Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15019

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Este o izolatie de 5cm care ofera un anumit grad de izolare. Se poate si fara dar si cu mai mult. Dupa norme sunt necesari circa 20cm de izolatie pe planseul catre pod, discutand stricti din punct de vedere al eficientei energetice.
    Utilizati placile de OSB tip 3 cu grosimea de 12mm.

    Comentariu

    • 83shark
      Incepator
      • 20.mai.2013
      • 4

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      as avea si eu o intrebare: am o casa in constructie P+M. planseul este din grinzi de lemn de 20x15 cm. in partea de jos am montat sipci de 5x2,5 cm, iar apoi am fixat scanduri intre grinzi. peste grinzi am montat poliestiren de 5 cm peste care am turnat un rombeton(nisip, rumegus, ciment) semiuscat pana la nivel cu aprtea superioara a grinzilor. Dedesubt vreau sa pun vata minerala si apoi rigispul. ce pareri imi puteit da? am ceva dubii in privinta poliestirenului. exista posibilitatea sa apara condens intre acesta si scanduri?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15019

        Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        Planseul realizat astfel este intre parter si mansarda?

        Comentariu

        • 83shark
          Incepator
          • 20.mai.2013
          • 4

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          da. si am vrut sa spun ,,intre grinzi, pe scandura, am montat poliestiren,, , nu pe grinzi

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15019

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Fiind un planseu intermediar, intre parter si mansarda, orice izolatie se monteaza nu se poate forma condens. Acest lucru nu se intampla deoarece planseul desparte doua spatii interioare, incalzite, avand acelasi regim de exploatare.

            Comentariu

            • 83shark
              Incepator
              • 20.mai.2013
              • 4

              ok. deci nu are rost sa montez o folie anicondens intre vata minerala si rigips. si as mai avea o intrebare: la mansarda, invelitoarea are urmatoarea structura:
              1 tabla tip tigla Bilka
              2. rigla 2,5x5 paralel[ cu coama
              3. rigla 2,5x5 perpendiculara pe coama
              4.folie anticondens
              5. astereala cu spatiu intre scanduri de cca 2cm
              ulterior vreau sa montez vata minerala si apoi rigips. care este grosimea ideala a stratului de vata si daca trebuie montata inca o folie anticondesn unde vine ea pusa?multumesc.

              Ps: Tot respectul pentru ceea ce faceti. mai am cateva intrebari, dar nu vreau sa exagerez.
              Oricum tineti-o tot asa
              Ultima editare de Gemini; 27.mai.2013, 18:36.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15019

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                La acel planseu intermediar, recomandarea anterioara este valabila pentru toate camerele fara baie si bucatarie, acolo unde se recomanda o bariera de vapori pe tavane, deoarece exista posibilitatea ca umiditatea sa fie ceva mai mare.
                Pentru izolarea mansardei luati in calcul un minim 20cm de izolatie cu bariera de vapori spre interior, intre gipscarton si izolatie.

                Comentariu

                • 83shark
                  Incepator
                  • 20.mai.2013
                  • 4

                  mersi mult. Presupun ca si in cazul baii si bucatariei, bariera de vapori trebuie montata intre gipscarton si vata. ce imi recomandati ca bariera de vapori, care sa fie eficient si accesibil?

                  iar daca, la mansarda, vata minerala e cu folie de aluminiu, mai trebuie bariera de vapori. Intreb deoarece aceste lucrari9montare rigips si vata minerala) intentionez sa le fac eu cu un prieten care stie sa monteze rigips, dar e varza la capitolul termoizolatii.
                  Ultima editare de Gemini; 30.mai.2013, 10:09.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Postat în original de 83shark
                    mersi mult. Presupun ca si in cazul baii si bucatariei, bariera de vapori trebuie montata intre gipscarton si vata. ce imi recomandati ca bariera de vapori, care sa fie eficient si accesibil?
                    Folie bariera de vapori Termofol 90
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15019

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Daca vata minerala utilizata nu are baiera de vapori lipita pe ea, trebuie sa adaugati dvs. bariera de vapori, gasiti in comert sortimente din polietilena sau din aluminiu.
                      Daca utilizati vata minerala caserata (cu folie de aluminiu), etansati bine imbinarile cu banda adeziva, tot din aluminiu.
                      Ultima editare de Gemini; 21.iun.2013, 16:30.

                      Comentariu

                      • vdingo11
                        Membru Marcant
                        • 07.iul.2006
                        • 619

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        Buna ziua.
                        Anul trecut am izolat o camera cu sistemul vata+bariera+rigips atat pe tavan cat si cei patru pereti. Am optat pentru aceasta solutie deoarece doream sa indrept planseul si peretii carte erau destul de strambi si am zis sa pun un un pic de izolatie.
                        Acea camera nu este locuita permanent, spre norocul meu, deoarece dupa ce am pus izolatia (de fapt dupa ce am pus vata) se inchide un miros foarte urat. Vata era uscata dar posibil sa fi avut un iz in ea, habar nu am. Sincer eu nu am mai auzit de altii de acest miros, dar cred ca sunt eu un ghinionist.
                        Precizez ca nu am geam de termopan si aerisesc destul de des dar nu imi dau seama de ce este acest aer inchis.
                        Nu stiu din ce cauza mi se intampla acest lucru dar nu este deloc confortabil.

                        Peste vreo luna doresc sa fac curatenie in alta camera, de aceasta data locuibila si evident doresc sa am si conforul necesar in ea.
                        In primul rand nu mai doresc sa izplez plafonul prin interior ci prin exterior.
                        Am uitat sa spun ca este o casa de caramida la care potdul este din grinzi din 70-80 intre ele, peste care s-a batut sipci, apoi lut cu plasa rabitz si tencuit pe interior. In pod este doar lut cat sa acopere grinzile.
                        Initial am vrut sa izolez prin pod cu polistiren de 10 dar cum podul este de lut si va dati seama cat de drept este cred ca voi baga la adeziv de nu o sa stiu ce va fi cu mine si nici cred ca izolatie nu voi face.
                        Astfel m-am gandit sa izolez cu vata de 10 doar pe acea camera. Peste acea camera nu voi circula dar nici nu as dori sa mi se imprastie bucatile de vata prin pod (mai depozitez unele plante la uscat, etc)
                        Eu ma gandesc sa pun peste pod ceolofan, apoi vata, dupa care din nou ceolofan si sa il lipesc astfel incat sa fie ceva intact.
                        Credeti ca este bine ce fac? Aveti alte idei?
                        M-ar avantaja oare daca as lua vata direct cu foluie de aluminiu pe ea. Banuiesc ca nu exista cu doua parti de aluminiu.

                        Multumesc anticipat si astept cu deosebit interes sfaturile voastre.

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15019

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Nu aveti ce sa faceti cu doua straturi de folie iar in conditiile in care adaugati doar un strat de 10 cm de izolatie, v-as recomanda sa nu utilizati nici o folie.
                          Referitor la problema din camera izolata, exista posibilitatea ca intr-o anumita zona sa ajunga umiditate ce poate duce la mucegairea izolatiei?

                          Comentariu

                          • milika
                            Incepator
                            • 10.mar.2010
                            • 7

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            Buna ziua,

                            Ma ajutati cu un sfat, va rog?
                            Detin un imobil P+1+M, intre etaj si mansarda, planseul este realizat din grinzi de 10x12 cm si peste este montata scandura de 5 cm grosime, intre grinzi a fost montata vata de 10 cm cu aluminiu (montata cu aluminiul catre zona calda), si peste rigips.

                            As dori o izolatie mult mai buna intre etaj si mansarda, ma gandesc sa montez polistiren extrudat peste sandura de 5 cm si peste el sa aplic dusumea, problema este ca sunt si mici denivelari intre scanduri, pot sa lipesc polistirenul cu un adeziv, sa corectez din acele denivelari (este vb de 0,4 - 0,8 cm)

                            Ce parere aveti??

                            PS: Mansarda inca nu am in plan sa o incalzesc, momentan este in curs de amenajare (si mansarda este izolata cu vata minerala cu folie de aluminiu de 10 cm si peste montata folie anticondens)

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15019

                              Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Postat în original de milika
                              Detin un imobil P+1+M, intre etaj si mansarda, planseul este realizat din grinzi de 10x12 cm si peste este montata scandura de 5 cm grosime, intre grinzi a fost montata vata de 10 cm cu aluminiu (montata cu aluminiul catre zona calda), si peste rigips.
                              As dori o izolatie mult mai buna intre etaj si mansarda, ma gandesc sa montez polistiren extrudat peste sandura de 5 cm si peste el sa aplic dusumea, problema este ca sunt si mici denivelari intre scanduri, pot sa lipesc polistirenul cu un adeziv, sa corectez din acele denivelari (este vb de 0,4 - 0,8 cm)
                              PS: Mansarda inca nu am in plan sa o incalzesc, momentan este in curs de amenajare (si mansarda este izolata cu vata minerala cu folie de aluminiu de 10 cm si peste montata folie anticondens)
                              Izolatia la nivelul mansardei este subdimensionata, doar cei 10 cm de izolatie este insuficient. Denivelarile la nivelul scandurilor batute pe palnseul din lemn se pot corecta prin prelucrare mecanica cu o masina de raschetat sau cu o rindea.
                              Pentru ca spatiul mansardei va fi amenajat este necesara o realiza a izolatiei cu o solutie care sa asigure izolarea fonica si termica, aceasta se poate face cu placi de vata minerala pentru zgomot de impact, sunt placi de minim 2cm grosime ce se aseaza in doua straturi apoi se inchide pardoseala cuplaci fibrolemnoase. Ulterior se monteaza finisajul.
                              Nu va este util polistirenul extrudat pentru aceasta aplicatie.

                              Comentariu

                              • milika
                                Incepator
                                • 10.mar.2010
                                • 7

                                Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                Peste vata cu aluminiu, din izolatia mansardei, pot aplica alt strat de vata, sau tr sa o dau jos pe cea cu aluminiu??
                                In legatura cu acoperisul, sub tabla este montat un strat de polistren de 3 cm, cand am facut casa constructorul asa a zis ca este bine, ca pe timpul verii mai stopeaza din caldura degajata de tabla..............

                                Nu te supara, dar insist (sa inteleg care este cea mai buna solutie), sa inteleg ca polistirenul nu izoleaza bine fonic, ca din punct de vedere termic nu se pune problema??

                                Multumesc mult!

                                Comentariu

                                Procesare...