Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Fiind un planseu intermediar, intre parter si mansarda, orice izolatie se monteaza nu se poate forma condens. Acest lucru nu se intampla deoarece planseul desparte doua spatii interioare, incalzite, avand acelasi regim de exploatare.

    Comentariu

    • 83shark
      Incepator
      • 20.mai.2013
      • 4

      ok. deci nu are rost sa montez o folie anicondens intre vata minerala si rigips. si as mai avea o intrebare: la mansarda, invelitoarea are urmatoarea structura:
      1 tabla tip tigla Bilka
      2. rigla 2,5x5 paralel[ cu coama
      3. rigla 2,5x5 perpendiculara pe coama
      4.folie anticondens
      5. astereala cu spatiu intre scanduri de cca 2cm
      ulterior vreau sa montez vata minerala si apoi rigips. care este grosimea ideala a stratului de vata si daca trebuie montata inca o folie anticondesn unde vine ea pusa?multumesc.

      Ps: Tot respectul pentru ceea ce faceti. mai am cateva intrebari, dar nu vreau sa exagerez.
      Oricum tineti-o tot asa
      Ultima editare de Gemini; 27.mai.2013, 18:36.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        La acel planseu intermediar, recomandarea anterioara este valabila pentru toate camerele fara baie si bucatarie, acolo unde se recomanda o bariera de vapori pe tavane, deoarece exista posibilitatea ca umiditatea sa fie ceva mai mare.
        Pentru izolarea mansardei luati in calcul un minim 20cm de izolatie cu bariera de vapori spre interior, intre gipscarton si izolatie.

        Comentariu

        • 83shark
          Incepator
          • 20.mai.2013
          • 4

          mersi mult. Presupun ca si in cazul baii si bucatariei, bariera de vapori trebuie montata intre gipscarton si vata. ce imi recomandati ca bariera de vapori, care sa fie eficient si accesibil?

          iar daca, la mansarda, vata minerala e cu folie de aluminiu, mai trebuie bariera de vapori. Intreb deoarece aceste lucrari9montare rigips si vata minerala) intentionez sa le fac eu cu un prieten care stie sa monteze rigips, dar e varza la capitolul termoizolatii.
          Ultima editare de Gemini; 30.mai.2013, 10:09.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Postat în original de 83shark
            mersi mult. Presupun ca si in cazul baii si bucatariei, bariera de vapori trebuie montata intre gipscarton si vata. ce imi recomandati ca bariera de vapori, care sa fie eficient si accesibil?
            Folie bariera de vapori Termofol 90
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Daca vata minerala utilizata nu are baiera de vapori lipita pe ea, trebuie sa adaugati dvs. bariera de vapori, gasiti in comert sortimente din polietilena sau din aluminiu.
              Daca utilizati vata minerala caserata (cu folie de aluminiu), etansati bine imbinarile cu banda adeziva, tot din aluminiu.
              Ultima editare de Gemini; 21.iun.2013, 16:30.

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 620

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Buna ziua.
                Anul trecut am izolat o camera cu sistemul vata+bariera+rigips atat pe tavan cat si cei patru pereti. Am optat pentru aceasta solutie deoarece doream sa indrept planseul si peretii carte erau destul de strambi si am zis sa pun un un pic de izolatie.
                Acea camera nu este locuita permanent, spre norocul meu, deoarece dupa ce am pus izolatia (de fapt dupa ce am pus vata) se inchide un miros foarte urat. Vata era uscata dar posibil sa fi avut un iz in ea, habar nu am. Sincer eu nu am mai auzit de altii de acest miros, dar cred ca sunt eu un ghinionist.
                Precizez ca nu am geam de termopan si aerisesc destul de des dar nu imi dau seama de ce este acest aer inchis.
                Nu stiu din ce cauza mi se intampla acest lucru dar nu este deloc confortabil.

                Peste vreo luna doresc sa fac curatenie in alta camera, de aceasta data locuibila si evident doresc sa am si conforul necesar in ea.
                In primul rand nu mai doresc sa izplez plafonul prin interior ci prin exterior.
                Am uitat sa spun ca este o casa de caramida la care potdul este din grinzi din 70-80 intre ele, peste care s-a batut sipci, apoi lut cu plasa rabitz si tencuit pe interior. In pod este doar lut cat sa acopere grinzile.
                Initial am vrut sa izolez prin pod cu polistiren de 10 dar cum podul este de lut si va dati seama cat de drept este cred ca voi baga la adeziv de nu o sa stiu ce va fi cu mine si nici cred ca izolatie nu voi face.
                Astfel m-am gandit sa izolez cu vata de 10 doar pe acea camera. Peste acea camera nu voi circula dar nici nu as dori sa mi se imprastie bucatile de vata prin pod (mai depozitez unele plante la uscat, etc)
                Eu ma gandesc sa pun peste pod ceolofan, apoi vata, dupa care din nou ceolofan si sa il lipesc astfel incat sa fie ceva intact.
                Credeti ca este bine ce fac? Aveti alte idei?
                M-ar avantaja oare daca as lua vata direct cu foluie de aluminiu pe ea. Banuiesc ca nu exista cu doua parti de aluminiu.

                Multumesc anticipat si astept cu deosebit interes sfaturile voastre.

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Nu aveti ce sa faceti cu doua straturi de folie iar in conditiile in care adaugati doar un strat de 10 cm de izolatie, v-as recomanda sa nu utilizati nici o folie.
                  Referitor la problema din camera izolata, exista posibilitatea ca intr-o anumita zona sa ajunga umiditate ce poate duce la mucegairea izolatiei?

                  Comentariu

                  • milika
                    Incepator
                    • 10.mar.2010
                    • 7

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Buna ziua,

                    Ma ajutati cu un sfat, va rog?
                    Detin un imobil P+1+M, intre etaj si mansarda, planseul este realizat din grinzi de 10x12 cm si peste este montata scandura de 5 cm grosime, intre grinzi a fost montata vata de 10 cm cu aluminiu (montata cu aluminiul catre zona calda), si peste rigips.

                    As dori o izolatie mult mai buna intre etaj si mansarda, ma gandesc sa montez polistiren extrudat peste sandura de 5 cm si peste el sa aplic dusumea, problema este ca sunt si mici denivelari intre scanduri, pot sa lipesc polistirenul cu un adeziv, sa corectez din acele denivelari (este vb de 0,4 - 0,8 cm)

                    Ce parere aveti??

                    PS: Mansarda inca nu am in plan sa o incalzesc, momentan este in curs de amenajare (si mansarda este izolata cu vata minerala cu folie de aluminiu de 10 cm si peste montata folie anticondens)

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Postat în original de milika
                      Detin un imobil P+1+M, intre etaj si mansarda, planseul este realizat din grinzi de 10x12 cm si peste este montata scandura de 5 cm grosime, intre grinzi a fost montata vata de 10 cm cu aluminiu (montata cu aluminiul catre zona calda), si peste rigips.
                      As dori o izolatie mult mai buna intre etaj si mansarda, ma gandesc sa montez polistiren extrudat peste sandura de 5 cm si peste el sa aplic dusumea, problema este ca sunt si mici denivelari intre scanduri, pot sa lipesc polistirenul cu un adeziv, sa corectez din acele denivelari (este vb de 0,4 - 0,8 cm)
                      PS: Mansarda inca nu am in plan sa o incalzesc, momentan este in curs de amenajare (si mansarda este izolata cu vata minerala cu folie de aluminiu de 10 cm si peste montata folie anticondens)
                      Izolatia la nivelul mansardei este subdimensionata, doar cei 10 cm de izolatie este insuficient. Denivelarile la nivelul scandurilor batute pe palnseul din lemn se pot corecta prin prelucrare mecanica cu o masina de raschetat sau cu o rindea.
                      Pentru ca spatiul mansardei va fi amenajat este necesara o realiza a izolatiei cu o solutie care sa asigure izolarea fonica si termica, aceasta se poate face cu placi de vata minerala pentru zgomot de impact, sunt placi de minim 2cm grosime ce se aseaza in doua straturi apoi se inchide pardoseala cuplaci fibrolemnoase. Ulterior se monteaza finisajul.
                      Nu va este util polistirenul extrudat pentru aceasta aplicatie.

                      Comentariu

                      • milika
                        Incepator
                        • 10.mar.2010
                        • 7

                        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        Peste vata cu aluminiu, din izolatia mansardei, pot aplica alt strat de vata, sau tr sa o dau jos pe cea cu aluminiu??
                        In legatura cu acoperisul, sub tabla este montat un strat de polistren de 3 cm, cand am facut casa constructorul asa a zis ca este bine, ca pe timpul verii mai stopeaza din caldura degajata de tabla..............

                        Nu te supara, dar insist (sa inteleg care este cea mai buna solutie), sa inteleg ca polistirenul nu izoleaza bine fonic, ca din punct de vedere termic nu se pune problema??

                        Multumesc mult!

                        Comentariu

                        • salajan mihai
                          Incepator
                          • 23.iun.2013
                          • 1

                          izolare termica planseu beton

                          Buna ziua vreau sa izolez termic planseul casei care da spre pod, as dori sal izolez prin pod , multumesc astept rasp.

                          Comentariu

                          • vdingo11
                            Membru Marcant
                            • 07.iul.2006
                            • 620

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            Postat în original de Gemini
                            Nu aveti ce sa faceti cu doua straturi de folie iar in conditiile in care adaugati doar un strat de 10 cm de izolatie, v-as recomanda sa nu utilizati nici o folie.
                            Referitor la problema din camera izolata, exista posibilitatea ca intr-o anumita zona sa ajunga umiditate ce poate duce la mucegairea izolatiei?
                            Buna ziua.
                            Imi cer scuze de intarziere dar am fost plecat o vreme din localitate.
                            1. De ce spuneti ca nu este indicata nici un fel de folie? nu se pune folie pe pod si apoi vata?
                            2. al II-lea strat de folie doresc sa il pun pentru a nu ramane vata neacoperita prin pod. Nu stiu daca este bine sau are vreun efect negativ.

                            Acel miros a aparut imediat de cand am pus vata pe pereti (inainte de a pune folia si rigispsul, iar toata vata era perfect uscata) Nici nu sesizasem de la care val a aparut mirosul si nu puteam sa o inlocuiesc pe toata, ca nu imi permiteam financiar.

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Răspuns la: izolare termica planseu beton

                              Postat în original de salajan mihai
                              Buna ziua vreau sa izolez termic planseul casei care da spre pod, as dori sal izolez prin pod , multumesc astept rasp.
                              Ce structura are acest planseu si care sunt straturile existente, de la interior la exterior?

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15141

                                Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                Postat în original de milika
                                Peste vata cu aluminiu, din izolatia mansardei, pot aplica alt strat de vata, sau tr sa o dau jos pe cea cu aluminiu??
                                In legatura cu acoperisul, sub tabla este montat un strat de polistren de 3 cm, cand am facut casa constructorul asa a zis ca este bine, ca pe timpul verii mai stopeaza din caldura degajata de tabla......... Nu te supara, dar insist (sa inteleg care este cea mai buna solutie), sa inteleg ca polistirenul nu izoleaza bine fonic, ca din punct de vedere termic nu se pune problema?
                                Ar trebui sa fie destul de gros noul strat de izolatie pentru a lasa intacta bariera de vapori din aluminiu, cea a stratului existent. Se vor deschide cel putin zonele de imbinare ale bucatilor de vata pentru a permite circulatia vaporilor. Daca se poate elimina vata cu folie, amplasa alta in locul acesteia si apoi reutiliza spre interior cea demontata, ar fi perfect.
                                Sigur, apectul fono este mai putin relevant pentru polistiren si nu vi-l recomand in aceasta solutie, cum am spus mai sus.

                                Comentariu

                                Procesare...