de aer.

                        Comentariu

                        • danim1
                          Incepator
                          • 05.oct.2008
                          • 40

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Ok,multumesc;din experienta ,imi puteti spune aproximativ cam cate grade grade se castiga cu asta;presupunand ca restul casei e izolat corect,si pierderea e dor prin tavan?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            Va imaginati ca acest lucru este foarte greu de imaginat si calculat, mai ales intr-o situatie reala in care pierderile sunt impartite la diferitele elemente structurale.
                            Teoretic, pierderile de energie prin tavanul neizolat sau acoperis sunt undeva la o cifra statistica de circa 20-30%. Izoland, diminuam aceste pierderi si vom reduce consumul energetic. Orice grad castigat este un avantaj pe termen lung si un plus la confort.

                            Comentariu

                            • GAVRILA GABRIELA
                              Incepator
                              • 25.aug.2016
                              • 1

                              Buna ziua,
                              Eu am urmatoarea situatie : Am pus tavan de rigips pe profile direct pe grinzi iar in pod a ramas gol.
                              Acum izolatia trebuie sa o fac prin pod si m-am gandit sa pun o folie (sau vata minerala cu folie ) apoi vata minerala de 10 si polistiren de 3 sau 5 ,peste polistiren sa folosesc plasa de polistiren si adeziv (cum am facut la izolatia exterioara de polistiren ).....si urmand sa torn o sapa subtire deasupra .....
                              Procedez bine ??? Astept cu nerabdare un raspuns cu o solutie...

                              Comentariu

                              • yulys
                                Membru
                                • 26.iun.2015
                                • 119

                                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                Buna ziua. Intre etaj si pod am planseu de beton, 14-15 cm. Pentru ca nu dispun de resurse importante, ma gandeam sa izolez deocamdata cu polistiren extrudat de 5 cm, urmand ca in cazul mansardarii podului sa torn o sapa peste polistiren si sa izolez podul cu vata sau altceva. Considerati ca merita investitia si se va vedea un rezultat? Polistiren de la Apla ar fi ok? E la un pret bun in Dedeman.
                                Polistiren extrudat Apla XPS BTF, interior/exterior, cant falt, 5 x 60 x 125 cm la Dedeman.ro. Aflati informatii despre pret si disponibilitate pentru Polistiren extrudat pe site.

                                Comentariu

                                Procesare...