Termoizolatie planseu catre pod

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nick stefanescu
    Incepator
    • 14.mai.2017
    • 1

    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

    Buna ziua ! Stimate domn, am urmatoarea situatie : locuiesc la etaj intr-o casa cu 2 nivele. Am construit o camera in locul unei terase in aer liber, am ridicat ziduri, am turnat centuri si acum am peste centuri grinzi de 10x15 din 60 in 60 cm. Am hotarât să transformăm podul în mansardă și am obținut un spațiu de 5x4 m. Problema mea e ca nu stiu cum sa fac in continuare izolatia. M-am gandit sa pun sub grinzile de lemn OSB de 10 apoi bariera de vapori apoi vata de sticla Starflex ( un rand de 10 cm plus unul de 5 cm pentru a ajunge la inaltimea grinzii - 15 cm, peste toate astea sa pun OSB de 22 iar pe viitor sa pun parchet. Dedesubt voi pune rigips peste OSBul de 10. Acoperisul este facut din capriori de 8x8 din 60 in 60 cm, peste care am batut astereala de 2,5 , am pus folie anticondens, rigle de lemn si tabla tip Lindab. Aici ma gandesc sa izolez tot cu vata de sticla Starflex de 10cm pe care sa o presez intre cei 8 cm ai capriorului si sa pun OSB de 6mm sau placa de rigips, inca nu stiu. Pereții mansardei sunt din scandura de 2.5 pe care o voi izola pe afara cu polistiren de 10 iar pe interior tot cu vata intre popii de 10 cm apoi rigips sau OSB din nou. Ce parere aveti ?

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15056

      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

      Foto de la fata locului putem vedea? Dupa ce vedem foto o sa discutam de fiecare zona de izolat.
      Acoeprisul este direct pe partea de mansarda? Ce inaltime are mansarda fara izolatie?

      Comentariu

      • Adiran
        Incepator
        • 22.iul.2015
        • 16

        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

        Buna ziua,

        Deoarece nu pot izola tavanul unei camere la interior, inaltimea fiind de 2200cm doresc sa fac izolarea in pod(necirculabil).

        Doresc sa stiu daca este correct asA cum am gandit eu.

        De LA interior spre exterior este format din:

        Lambriu pvc
        Placi osb3

        Eu vreau sa asez o folie bariera vapori aluminizata, apoi vata minerala intre grinzi, placi osb3, apoi o folie PE( in Caz de infiltratii apa).

        Acoperisul casei este din scandura peste care este montata sindrila.

        Daca nu este bine, va rog sa imi dati o varianta mai buna.

        Multumesc
        Ultima editare de Adiran; 15.sep.2017, 15:46.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15056

          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

          Bariera de vapori recomand sa fie montata dupa ce aplicati OSB pe tavan, inainte de a aplica sipcile pentru lambriul de pe tavan. Prin pod, dupa ce asezati placile OSB nu este nevoie de acea folie sau daca o faceti nu o asezati etans. Cat va fi grosimea izolatiei?

          Comentariu

          • Adiran
            Incepator
            • 22.iul.2015
            • 16

            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

            Multumesc pentru raspuns, grosimea va fi de 20cm
            Ultima editare de Adiran; 19.sep.2017, 06:45.

            Comentariu

            • dantache
              Incepator
              • 26.sep.2017
              • 3

              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

              Buna ziua. Nu am nici un fel de cunostinte despre constructii asa ca daca scriu aberatii va rog sa ma corectati.
              As dori sa execut lucrari de termoizolatie la tavanul unei case construite in jurul anului 1965, la partea dinspre podul casei. In pod exista niste grinzi orizontale (probabil ca se numesc capriori) pe care sunt batute scanduri peste care s-a tencuit spre camera iar spre pod s-a aplicat o sapa.
              La interior (spre camera) s-a aplicat anul trecut un strat de polistiren expandat de 7 cm, s-a lasat un spatiu liber de aprox 5 cm (mi s-a spus ca perna de aer rezultata ar asigura ceva izolatie…) si apoi s-a aplicat rigips verde. Nu s-a aplicat nici un fel de folie antivapori sau anticondens sau ceva de genul… Aici ar fi prima intrebare… daca ar fi trebuit aplicata vreun fel de folie…
              Initial m-am gandit ca in pod sa aplic intre grinzi polistiren expandat de 10 cm dar mi s-a spus ca nu e o idee buna din cauza soarecilor care probabil isi vor face culcus in respectivul polistiren…. Oare asa sa fie?
              Daca varianta cu polistiren nu e viabila… am zis sa pun in spatiul dintre grinzi (capriori) vata minerala de 10 cm. Care varianta o recomandati: vata minerala cu sau fara folie de aluminiu? Pe langa acesta vata mai trebuie aplicate ceva folii anticondens in conditiile in care la interior exista deja polistiren?
              Eventual daca ati putea sa imi spuneti in ce ordine se aplica foliile anticondens, vata minerala si eventual alte materiale pe care nu le cunosc la aceasta data.

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15056

                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                Aveti foto din pod? Izolatie suplimentara poate fi aplicata prin pod, fie polistiren, fie vata simpla. Vata cu aluminiu nu va ajuta acum. Soarecii, daca exista, isi fac loc atat in vata cat si in polistiren, este o problema conexa.

                Comentariu

                • dantache
                  Incepator
                  • 26.sep.2017
                  • 3

                  Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                  Poze o sa incerc sa fac astazi cateva. Explicati-mi va rog (nu incerc sa fiu retoric) de ce vata cu aluminiu nu ma mai ajuta "acum". Trebuia montat ceva la interior si nu s-a montat?

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15056

                    Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                    Acea folie de aluminiu ce se afla pe vata este o bariera de vapori. Aceasta principalul rol de a impiedica aparitia condensului in vata minerala in cazul termoizolarii unor suprafete exterioare si este necesar sa se respecte anumite conditii de amplasare, de exemplu orientarea catre zona calda a suprafetei respective. Aceasta conditie nu se poate indeplini prin amplasarea in pod sau in zone exterioare. La dvs. lipseste bariera de vapori si nu este cazul sa mai discutam de o zona mai calda prin aplicarea vatei prin pod, fiind zona mai rece a structurii.
                    Ultima editare de Gemini; 04.oct.2017, 06:50.

                    Comentariu

                    • dantache
                      Incepator
                      • 26.sep.2017
                      • 3

                      Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P_20171002_165829_1_p.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	222,1 KB 
ID:	629034Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	P_20171002_170002_p.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,2 KB 
ID:	629035
                      Cam asa arata spatiul dintre grinzi pe care as dori sa il umplu cu vata minerala.
                      Din cate am inteles nu am nevoie de nici un fel de folii sau alte materiale adiacente... doar cumpar vata minerala (variata fara aluminiu) o tai la dimensiune si o "indes" intre grinzi... corect?
                      Peste vata ce imi recomandati sa folosesc pentru a impiedica praful si alte mizerii sa intre in statul de vata?

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15056

                        Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                        Peste vata va trebui sa asezati scandura ce se vede in foto sau alta. In principiu orice scandura sau tip de placa gen OSB. Puteti aseza vata dar de preferat un sortiment de vata semirigid de sticla sau bazaltica - placi. Nu indesati vata, o asezati exact cat este spatiul, fara a fi presata sau sa ramana spatii goale, o asezare uniforma.

                        Comentariu

                        • sarojna
                          Incepator
                          • 04.oct.2017
                          • 4

                          Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                          Buna ziua,
                          Planseul peste etaj este din beton (placa 13-15cm)
                          In jos spre camera esta facuta structura din aluminiu unde s-a montat vata de sticla de 50mm dupa care rigisp.
                          In pod (necirculabil) as dori sa pun placi de vata bazaltica direct pe placa.
                          Credeti ca ajuta din punct de vedere termic si a consumului de energie?

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15056

                            Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                            Sigur, asezarea izolatiei va creste rezistenta termica a planseului si se va micsora consumul energetic, ridicand si gradul de confort. Pierderile de energie spre pod vor fi mai mici dupa aplicarea izolatiei termice. Grosimea izolatiei necesare conform normativului este de recomandat a fi de minim 20cm. Se pot aseza placile de izolatie direct pe placa curata, fara niciun alt strat intermediar sau de acoperire, pentru podul necirculabil.

                            Comentariu

                            • David2014
                              Incepator
                              • 01.nov.2014
                              • 4

                              Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                              Buna ziua. Am o casa mai veche din caramida construita in 1960 pe care am izolat-o acum trei ierni. Am pus termopane de calitate, polistiren grafitat de 10 pe pereții exteriori și vata in pod. Podul casei este facut din lemn: sunt niste grinzi groase de care s-a batut sipca, am impresia ca s-a folosit si ceva trestie si apoi s-a tencuit. In partea de sus, podul este impartit in doua : jumatate a fost lasat asa, cu grinzile la vedere, neacoperite de nimic, iar in cealalta jumatate peste grizi a fost batuta scandura peste care s-a asezat un strat de vreo 3-4 cm de pamant, care parca are ceva lucios deasupra. Eu am asezat pur si simplu 30 de cm de vata minerala uniroll plus de la isover coeficient 0.036 dintr-o parte in alta a podului, acoperind cat mai bine, atat in jumatatea cu grinzile la vedere cat si in cealaltă jumatate , peste pamantul sub care se afla scandura, grizile, un spatiu de 20 de cm si alte scanduri.

                              Din punct de vedere termic sunt foarte multumit de cum decurg lucrurile: in casa este cald, factura la gaze este mica, iar temperatura scade foarte greu - intr-o noapte geroasa de iarna, daca seara la ora 10 am 22 de grade si opresc centrala, dimineata la 7 am 18-19 grade. De asemenea nu am nicaieri mucegai sau condens, doar dimineata ceva condens pe o portiune de 5 cm in parte de jos a geamurilor termopan. Din acest punct de vedere sunt foarte multumit. Totusi, problema mea este acea jumatate de pod acoperita cu scandura si pamant. Eu am pus vata peste ele si acum nu stiu ce se intampla cu structura de lemn de dedesubt. Este posibil sa apara condens acolo? Cum as putea sa verific? Si ce ar trebui sa fac?

                              1.Ar trebui sa dau pamantul jos astfel incat sa fie mai multa ventilatie in spatiul dintre grinzi? 2.Sa dau jos si pamantul si scandura si sa reasez vata intre grinzi si peste ele, cum am facut in jumatatea de pod neacoperita? 3.Sa mai pun 10 cm de vata peste partea asta cu pamant ca sa-l tin si mai cald? Sau pot sa las asa cum este acum?
                              Imi este teama sa nu existe condens in spatiul dintre grinzi. Nu exista niciun fel de folie antivapori, iar podul nu este circulat si poate sa ramana necirculat si pe viitor. Ma intereseaza sa reziste structura de lemn. Multumesc anticipat!

                              Comentariu

                              • Gemini
                                Moderator
                                • 06.iun.2006
                                • 15056

                                Răspuns la: Termoizolatie planseu catre pod

                                In principiu nu ar trebui sa fie probleme. Structura nu are cum sa fie afectata de condens. Daca ar putea sa apara codnens, acestase intampla prima data in stratul de vata sau imediat sub acesta si nu in lemn sau alte starturi de pe planseu. Pentru linistea dvs. puteti desface o mica zona si sa constatati daca este umed sau uscat.

                                Comentariu

                                Procesare...