Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Acum este tarziu sa asezati o folie de acoperis in mod corect. Ideea este ca la furtuni, cu apa sau zapada sa verificati daca exista infiltratii de apa prin zona de suprapunere tigle, pentru a nu se uda vata in mod excesiv. Doar o masura de precautie.

    Comentariu

    • MTJ
      Incepator
      • 21.dec.2018
      • 2

      Urmeaza si randul meu sa stresez lumea cu intrebari.
      De 3 luni de zile am inceput constructia unei case p +1 si nu sunt decis cum sa izolez placa de sus intre etaj si pod.Podul va fi mic (inaltime maxima 1,2) va fi nelocuit nici macar folosit pt depozitare.
      In timp ce faceam cofrajul pt placa de la etaj am pus polistiren de 2 cu densitate mai mare pt un tavan cat mai drept, pt izolatie si pt a nu se rupe scandurile cand decofrez.
      Am tot citit si am intrebat oamenii cum e mai bine sa izolez placa inspre pod.
      Un amic mi-a spus ca daca oricum podul nu va fi folosit sa cumpar vata minerala si sa o pun direct pe placa fara a mai turna sapa.
      Astept parerile voastre.
      Sarbatori fericite.



      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Cum finisati tavanul etajului? Sigur ca izolatia aplicata pe placa din pod este obligatorie dar posibil sa adaugati izolatie si pe tavanul etajului. Etajul are si parte de acoperis sau placa este peste tot etajul?

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 572

          Izolati sub acoperis ,oricum va trebui izolat, altfel pe timpul verii nu se poate sta acolo. Recomand minim 25 cm izolatie.Si pentru a nu pierde caldura as izola tavanele de la etaj cu vata minerala si rigips.
          Raspunsul era pentru un alt post care a disparut intre timp.
          Ultima editare de tymotyman; 22.dec.2018, 21:10.

          Comentariu

          • MTJ
            Incepator
            • 21.dec.2018
            • 2

            Placa este peste tot etajul si am pus ampora de 2 cm de densitate mare si sub placa de la parter si sub cea de la etaj.Ce credeti, am procedat bine?iar cu finisajul
            tavanului vechea reteta plasa peste ampora.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              In acest caz, izolatia prin pod va trebui facuta peste placa de beton. Se aseaza direct izolatia pe placa fara a adauga vrei folie. Se poate utiliza vata de sticla sau bazaltica, grosimea recomandata de minim 20cm.

              Comentariu

              • stefan grozavu
                Incepator
                • 28.mar.2019
                • 1

                Buna seara!As dori sa izolez,fata de camere,un pod folosit doar pentru depozitare.Mentionez ca tavanul este din sipci bulgarite cu pamant,iar intre grinzi este spatiu liber.
                Ca material izolator m-am gandit sa folosesc vata bazaltica sau de sticla.
                Ar trebui sa pun o folie anticondens peste tavan,care sa imbrace si grinzile,dupa care sa pun vata indesata intre grinzi si apoi sa plachez,sau intai vata si apoi folia anticondens sub placare?
                Daca grinzile au o grosime de 100 mm pot placa direct la nivelul lor sau este necesar sa fac o suprainaltare peste ele, sa ramana un strat de aer inre izolatie si placare?
                In ideea de a reduce la maxim costurile de incalzire ale casei ar fi util sa izolez si acopersiul ,sau efectul nu ar fi atat de sesizabil incat sa merite investitia?
                Va multumesc!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Avand un spatiu dat de pod nu este necesara izolarea acoperisului. Se poate izola prin pod adaugand vata bazaltica in mod direct, in spatiul dintre grinzi. Vata se aseaza cat mai bine si nu se va indesa sau tasa.

                  Comentariu

                  • leotanase
                    Incepator
                    • 09.feb.2006
                    • 1

                    buna ziua. Va adresez si eu o intrebare.
                    Vreau sa izolez mai bine un pod. Casa este din paianta, podul este izolat cu pamant peste care am adaugat vata minerala de 5 cm (peste grinzi). Vara este foarte cald, deoarece am taiat 2 pomi care tineau umbra chiar pe partea de S.
                    Vreau sa adaug un strat de 5 cm de polistiren si un alt strat de 5 cm de vata.
                    Intrebarea:
                    adaug polistirenul direct peste vata existenta, transversal fata de grinzi(ramane un spatiu intre vata veche si polistiren de aprox 2-3 cm), peste care pun vata noua tot in strat de 5 cm, sau ridic vata veche, introduc polistirenul direct pe pamantul din pod, intre grinzi, peste care adaug cele doua straturi de vata?
                    Mai este nevoie de folie de vapori? Daca da, cum si cand se aseaza?
                    Daca adaug polistirenul peste stratul de vata existent, peste grinzi, trebuie sa pun neaparat un "pod" de scanduri sa calc pe el, deoarece nu se vor mai observa grinzile vechi. Pun scandura , rigips sau osb?
                    Daca exista un alt topic deschis pe aceasta tema va rog sa ma redirectionati la el ca eu nu am gasit.
                    Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra!

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Adaugati polistirenul si apoi vata, dupa scoaterea stratului existent de vata. Nu utilizati nicio alta folie. Din pacate nu se va putea circula peste suprafata izolata, ar fi bine sa amenajati zone de circulatie inainte de a izola, daca doriti acest lucru. Se poate utiliza scandura groasa sau OSB, cu rigle de prindere sub ele, in fucntie de situatia de la fata locului.

                      Comentariu

                      • jimmy_x86
                        Incepator
                        • 22.feb.2013
                        • 60

                        Buna ziua,

                        Am un pod circulabil, podit cu scanduri de lemn.
                        Dinspre camera spre pod este ghips carton, folie aluminiu si vata.

                        Problema pe care o am de cativa ani sunt soarecii. Nu reusesc sa scap de ei de nicio culoare.
                        Nu ajung la ei, nici nu prea consuma momelile pe care le pun in pod deoarece nu circula prin pod, ci direct pe placa de ghips carton, deoarece intre folie si rigips este putin spatiu, excelent pentru ei!

                        Intrebarea mea catre dumneavoastra ar fi: Ar fi problema daca as ridica vata minerala si as elimina complet folia de aluminiu? Astfel incat sa asez vata minerala direct pe rigips, in speranta ca le voi cam bloca traseele. Cu ocazia asta as reface complet izolatia din vata minerala si as pune mai de calitate si mai corect.
                        (nu am probleme cu umiditatea crescuta in casa - pe timpul iernii ma lupt sa cresc umiditatea in casa pana la nivelul de 40-50%)

                        Intentionez sa umplu si spatiu dintre capriori cu vata minerala (10cm) si apoi sa inchid cu placi ghips carton prinse direct de capriori.
                        Asta pentru a nu mai avea in pod, canicula vara si inghet iarna.
                        Nu voi aplica alte finisaje peste.

                        Va multumesc,
                        Claudiu
                        Ultima editare de jimmy_x86; 02.sep.2019, 12:46.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Stiti sigur ca nu circula prin vata? Totusi, de unde vin si pe unde? Bariera de vapori ar trebui sa ramana acolo, este mai sigur asa. Solutia ar fi sa gasiti caile de acces in izolatie si sa le inchideti cu ceva care sa fie ca o bariera pentru soareci.

                          Comentariu

                          • jimmy_x86
                            Incepator
                            • 22.feb.2013
                            • 60

                            Sincer, stiu ca ei circula si prin vata! Dar speram ca le ingreunez putin viata cu asta. Sau cel putin nu vor circula direct pe ghips-carton/profile, pe unde suna foarte tare de ma trezesc noaptea din somn!
                            Deci, am sa las folia intacta.
                            Am incercat sa blochez, cu spuma poliuretanica, toate caile de acces pe care mi le-am putut imagina. Oricum mi se pare ca pot intra pe oriunde! Pe sub tigla de ex, nu ?? Sau prin tiglele de aerisire.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Nu am vazut soarece sa intre pe sub tigla. In schimb am vazut prin termosistem ca umbla. Spuma poliuretanica nu le opreste circulatia, o vor roade. Mortarul din ciment, tabl metalica sau bariere de acst gen dar asta depinde de zona pe unde ajung in pod.

                              Comentariu

                              • jimmy_x86
                                Incepator
                                • 22.feb.2013
                                • 60

                                Mai spuneti-mi va rog, vreau sa inlocuiesc stratul de vata minerala dintre grinzi.
                                Problema pe care o am este faptul ca grinzile sunt de doar 15cm. Din ce vad, 15cm de izolatie e prea putin.

                                As putea sa montez 20cm de vata chiar daca am 15cm spatiu? Mai permite putin si folia de aluminiu de sub capriori...
                                Nu as dori sa adaug rigle deasupra grinzilor pentru ca atunci devine podul cam greu de utilizat.

                                Comentariu

                                Procesare...