Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Pot fi realizate doua variante principale:
    1. Taiere izolatie si fixare grinda direct pe peretele casei, de preferat pe centura.
    2. Grinda fixata peste izolatie si pe stalpi din lemn lipiti de izolatie

    Comentariu

    • Laurentiu1975
      Incepator
      • 14.ian.2021
      • 1

      Buna ziua.Am nevoie de sfaturi.
      IAm construit o casa si am ales sa fie cu planseu de lemn.Meseriasii nu au stiu ca trebuie si folie antivapori.De jos in sus: placi rigips, montanti si acel chenar pentru fixarea placilor apoi osb de 8 mm , grinzi de lemn , intre grinzi s-a pus vata minerala de 10 cm apoi scandura de lemn peste grinzi.Nu am condens deocamdata.Dar au inceput sa apara troznete in pod(dilatatii termice).Podul casei nu este izolat.Troznetele au inceput sa apara dupa vreo 2 ani.Ce se intampla si ce pot face?
      Aseara am urcat in pod si am observat scanduri fisurate!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        Izolatia mentionata este precara. Sigur trosniturile se datoreaza uscarii lemnului.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Mihai Gogonea
          Membru
          • 14.mar.2017
          • 135

          Buna ziua,

          Vreu sa imi fac o casa doar pe parter, dar voi turna tavanul din beton.
          Am o nelamurile referitoare la izolare.
          Tinand cont ca o sa pun tavan din gips-carton ce varianta de izolare termica este mai recomandata:
          1) izolare cu vata minerala in structura metalica a tavanului, sau
          2) sa izolez placa in pod cu poistiren extrudat si sa torn alta sapa peste el?

          Podul o sa fie folosit ca spatiu de depozitare.
          Torn placa peste parter in ideea ca poate pe viitor se va mansarda.

          Multumesc frumos!

          Comentariu

          • Cip_
            Incepator
            • 15.nov.2021
            • 3

            Salutare tuturor,

            Ma aflu intr-o dilema destul de mare, si din pacate si contra cronometru... la mine la bloc este acum o echipa de meseriasi care au un lift care pot urca anumite materiale in pod.
            Stau la et. IV intr-un bloc, iar deasupra am un pod pe care este pusa tigla. Tigla este direct asezata pe capriori / lateti fara alte materiale... mai traditional cred.
            Acum eu as vrea sa izolez partea mea de apartament in pod. Am citit si pe aici, si pe alte forumuri, si sunt inca putin in ceata, motiv pentru care apelez la ajutorul vostru.
            Din cate am vazut si am citit :
            * curat podeaua din pod (mai bine zis cimentul sau ceva membrana bituminoasa - care cred ca a fost cu ceva timp in urma)
            * aplic o bariera de vapori (daca m-ati putea ajuta cu o recomandare si cum sa o fixez pe podea.... eu ma gandeam cu ceva silicon)
            * peste sa pun polistiren extrudat de 100 [mm] pe care sa-l prind de bariera cu spuma / adeziv
            * ulterior sa pun o plasa de sapa - cateva bucati
            * sa torn o sapa peste toata suprafata acoperita cu polistiren.

            Am citit si despre vata minerala bazaltica, dar imi este foarte dificil ... capriori / griniz de lemn, vata, ulterior OBS / scandura... imi depaseste mult bugetul
            M-am orientat spre polistiren deoarece, ocazional (o data - de doua ori pe an) poate mai merge careva prin pod, sa mai vada de o tigla, de una alta... sa poata calca fara probleme.
            Ar mai trebui pusa si ceva folie anticondens?

            Va multumesc.

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 12977

              La acest tip de pod nu este necesar decat sa asezi izolatie peste placa existenta. Poti pune fara probleme doar polistiren exandat, doua straturi, asezat direct pe stratul existent, hidroizolatia veche presupun. Daca vrei poti aseza direct pe polistiren cateva scanduri pentru usoara circulatie, nu se deterioreaza.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Cip_
                Incepator
                • 15.nov.2021
                • 3

                Postat în original de VYS
                La acest tip de pod nu este necesar decat sa asezi izolatie peste placa existenta. Poti pune fara probleme doar polistiren exandat, doua straturi, asezat direct pe stratul existent, hidroizolatia veche presupun. Daca vrei poti aseza direct pe polistiren cateva scanduri pentru usoara circulatie, nu se deterioreaza.
                Multumesc frumos de sfat. Chiar azi am mai discutat cu un domn care se ocupa de poduri (mansarde, acoperisuri, hidroizolati pe terase etc) si mi-a dat acelasi sfat : de a lipi direct polistirenul pe hidroizolatia existenta (este ceva membrana bituminoasa, smoala - ceva de genul). As opta in continuare pentru extrudat, caci mi se pare mai rigid si cumva mai simplu de lucrat cu el. Plus are o rezistenta ceva mai mare , se poate calca fara probleme pe el. Cel expandat...mi teama sa nu se lase, sa actioneze cumva ca o saltea.
                Multumesc mult!

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  Nu cred ca pretul este foarte prietenos si nu se justifica in aceasta aplicatie. Parerea mea este ca arunci banii degeaba, iar polistirenul extrudat rezista foarte bine. Poti face un test cu o placa daca nu crezi, iar daca asezi pe calea de circulatie o scandura sau un straif de OSB, va fi perfect pentru pasire. Chiar si EPS 70 rezista fara probleme, probat. Daca vrei o fixare minima este suficient sa folosesti adeziv poliuretanic, in cateva puncte.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • Cip_
                    Incepator
                    • 15.nov.2021
                    • 3

                    Postat în original de VYS
                    Nu cred ca pretul este foarte prietenos si nu se justifica in aceasta aplicatie. Parerea mea este ca arunci banii degeaba, iar polistirenul extrudat rezista foarte bine. Poti face un test cu o placa daca nu crezi, iar daca asezi pe calea de circulatie o scandura sau un straif de OSB, va fi perfect pentru pasire. Chiar si EPS 70 rezista fara probleme, probat. Daca vrei o fixare minima este suficient sa folosesti adeziv poliuretanic, in cateva puncte.
                    Multumesc frumos. O sa fac o proba inainte de a ma apuca de lucrare, sa vad cum iasa. NU neg / contrazic cele spuse. Cumva mi si teama, ca poate urca cineva, isi aprinde o tigara... si aia e. Podul este comun intre 2 scari. O sa fac ceva probe / teste, si la final o sa si pun o poza doua cu ce am reusit sa fac. Multumesc frumos de sfaturi.

                    Comentariu

                    Procesare...