Bransament trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    Bransament trifazat

    Buna ziua!

    Sunt mult prea tanar ca sa am cunostinte avansate de proiectare in domeniul instalatiilor electreice. De curand abia m-am angajat la o firma de proiectare, anul trecut abia am terminat facultatea, si ca prima mea lucrare am primit refacerea instalatiei electrice la o scoala.

    Lucru nu prea greu de realizat avand in vedere ca am si un gid de proiectre in domeniu, dar problema care o am este urmatoarea:

    refacerea instalatiei electrice se face doar la corpul A al scolii respective, corpul B fiind refacut de ceva timp de o alta firma!

    DAR corpul B are bransament electric trifazat, iar corpul A bransament monofazat . Chestia e ca nu stiam daca se poate realiza pentru acelasi consumator 2 bransamente diferite (si ca forma si putere) la electrica.
    Intrebarea ar fi cum sa fac sa pot avea retea trifazata si in corpul A deoarece puterea instalata aici va fi undeva la 30kW putere mult prea mare ca sa am bransament monofazat!

    Ca sa vin cu un cablu trifazat din corpul B in corpul A am o distanta de aproximativ 100m dar problema cablului ar fi ... ca e vb de scoala nu pot (consider eu) sa vin cu el aerian prin campul de actiune al copiilor ca ar fi destul de periculos. sa vin cu el ingropat cumva in perete consider ca ar fi mult prea dificil dat fiind faptul ca sunt multe coturi de luat in calcul si greu de ingropat si protejat. Sa vin cu el cumva ingropat in afara scolii pana la tabloul general ... e o varianta nu prea satisfacatoare dar ... cred eu mai rezonabila, sau o ultima varianta ... sa mai existe un racord electric trifazat special pentru corpul A (al doilea, dar nu stiu daca e posibil)

    Cum considerati ca ar fi mai bine???
    Nu am cunostinte de energetica .... doar de electrotehnica!!!

    Va multumesc anticipat!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    urate momente...
    Daca ma pun in locul tau, as zice ca as trage cablu electric trifazat din B in A, pe exteriorul cladirii pozat cu patcablu prins bine in dibluri sau poate chiar conexpanduri evitand sa am conexiuni electrice pe aceasta portiune exterioara. Iar din interiorul corpului A as trage ramificatii din fiecare faza spre consumatori impartiti cat mai egal pe cele trei faze.
    In rest ce sa spun? Poate nici raspunsul meu nu este cel mai bun, mai cauta solutii. Asa e la inceput, pasii sunt mai marunti si ezitanti. N-ai putea sa-ti intrebi vreun profesor de la facultate? Oricum, iti urez succes!

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      merci, e si asta o idee la care nu m-am gandit!
      Si mi se pare si viabila!
      Merci
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        #4
        Patcablu pe exterior nu prea am vazut. Doar cablul prins bine pe perete este suficient.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • mx81
          Membru Marcant
          • 21.ian.2006
          • 322

          #5
          La mine in sat toate cablurile din retea sunt aeriene . Asa ca nu vad problema . Cablul aerian torsadat fixat cu cleme si coborit in nisa de unde se face distributia .

          Comentariu

          • Ing. Teodor BALAN
            Membru
            • 25.feb.2006
            • 268

            #6
            Re: Bransament electric

            Postat în original de Codex
            Buna ziua!

            Sunt mult prea tanar ca sa am cunostinte avansate de proiectare in domeniul instalatiilor electreice. De curand abia m-am angajat la o firma de proiectare, anul trecut abia am terminat facultatea, si ca prima mea lucrare am primit refacerea instalatiei electrice la o scoala.
            ............
            DAR corpul B are bransament electric trifazat, iar corpul A bransament monofazat . Chestia e ca nu stiam daca se poate realiza pentru acelasi consumator 2 bransamente diferite (si ca forma si putere) la electrica.
            Intrebarea ar fi cum sa fac sa pot avea retea trifazata si in corpul A deoarece puterea instalata aici va fi undeva la 30kW putere mult prea mare ca sa am bransament monofazat!
            ..............

            Cum considerati ca ar fi mai bine???
            Nu am cunostinte de energetica .... doar de electrotehnica!!!

            Va multumesc anticipat!
            Stimate coleg, apreciez si admir entuziasmul Dvs.! Analizand situatia prezentata de Dvs., constat totusi un viciu de procedura si nu inteleg la randul meu, de ce conducerea firmei la care lucrati a scapat din vedere un amanunt esential: lucrarile de genul celei prezentate de Dvs. se realizeaza in baza unui proiect intocmit si avizat de ELECTRICA S.A. in urma unui studiu tehnic realizat la fata locului. In cadrul acestui proiect, cei de la ELECTRICA S.A. pronunta solutia tehnica de urmat, apreciaza daca bransamentul puteti sa-l realizati prin derivare de la corpul A de cladire sau direct de la instalatia stradala a localitatii etc., etc., Iar daca este necesara majorarea cotei de curent electric pe zona respectiva va prezenta conditiile in care o va realiza.

            Acest proiect (realizat in mai multe exemplare) ramane apoi la beneficiar, executant etc. Executarea unei lucrari de acest gen fara respectarea prevederilor legale constituie un mare risc, cu consecinte penale si civile.
            La sucursala ELECTRICA S.A. unde este arondata zona respectiva exista un birou de relatii cu publicul si eu va sfatuiesc sa incepeti lucrarea prin a-i consulta pe cei de acolo, care totodata va vor oferi si formularele ce trebuiesc completate. Este adevarat ca acest proiect costa, dar achitarea lui cade in sarcina beneficiarului.
            ... Si sa nu mai vorbim si despre faptul ca executarea unei astfel de lucrari se face de catre personal autorizat de ELECTRICA S.A.! ...

            Va doresc mult succes!

            Cu stima, ....
            Confort si Siguranta Ambientala pentru Dumneavoastra!

            Comentariu

            • nicugiaca
              Incepator
              • 12.oct.2006
              • 34

              #7
              bransament

              aveti idee cat costa un bransament la electrica?in constanta...ms
              calitatea costa bani..

              Comentariu

              • mutilaila
                Membru marcant
                • 11.oct.2006
                • 911

                #8
                in ct nu,dar in brasov este in jur de 2500 lei

                Comentariu

                • nicugiaca
                  Incepator
                  • 12.oct.2006
                  • 34

                  #9
                  asa de mult?kiar dak am instalatia toata fakuta trebuie s apuna doar contoaru.....2500?
                  calitatea costa bani..

                  Comentariu

                  • mutilaila
                    Membru marcant
                    • 11.oct.2006
                    • 911

                    #10
                    este vorba de bransament! de la primul stalp pina pe casa si la contor!atata.
                    stiu ca tocmai am aflat de curind ptr ca o cunostinta a facuto

                    Comentariu

                    • dmugurel
                      Membru marcant
                      • 14.feb.2006
                      • 306

                      #11
                      Un bransament aerian monofazat costa intre 1000 si 1400 Ron, (daca nu este necesar stalp intermediar) cu contor, taxe contract, legare bransament. Un bransament subteran tot monofazat costa intre 1400- 2400 Ron ( cu conditia sa nu fie prea lung) . Unul trifazat incepe de la 2400 Ron. Depinde de mai multi factori obiectivi si subiectivi.
                      Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                      Comentariu

                      • eugen.nicula
                        Incepator
                        • 10.mar.2007
                        • 61

                        #12
                        inlocuire bransament vechi

                        are cineva idee cit costa inlocuirea unui bransament vechi?

                        Comentariu

                        • dmugurel
                          Membru marcant
                          • 14.feb.2006
                          • 306

                          #13
                          Re: inlocuire bransament vechi

                          Postat în original de eugen.nicula
                          are cineva idee cit costa inlocuirea unui bransament vechi?
                          Nu stiu de ce vrei sa inlocuiesti un bransament vechi, pe cheltuiala ta. Am mai postat si pe alte topicuri: Delimitarea instalatiei de alimentatre de instalatia ta de utilizare este in cazul tau la bornele iesire contor. Pana acolo orice modernizare sau defect se remediaza de catre operatorul de retea pe cheltuiala lui fara nici un leu din partea ta. Numai daca nu ai ce face cu bani si vrei sa modernizezi instalatia electrica de distributie pe banii tai. Preturile sunt diferite si depind de mai multi factori, monofazat sau trifazat, aerian sau subteran, cu consola sau fara, cat de mare este oferta in zona, totul se reduce la o negociere directa cu firma autorizata careia vrei sa incredintezi executia lucrari.
                          Mesajul contine pareri personale, fara pretentii de adevaruri universale.

                          Comentariu

                          • eugen.nicula
                            Incepator
                            • 10.mar.2007
                            • 61

                            #14
                            bransament

                            Multumesc ptr raspuns.Sint intr-un proces de renovare a unei case vechi cu o instalatie electrica veche si imbatrinita.Vroiam o informatie generala.
                            multumesc!

                            Comentariu

                            • alex virtual
                              Living Legend
                              • 19.mai.2007
                              • 1363

                              #15
                              Problema bransament

                              Recent am primit o lucrare la o fosta moara unde propietarul(un grec)are de gand sa demoleze acea moara realizand in locul ei un complex comercial alcatuit din mai multe magazine!
                              -bransamentul exista!puterea din contract inca nu o stiu la tabloul principal sunt sigurantele de 100A trei la numar!si un contoar care multiplica intensitatea pe care o masoara deoarece fiecare faza are o bobina de suntare!(vezi imaginea)!
                              -fosta moara are post trafo separat!
                              o problema ar fi ca respectivul vrea sa ca fiecare magazin sa contina contoarul lui care sa inregistreze doar ce se consuma in acel magazin!in total o sa fie mai mult de 16 magazine,alimentarea acestora facanduse la un contoar general(bineinteleas prin sigurante separate ,tablouri etc)
                              intrebarea mea este trebuie facuta o cerere la electrica prin care respectivul sa "vanda" curent?"sau trebuie doar una singura pentru cel principal ?eu stiu ceva dar nu sunt sigur!
                              chestia e ca omul vrea sa fie cu actele in regula!
                              orice amanunt e bine venit!!!
                              cu respect va salut!
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...