Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Duplex
    Incepator
    • 29.nov.2006
    • 9

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Am urmatoarea situatie, de sus in jos:

    - tigla, folie, astereala, grinzi zdravene
    - un strat de vata de sticla 10cm , cu folie de aluminiu
    - un pod de inaltime redusa, dar bun pt depozitare
    - un planseu din lemn acoperit cu scanduri, sub planseu am tavanul ultimului etaj al casei, acoperit cu gips-carton. In planseu am un strat de vata de sticla de 10 cm

    Problema e ca in timp (~10 ani) vata din planseu s-a tasat foarte mult, desi nu este supusa nici unui efort, asa ca am luat masura de a suplimenta cu 2 straturi de vata bazaltica de 10cm fiecare. Sunt in plin proces, dar merge destul de greu datorita accesului dificil.
    Dupa ce voi pune vata intentionez sa pun si placaj OSB sub acoperis.

    Am 2 intrebari (multumesc anticipat pt raspuns)

    - este necesar sa mai instalez o folie anti-vapori inainte de a pune OSB-ul ?
    - e recomandata o grosime minima a OSB-ului sau pot pune cel mai subtire (ieftin) ?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15022

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      Unde adaugati izolatie, pe planseul sau sub cel existent la acoperis? Pare ca din descriere adaugati izolatie sub acoperis si in acest caz ar trebui sa indepartati stratul care are folia de aluminiu.

      Comentariu

      • Duplex
        Incepator
        • 29.nov.2006
        • 9

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        Sub acoperis am 10cm de vata, nu suplimentez izolatia.
        Acum pun intre tavanul ultimului etaj si podeaua podului (aiurea expresia dar asa ma fac corect inteles)

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15022

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          In cazul izolatiei pe planseul existent, o bariera de vapori se monteaza doar pe partea calda a planseului. Aceasta inseamna ca nu are ce cauta o bariera de vapori inainte de OSB, stratul final ce va reprezenta inchiderea pe pardoseala din pod.
          Stratul initial de vata, cel tasat, are bariera de vapori spre gipscarton?

          Comentariu

          • manead
            Incepator
            • 01.nov.2007
            • 52

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Buna ziua,

            Peste etajul casei am pod. Intre etaj si pod este placa de beton.
            Podul are 2,70 la coama, izolat cu vata.
            Are 2 pereti exterior (laturi) ambii izolati cu polistiren.
            In pod, peste placa, vreau sa pun in parchet laminat si, sub el, sa fac si in strat de izolatie ca sa mai reduc pierderea de caldura.
            Ce pot folosi?
            Presupun ca imi trebuie polistiren extrudat, ca sa suporte sarcina, nu?
            De 3 cm este de ajuns?
            In cazul in care sunt mici deformari de la turnarea placii, as putea sa pun sub polistiren folie de parchet ca sa mai preia din denivelari?

            Thx all,
            Dan.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15022

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Pentru ce scop utilizati podul? Care ar fi sarcina la care va referiti?
              Denivelarile trebuie masurate pentru ca peste cativa mm pot influenta negatic lucrarea. Se pot reduce prin curatare mecanica daca este posibil sau se poate decupa din polistiren, dupa cum este cazul.
              In functie de sarcina respectiva, se poate utiliza polistiren extrudat sau expandat. Grosimea minima va fi de 5cm.

              Comentariu

              • manead
                Incepator
                • 01.nov.2007
                • 52

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Postat în original de Gemini
                Pentru ce scop utilizati podul? Care ar fi sarcina la care va referiti?
                Denivelarile trebuie masurate pentru ca peste cativa mm pot influenta negatic lucrarea. Se pot reduce prin curatare mecanica daca este posibil sau se poate decupa din polistiren, dupa cum este cazul.
                In functie de sarcina respectiva, se poate utiliza polistiren extrudat sau expandat. Grosimea minima va fi de 5cm.
                Este utilizat in scop de depozitare.
                Sarcina - nu voi depozita fiare... sau ceva f greu. vor fi rafturi cu imacaminte, scule.... etc.
                Daca folosesc expandat, Acela se deformeaza chiar si sub greutatea unui om, nu?

                Cel de 3cm e prea subtire?

                Acesta at fi OK?
                Ultima editare de manead; 23.ian.2018, 14:23.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15022

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Poate fi si de 3cm dar va fi oizolatie ceva mai slaba. Acel sortiment grafitat nu va ajyta , poate fi unul fara grafit.
                  Pentru depozitatre lucruri usoare poate fi parchet direct peste polistiren. Polistiren expandat minim EPS A100 dar numai pentru sarcini reduse. Se deformeaza sub sarcina pasilor daca calcam direct pe polistiren, daca adaugam un strat de repartizare sarcina se schimba situatia.
                  Ramaneti la polistiren extrudats i direct parchet laminat, este cea mai ieftina varianta si pentru situatia dvs. face fata.
                  Daca doriti sa amenajati o zona cu sarcini mai grele, adaugati peste polistiren o placa de OSB de 15mm si apoi laminatul cu folia PEE.

                  Comentariu

                  • manead
                    Incepator
                    • 01.nov.2007
                    • 52

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Postat în original de Gemini
                    Poate fi si de 3cm dar va fi oizolatie ceva mai slaba. Acel sortiment grafitat nu va ajyta , poate fi unul fara grafit.
                    Pentru depozitatre lucruri usoare poate fi parchet direct peste polistiren. Polistiren expandat minim EPS A100 dar numai pentru sarcini reduse. Se deformeaza sub sarcina pasilor daca calcam direct pe polistiren, daca adaugam un strat de repartizare sarcina se schimba situatia.
                    Ramaneti la polistiren extrudats i direct parchet laminat, este cea mai ieftina varianta si pentru situatia dvs. face fata.
                    Daca doriti sa amenajati o zona cu sarcini mai grele, adaugati peste polistiren o placa de OSB de 15mm si apoi laminatul cu folia PEE.
                    Multumesc pentru raspuns.
                    Nici nu am vazut ca este grafitat Pur si simplu am ales XPS de 3cm.

                    Asa ceva: https://www.praktiker.ro/polistiren-extrudat-5-cm.html

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15022

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Da, acesta este un sortiment de polistiren extrudat de 5cm, in foto este un sortiment produs de zentyss.

                      Comentariu

                      • Tranca
                        Incepator
                        • 17.feb.2018
                        • 7

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        Buna sera,

                        Am achizitionat o casa de la un constructor. S-a ajuns la izolarea plafonului, podul nefiind circulabil. S-a utilizat ( de sus in jos) vata bazaltica de 10cm, 3 folii acate 5 cm de vata de sticla, ultima fiind cu folie de aluminiu. In grijorarea mea este aceea ca nu s-a lucrat foarte ingrijit, si par ca fasiile nu au fost taiate cu 1/1 cm mai late fata de distanta dintre capriori. Am insitat sa prinda golurile cu banda de aluminiu insa nu peste tot este extrem de etans. Pt o mai buna intelegere voi atasat imagini.
                        Intrenbarea mea este daca mai pot face ceva?Rigipsul nu este inca prins, doar grinzile de aluminiu. Distanta dintre folie si sistemul de aluminiu pt prinderea rigipsului este de cca 20 cm. Intentionez sa instalez in tavan spoturi pt iluminat.

                        Cu stima,

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	024.jpg 
Afișări:	483 
Mărime:	349,8 KB 
ID:	629531 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Inainte de a pune banda adeziva. 2.jpg 
Afișări:	480 
Mărime:	281,8 KB 
ID:	629532

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15022

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Inainte de toate, structura pentru gipscarton este din otel zincat si nu din aluminiu, multi spun asta si nu este corect.
                          Legat de termoizolarea pe planseul spre pod, lucrarea nu este deloc in regula si este bine ca ati adus discutia pe forum in acest momnet in care se poate face ceva fara deranj.
                          Nu stim cum sunt asezate straturile de bata intre grinzi dar dupa cum spuneti exista motive sa credem ca se putea mai bine. Ati amplasat 15cm de vata intre grinzi si sub acestia nu aveti niciun strat, astfel ca pe zona grinzilor din lemn izolatia este precara si poate fi influentata de umiditatea lemnului ce lucreaza. Cei 15 cm, mai ales ca sunt amplasati cu probleme, oricum sunt insuficienti. Bariera de vapori, acel strat de aluminiu nu este etans si nu va fi un strat sigur, de fapt nu ar fi trebuit sa avem acset strat caserat in aceasta pozitie.
                          Recomandarea este ca sub ceea ce vedem,peste structura metalica sa introduceti unstrat de vata de sticla de 10cm grosime. Ulterior asezati pe structura metalica o bariera de vapori separata si montata etans la imbinari. La final inchideti cu gipscarton si va amplasati spoturile. orice strapungere a barierei de vapori se va etansa cu banda adeziva din aluminiu si daca este nevoie se lasa spatiu de ventilare pe langa spoturi, pentru racirea lor.

                          Comentariu

                          • Tranca
                            Incepator
                            • 17.feb.2018
                            • 7

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            In primul rand imi cer scuze pt gereselile de tastare la postul anterior, am ales sa scriu de pe telefon pt a putea atasa pozele de pe el, iar cunostintele mele legat de materiale de constructii e cvasi nul . Reluand probelma noastra specific faptul ca peste stratul de vata de sticla exista un strat de vata bazaltica de 10 cm perpendicular peste grinzi, astfel exista 25 de cm de material izolator, cu rerezervele de rigoare cu privire la calitatea lucrarii.
                            Chiar si in aceste conditii propuneti suplinirea cu un strat de 10 cm pe sub cea caserata actuala?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15022

                              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Nu a reiesit din mesajul anterior ca ar fi 25cm si de aici raspunsul meu. Daca Aveti acum cei 15cm intre capriori si inca 10cm sub acestia, din punct de vedere al izolatiei este bine. Ramane de vazut cat de eficienta este izolatia daca a fost montata cu deficiente de asezare, spoatii de aer intre gasii. Ramane in discutie bariera de vapori, ar trebui sa fie montata pe structura metalica acum si intr-un mod corespunzator, nu cum s-a montat cea din imaginea anterioara. Acel strat de vata caserata la nivelul capriorilor, in aceste conditii, este mai bine sa ramana neetans pentru ca pozitia in interiorul izolatiei nu este una recomandata. Daca adaugati o bariera de vapori etans ape structura metalica va fi in regula.
                              La fel, daca mai este loc si se poate, inca un strat de 5 cm de vata nu ar strica dar este optiunea dvs.

                              Comentariu

                              • Tranca
                                Incepator
                                • 17.feb.2018
                                • 7

                                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                <<S-a utilizat ( de sus in jos) vata bazaltica de 10cm, 3 folii a cate 5 cm de vata de sticla, ultima fiind cu folie de aluminiu.>> Cele 10 cm de bazaltica s-a montat peste capriori, spre pod.
                                Daca exsita vata caserata in pozitia de acum, si suplinim cu inca 5/10 vata noua apoi folia de vapori, nu apar probleme dat fiind faptul ca va exista 2 randuri de folii? Oare nu riscam sa se produca condens pe folia actuala fiind cundeva in mijloc?
                                Si ingaduiti-mi s amai pun o intrebare. Structura de metal asa cum este montat acum lasa un gol de cca 20 de cm pana la vata caserata. Ar trebui sa mai montam inca un rand de structura mai sus pt a sustine cele 5/10 cm de vata noua? Daca lasam asa cum este si punem vata noua ramane un spatiu gol pana la vata caserata actuala si nu stiu cum rezolvam cu istalarea spoturilor. Spatiul actual era gandit pt a permite instalarea sistemului electric pt spoturi fara a fi in contact cu izolatia.
                                Imi cer scuze daca pun intrebari stupide, dar na... femeia de mine nu are cunostinte tehnice .

                                Comentariu

                                Procesare...