Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Sigur, asezarea izolatiei va creste rezistenta termica a planseului si se va micsora consumul energetic, ridicand si gradul de confort. Pierderile de energie spre pod vor fi mai mici dupa aplicarea izolatiei termice. Grosimea izolatiei necesare conform normativului este de recomandat a fi de minim 20cm. Se pot aseza placile de izolatie direct pe placa curata, fara niciun alt strat intermediar sau de acoperire, pentru podul necirculabil.

    Comentariu

    • David2014
      Incepator
      • 01.nov.2014
      • 4

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      Buna ziua. Am o casa mai veche din caramida construita in 1960 pe care am izolat-o acum trei ierni. Am pus termopane de calitate, polistiren grafitat de 10 pe pereții exteriori și vata in pod. Podul casei este facut din lemn: sunt niste grinzi groase de care s-a batut sipca, am impresia ca s-a folosit si ceva trestie si apoi s-a tencuit. In partea de sus, podul este impartit in doua : jumatate a fost lasat asa, cu grinzile la vedere, neacoperite de nimic, iar in cealalta jumatate peste grizi a fost batuta scandura peste care s-a asezat un strat de vreo 3-4 cm de pamant, care parca are ceva lucios deasupra. Eu am asezat pur si simplu 30 de cm de vata minerala uniroll plus de la isover coeficient 0.036 dintr-o parte in alta a podului, acoperind cat mai bine, atat in jumatatea cu grinzile la vedere cat si in cealaltă jumatate , peste pamantul sub care se afla scandura, grizile, un spatiu de 20 de cm si alte scanduri.

      Din punct de vedere termic sunt foarte multumit de cum decurg lucrurile: in casa este cald, factura la gaze este mica, iar temperatura scade foarte greu - intr-o noapte geroasa de iarna, daca seara la ora 10 am 22 de grade si opresc centrala, dimineata la 7 am 18-19 grade. De asemenea nu am nicaieri mucegai sau condens, doar dimineata ceva condens pe o portiune de 5 cm in parte de jos a geamurilor termopan. Din acest punct de vedere sunt foarte multumit. Totusi, problema mea este acea jumatate de pod acoperita cu scandura si pamant. Eu am pus vata peste ele si acum nu stiu ce se intampla cu structura de lemn de dedesubt. Este posibil sa apara condens acolo? Cum as putea sa verific? Si ce ar trebui sa fac?

      1.Ar trebui sa dau pamantul jos astfel incat sa fie mai multa ventilatie in spatiul dintre grinzi? 2.Sa dau jos si pamantul si scandura si sa reasez vata intre grinzi si peste ele, cum am facut in jumatatea de pod neacoperita? 3.Sa mai pun 10 cm de vata peste partea asta cu pamant ca sa-l tin si mai cald? Sau pot sa las asa cum este acum?
      Imi este teama sa nu existe condens in spatiul dintre grinzi. Nu exista niciun fel de folie antivapori, iar podul nu este circulat si poate sa ramana necirculat si pe viitor. Ma intereseaza sa reziste structura de lemn. Multumesc anticipat!

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        In principiu nu ar trebui sa fie probleme. Structura nu are cum sa fie afectata de condens. Daca ar putea sa apara codnens, acestase intampla prima data in stratul de vata sau imediat sub acesta si nu in lemn sau alte starturi de pe planseu. Pentru linistea dvs. puteti desface o mica zona si sa constatati daca este umed sau uscat.

        Comentariu

        • David2014
          Incepator
          • 01.nov.2014
          • 4

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          Am facut asta ieri. Am urcat in pod si am facut o inspectie. Intr-adevar, nu sunt probleme cu condensul/umiditatea. Am inspectat atat zona neacoperita, m-am uitat sub vata, cat si cea acoperita cu pamant, mi-am facut loc in doua zone sa ma uit. Insa am vazut ca una dintre grinzi este crapata. Este chiar cea din gura podului - intrarea in pod este prin casa. Crapatura are 1.2cm latime, 5cm adancime si cam 1.5m lungime. Nu stiu de cand e, acum am observat-o prima data. Am vazut cam 10 grinzi ( in total cred ca sunt vreo 20) si aratau toate mult mai bine decat asta. I-am facut niste poze.

          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20171007_085734.jpg 
Afișări:	525 
Mărime:	295,6 KB 
ID:	629053 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20171007_090028.jpg 
Afișări:	511 
Mărime:	317,7 KB 
ID:	629054 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20171007_090132.jpg 
Afișări:	560 
Mărime:	301,4 KB 
ID:	629055

          O sa va rog sa-mi spuneti daca pot sa fac ceva cu acea crapatura, daca ar trebui sa inlocuiesc grinda, sa incerc sa o repar sau pot sa o las asa, e un fenomen normal? Tavanul sub acea grinda nu are nici cea mai mica problema . Nu stiu de cat timp a aparut crapatura,pot fi zeci de ani sau poate fi recenta. Pe partea cealalta nu pot sa fac poze, insa pot sa o vad si arata bine, nu are nimic.

          Si de ce oare o fi crapat?
          Ultima editare de David2014; 08.oct.2017, 17:08.

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Nu aveti de ce sa va faceti griji deocamdata. Fisurarea grinzilor de lemn este un fenomen intalnit si mai ales atunci cand acesta este utilizat la o umiditate mare, neuscat.
            Nu se pune problema de inlocuire in acest moment, in cel mai rau caz se poate intari grinda cu o brida care sa tina cele doua zone fisurate ca un tot. Nu este o separare totala a celor doua zone si de aceea cred ca nu aveti nimic de facut deocamdata.

            Comentariu

            • sarojna
              Incepator
              • 04.oct.2017
              • 4

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Buna ziua,
              Am o dilemma cum sa fac tavanul si sa-l izolez si totodata sarpanta din interior.
              Peste etaj nu s-a turnant placa de beton, din camera se vad grinzile si sarpanta care este acoperita cu tabla Gerard (cea cu strat de piatra pe ea).
              am primit mai multe indicatii de la constructori.
              1. Peste catriori in pod sa bat scandura, dipa care sa izolez cu spuma de celuloza de 12 cm (atat tavanul cat si sarpanta intre capriori).
              2. Sub capriori (spre camera) sa bat OSB, golul intre capriori sa il umplu cu spuma de celuloza, la fel si intre capriori.
              3. Sa fac structura pentru montajul rigipsului, sa pun vata mineral de 10 m sa bat OSB si sa izolez sarpanta intre capriori cu spuma de celuloza de 12 cm.

              multumesc

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Aveti mansarda, fara vreun pod? Foto putem vedea?

                Comentariu

                • sarojna
                  Incepator
                  • 04.oct.2017
                  • 4

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Imobilul nu este prevazut cu mansarda.
                  constructive este asa: parter, etaj si pod.
                  Intre etaj si pod nu este prevazuta placa de beton.
                  Intrebarea este cum construiesc un tavan izolat peste etaj, si cum izolez astereala pe interior intre capriori?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15019

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    In mod normal este necesara doar izolarea planseului spre pod. izolatia sub sarpanta este optionala. Izolatia pe acest planseul ar trebui sa fie de minim 20cm, recomandat 30cm, in functie de capacitatea de izolare a materialelor folosite. cand spuneti spuna de celuloza la ce va referiti, la celuloza sau la spuma poliuretanica pentru ca termenul 'spuma de celuloza" nu este tocmai corect.

                    Comentariu

                    • iulian28
                      Incepator
                      • 03.ian.2014
                      • 10

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Buna seara!
                      Am un amic care si-a construit recent o casa, doar parter si cu planseu din lemn, cu pod circulabil.
                      Pana la acest moment a izolat planseul de lemn astfel, de la interior spre pod:
                      - placi OSB de 8 mm prinsi de dulapi,
                      -vata minerala cu folia de aluminiu in jos(grosime 20 cm) pusa intre dulapi de lemn(20/10 cm)
                      - peste vata si dulapii de lemn s-a batut perpendicular alti dulapi de lemn de 20/5 cm,
                      Urmeaza ca pe interior sa monteze profile si placi de rigips.
                      Dar amicul vrea sa mai creasca calitatea acestei izolatii termice si sa puna ceva si in spatiul mic dintre rigips si placile de OSB care sunt deja batute pe tavan.
                      Intrebarea ar fi daca poate pune in spatiul respectiv: o alta folie de aluminiu, o folie polietilena cu bule de aer cu sau fara Al sau un polistiren extrudat de 1 cm.

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15019

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        Saptiul dintre gipscarton si placile existente de OSB va fi mai mare de 1cm si prin urmare se poate adauga izolatie. In functie de marimea acestuia se poate adauga orice tip de izolatie, atat vata minerala cat si polistiren. Alta folie sau bariera de vapori nu ar fi necesara, dar trebui vazut modul de etansare al barierei de vapori de pe vata montata si alegerea grosimii noului strat de izolatie de sub aceasta. Grosimea poate fi de cel mult 5cm.

                        Comentariu

                        • 4est
                          Incepator
                          • 22.apr.2011
                          • 21

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          vata cu folie de aluminiu in jos este o gluma din punctul de vedere al barierei de vapori! Umezeala va urca lejer intre dulapi si vata si o va contamina
                          Asa ca trebuie o bariera continua de vapori cat mai jos, ideal inainte de rigips!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15019

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            Exista si efectul placilor de OSB (nu permit transferul vaporilor), dupa cum este montat pe tavan. Depinde si daca s-au etansat imbinarile vatei la nivel de folie de aluminiu ...

                            Comentariu

                            • iulian28
                              Incepator
                              • 03.ian.2014
                              • 10

                              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Vata nu a fost etansata ci a fost asezata efectiv, taiata fiind la o dimensiune mai mare ca spatiul dintre dulapi.

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15019

                                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                Nu aveti foto de la lucrari, sa vedem stratul de OSB?

                                Comentariu

                                Procesare...