Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    In foto din podul actual se va utiliza invreun alt fel suprafata decat acum?
    Faptul ca avem denivelarile respective date de grosimea elementelor din lemn utilizate pentru inchiderea planseului, nu este neaparat o problema grea. Spuenti ca nu doriti decat izolarea prin pod insa nu stiu cum arata intreaga arhitectura a podului astfelinca sa se realizeze o izolatie a suprafetei respective continua la nivelul planseului si sa nu avem intreruperi. In poza, in dreapta se vad o zidarie, un cos de fum si alte structuri. Daca aveti unplan al suprafetei ne-ar ajuta sa inteleg exact situatia.

    La ce solutie vazuta pe forum v-ati orientat pentru izolarea planseului dinspre pod?
    Nu puteti face acum o hidroizolatie care sa permita reutilizarea totala in cazul in care desfaceti acoeprisul si amenajati terasa. Proiectul de transformare a acoperisului poate implica anumite solutii specifice si nu se poate anticipa acum. Se vor desface structuri, zone incastrate in planseul actual si este inevitabila refacerea multiplelor zone. Cred ca pentru acest moment este suficient sa va ganditi doar la termoizolatie. Materialul izolator utilizat acum poate fi refolosit in viitor, daca desfaceti structurile.
    Ce structura are totusi intreg planseul catre pod (de la interior la exterior toate straturile)?

    Comentariu

    • mihaitan
      Incepator
      • 22.feb.2013
      • 2

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      Va multumesc pt. raspuns .
      Pana in momentul in care o sa gasesc o modalitate ( a se intelege autorizatie ... ) de a transforma portiunea in cauza din actualul pod intr-o terasa cat mai mult deschisa , cu vegetatie ( defapt visez chiar la o terasa verde cu vegetatie extensiva , un inlocuitor pt. o curte de care nu dispunem ) -> va ramane pod rece , neincalzit . Va fi folosit ocazional pt. depozitari de diverse obiecte , ... deci va trebui sa aiba o suprafata circulabila .
      Legat de denivelari - banuiesc ca acele depresiuni se vor umple cu niste scanduri , nu ?!
      Atasez in plus detalii legate de cladire ( plan pod , vedere sarpanta de sus , sectiune transversala , sect. longitudinala , cateva poze de la etaj - toate din zona respectiva ) . Cladirea in acea parte e tip vagon , cu inlantuire de camere a caror latime e cca. 4 m . Sarpanta adiacenta este intr-o apa , deci cu un perete vertical in prelungirea unuia dintre peretii etajului si cu un versant oblic acoperit cu tigle , cu alte cuvinte triunghiular pe sectiune transversala . Actualmente nu exista intre etaj si pod decat efectiv grinzile : nu mai este nici tencuiala care acoperea tavanul de grinzi in jos nici stratul de nisip care acoperea grinzile deasupra .
      Imi dau acum seama ca nu are sens sa urmeresc din faza asta si hidroizolatia ; a fost o prostie sa ma gandesc la asa ceva -> multumesc de sfat .
      Cat despre ce fel de termoizolatie m-am gandit sa folosesc ... Pai o varianta ar fi :
      - scanduri sau echivalent cu care sa egalizez in mare suprafata
      - sapa armata de egalizare
      - polistiren extrudat ( ca sa se poate calca pe el , nu ? ) - nu stiu cat de bine termoizoleaza asta dar stiu ca se poate calca pe el ...
      Nu mai stiu ! M-ati prins ! Cand credeam si io ca incep sa pricep cum vine treaba cu straturile , foliile , ... Va rog sa-mi spuneti cum vedeti dvs. problema . Oricum ma gandeam ca oricum sa bat astereala pe capriori ( acum sunt lati subtiri ) , pe care sa pun folie anticondens si sipci cu tigle noi . Asta inseamna ca mai am nevoie de folii la termoizolarea planseului ? (poate una bariera de vapori , dar unde ii e locul ? )
      Pt. clarificare : portiune in cauza din pod este cea dintre cele 2 hornuri .
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        Nu as complica lucrarea utilizand o sapa in pod. Problema legata de izolare as trata-o astfel:
        1. Delimitare zona ce se doreste a fi utilizata pentru depozitare si executie izolatie tinand cont de acest aspect. In acest sens,pentruizolarea acestei suprafete se va realiza o structura de rigle/grinzi care sa permita amplasarea unei izolatii si circularea pe suprafata suprafata prin inchiderea cu scandura, panouri din OSB sau alte placi de acest gen.
        2. Pentru restul suprafetei podului, cea pe care nu se va circula, vom realiza izolarea prinsimpla asezare a materialului izolator.
        In ambele cazuri se poate utiliza vata minerala de sticla cu o grosime de minim 20cm. Este obligatorie utilizarea barierei de vapori, amplasata imediat peste grinzile din lemn , inainte de aseza materialul izolator. Denivelarile nu deranjeaza, sunt preluate de izolatia din vata minerala. Atentie doar la asezarea uniforma si continua a materialului izolator, sa nu ramana goluri.
        Alte folii sub invelitoare nu est cazul sa aveti, doar sa va asigurati ca prin aceasta nu sunt infiltratii de apa.
        Daca sunt rosturi intre grinzile din lemn, ar trebui acoperite inainte de executia lucrarilor, atat pentru etanseitate cat si pentru aspectul tavanului de la etajul inferior, acolo unde vor ramane vizibile, asa cum ati mentionat anterior.

        Comentariu

        • vdragos_2000
          Incepator
          • 04.dec.2008
          • 33

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          Buna ziua,

          in legatura cu termoizolatia planseului catre pod. planseul este de beton, peste el are direct 10 cm vata (intre capriori), apoi podit cu scandura (care cam are goluri de 1-2 cm intre.
          (iar acoperisul are : folie anticondens, tabla . acoperisul este neizolat ).

          e corect modul cum a fost facuta izolatia la planseu ? sau ar fi obligatoriu folie bariera de vapori la partea inferioara (sub vata)+folie anticondens peste vata ?
          probleme : frig (in casa), umezeala in pod, "praful" de la vata in pod.

          multumesc,
          Dragos
          Dragos

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Izolatia peste planseul din beton este subdimensionata. Nu este nevoie de bariera de vapori intre planseul dinbeton si izolatie.

            Comentariu

            • heisenberg
              Incepator
              • 02.mai.2013
              • 3

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Va salut!

              Am izolat recent cu polistiren extrudat de 5 cm planseul catre pod al camerei in care locuiesc (20mp), dupa indepartarea dusumelei de scanduri/capriori si a unei cantitati de aprox. 1 tona de pamant nisipos/argila ce se gasea sub scanduri, intre capriori (din constructia blocului, circa 1936, din cate imi dau seama. O parte din materialul lemnos e putred ca urmare a multiplelor probleme cu acoperisul, ca atare nu mai poate fi folosit.
              Eu am realizat aceasta placare cu polistiren in primul rand pentru a imbunatati confortul termic pe perioada iernii, dar ma gandesc ca in acelasi timp ar putea juca si rol de hidroizolatie, in cazul in care vor mai exista infiltratii de apa dinspre acoperis.

              Podul este circulabil, spatiul de deasupra camerei nu imi apartine, iar o parte din el va fi incarcat cu vechituri in greutate de sute bune de kg (am o vecina nebuna). Initial ma gandisem sa vin peste polistiren cu o sapa armata, peste care sa pun gresie, idee care acum nu mi se mai pare atat de buna, deoarece sapa+adezivul+placile aproape sigur ar depasi in greutate "termoizolatia" originala realizata cu pamant nisipos ... Iar planseul este firav (cam 9,5cm grosime) si destul de deteriorat pe alocuri (fisuri foarte fine dar lungi, o portiune unde l-am avut "impuscat" in casa datorita corodarii armaturii din el...)

              Cum procedez mai departe, pentru a se putea circula si incarca cu obiecte destul de grele planseul placat cu extrudat? M-am gandit la placi OSB, dar nu stiu cum se comporta acestea in cazul in care vor mai fi infiltratii in pod si se vor uda. Daca sunt rezistente la udari ocazionale, ce grosime mi-ar trebui? Si cum se procedeaza? Placa direct peste polistiren, cu sau fara adeziv? Mai are rost sa aplic acel strat de armare cu plasa de fibra+adeziv peste polistiren? Ar avea sens o folie (nu stiu de care: polietilena, anti-condens, etc) intre polistiren si OSB, pentru ca eventuale picaturi de apa sa nu ajunga la polistiren?

              Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15141

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Cateva foto din pod ar fi utile pentru a intelege exact starea actuala a planseului. Hidroizolatia obtinuta cu polistirenul extrudat este doar o iluzie, atat timp cat exista rosturi pe unde se poate scurge eventuala apa, nu are rost sa ne gandim ca va fi un strat hidroizolator. Evident ca prin placa de polistiren extrudat nu trece apa, insa nu este suficient.
                Structura din lemn putreda este aferenta acoperisului presupun, plansuel fiind din beton?
                Inchiderea planseului se poate realiza utilizand structura din lemn a acoperisului, baza acesteia, zona pe care se poate realiza o inchidere directa cu placi OSB de tip 3 sau scandura. Din pacate, problema legata de infiltratiile de la acoepris nu poate fi tratata la nivelul planseului ci numai la nivelul acoeprisului. Orice cantitate de apa mai insemnata va poate crea probleme daca ajunge unde nu trebuie.
                Nu puteti repara acoeprisul pentru a nu avea infiltratii dinspre acesta?

                Comentariu

                • heisenberg
                  Incepator
                  • 02.mai.2013
                  • 3

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Structura de lemn partial putrezita reprezinta fosta dusumea a podului. Structura aferenta acoperisului e in stare destul de buna.
                  Planseul e din beton. Acoperisul a fost reparat pana acum de doua ori, insa in ambele cazuri lucrarile nu au fost de calitate. Momentan nu mai exista infiltratii, insa dupa cum s-au executat ultimele lucrari ma astept sa apara intr-un an, doi.
                  Probabil voi aseza placi OSB peste polistiren, nu stiu insa daca sa le pun direct sau intai sa aplic masa de spaclu si plasa de armare peste placi. Eventual si o folie de polietilena, care ar putea fi o sabie cu doua taisuri: pe de o parte ar proteja polistirenul de eventualele infiltratii, pe de alta parte daca totusi se uda cumva, se va usca foarte greu cu acea folie...

                  Am atasat niste poze, se poate vedea dusumeaua veche (dincolo de lambriurile de lemn nu am acces), pe una din poze am marcat limita camerei mele (am mers cu polistirenul inca vreo 25 cm).

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	detaliu_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	178,4 KB 
ID:	609542Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	detaliu_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	190,8 KB 
ID:	609543Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dusumea_veche_2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	201,1 KB 
ID:	609544Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dusumea_veche_3.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	196,5 KB 
ID:	609545Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	vedere_ansamblu.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	203,7 KB 
ID:	609546

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Este un spatiu generos si arata destul de bine.
                    Polistirenul nu necesita lipire sau spacluire daca asezati placi din OSB peste ele, mai ales ca va fi doar un spatiu de depozitare.
                    Nu va trebuie nici vreo folie iar daca vor fi mici infiltratii de apa, se poate inspecta zona la aparitia ploilor si luati masuri punctuale in acel moment. Nu pot fi infiltratii atat de grave incat sa inunde podul.
                    Grosimea polistirenului ar trebui sa fie de minim10cm.
                    Daca obiectele vor fi mai grele, ar trebui sa va orientati catre un polistiren de tip minim EPS 100.

                    Comentariu

                    • heisenberg
                      Incepator
                      • 02.mai.2013
                      • 3

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Multumesc pentru raspunsuri.
                      Polistirenul e deja lipit, extrudat de 5 cm, nu doresc sa mai investesc pt inca un strat... E foarte grav daca ramane asa?
                      Mi-au mai ramas cateva placi si as vrea sa le asez pe margini, catre peretii exteriori, pt a dubla grosimea macar in zonele mai reci.
                      EPS100 nu stiu ce este, cumva polistiren expandat? Sau are legatura cu rezistenta la compresie? Oricum, polistirenul fiind deja lipit, dupa cum se vede in poze, nu mai am ce schimba la capitolul asta.
                      OSB-ul de cat ar trebui sa fie? 10 sau 12 mm e suficient?

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6701

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        12 e mai bun decat 10 , e destul 5 cm extrudat .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • Gemini
                          Moderator
                          • 06.iun.2006
                          • 15141

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Este o izolatie de 5cm care ofera un anumit grad de izolare. Se poate si fara dar si cu mai mult. Dupa norme sunt necesari circa 20cm de izolatie pe planseul catre pod, discutand stricti din punct de vedere al eficientei energetice.
                          Utilizati placile de OSB tip 3 cu grosimea de 12mm.

                          Comentariu

                          • 83shark
                            Incepator
                            • 20.mai.2013
                            • 4

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            as avea si eu o intrebare: am o casa in constructie P+M. planseul este din grinzi de lemn de 20x15 cm. in partea de jos am montat sipci de 5x2,5 cm, iar apoi am fixat scanduri intre grinzi. peste grinzi am montat poliestiren de 5 cm peste care am turnat un rombeton(nisip, rumegus, ciment) semiuscat pana la nivel cu aprtea superioara a grinzilor. Dedesubt vreau sa pun vata minerala si apoi rigispul. ce pareri imi puteit da? am ceva dubii in privinta poliestirenului. exista posibilitatea sa apara condens intre acesta si scanduri?

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15141

                              Răspuns la: Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Planseul realizat astfel este intre parter si mansarda?

                              Comentariu

                              • 83shark
                                Incepator
                                • 20.mai.2013
                                • 4

                                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                da. si am vrut sa spun ,,intre grinzi, pe scandura, am montat poliestiren,, , nu pe grinzi

                                Comentariu

                                Procesare...