Acoperis in 2 ape, invers

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan voicu
    Membru Marcant
    • 30.iun.2008
    • 802

    #31
    Re: Raspuns domnului "gradinar"

    Postat în original de micu viorel
    3-Referitor la suprapuneri din 1,25metri in 1,25 metri,nu stiu cata tabla ati montat dvs,dar din experienta mea va pot spune ca majoritatea firmelor care vand tabla au diferite dimensiuni,cu module de 1 ondula si pana la module de 9 sau zece ondule,in functie de firma producatoare
    hai sa te iau usor poate intelegi ce am vrut sa zic :

    foile de tabla plana din care se executa profilele au 2mx1,25 . daca vrei ca " dolia" ta sa se duca 1 m pe o apa si 1 m pe cealalta inseamna ca profilul tau va avea o lungime de 1,25 m . asta inseamna ca la fiecare 1,25 m ai imbinarile la dolie . de acestea te intrebam cum le etansezi .

    daca nu intelegi pot sa iti desenez !

    Postat în original de micu viorel
    4-La montaj daca aleg la plecare un modul cu mai multe ondule,inseamna ca pot da surub la peste 1 metru fara a gauri dolia.Majoritatea producatorilor au pasul ondulei in jurul a 35 cm. Deci ramane primul ondul neprins,asta tinand cont de forma acoperisului,dar acesta poate ramane garantat fara surub ,ptr. ca nici cel mai al naibii vant sau curent turbionar nu va crea probleme.SAU daca doriti il puteti lipi cu un adeziv special gen SIKA

    DAR...
    cauta postul meu cu montaje gresite si ai sa vezi o casa cu acoperis albastru ! tu ai montat-o ???????
    cum sa nu dai surub pe o distanta de peste 1m ( de la streasina spre coama ) ??????

    AMICE , DACA VREI SA FACI PE DESTEPTUL FA-O DAR NU JIGNI OAMENI CARE SUNT CU CEL PUTIN TREI TREPTE DEASUPRA TA !!!

    si pentru cultura ta generala " gradinarul " e inginer constructor !!!
    Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

    Comentariu

    • Dan_Daniel
      Living Legend
      • 20.nov.2009
      • 1134

      #32
      Re: Raspuns domnului "gradinar"

      Postat în original de razvan voicu

      foile de tabla plana din care se executa profilele au 2mx1,25 . daca vrei ca " dolia" ta sa se duca 1 m pe o apa si 1 m pe cealalta inseamna ca profilul tau va avea o lungime de 1,25 m . asta inseamna ca la fiecare 1,25 m ai imbinarile la dolie .
      Dar daca se achizitioneaza tabla in rulou, de lungimea necesara pentru confectionarea doliei dintr-o singura bucata, atunci nu vor mai fi imbinari la fiecare 1.25 m. Problema este ca nu va urca cate un metru pe fiecare parte ci cate 500 mm, daca se achizitioneaza tabla zincata prevopsita (rosu, etc)care se gaseste la 0.7-0.8/1000 mm, si respectiv va urca cate 625 mm pe fiecare parte daca se achizitioneaza tabla zincata prevopsita (rosu etc) la 2/1250 mm, sau tabla doar zincata, se gaseste la 1.25/1250 mm. Din cotele respective se scad bineinteles "rebordurile".
      Daca vrei sa ai ceea ce multi altii nu au, trebuie sa faci ceea ce multi altii nu fac.

      Comentariu

      • razvan voicu
        Membru Marcant
        • 30.iun.2008
        • 802

        #33
        invers , tabla vopsita va urca 625 mm si zincata simpla 400 -500 .
        parerea mea este ca este mai bine dintr-o bucata , dar sa nu depasim un 400 mm latura doliei , astfel incat sa putem avea o prindere sigura si pentru panourile de tigla . oricum neaparat acolo trebuie pus un sistem de degivrare .
        Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

        Comentariu

        • micu viorel
          Incepator
          • 18.nov.2009
          • 4

          #34
          Am intrat pe forum in speranta ca ca pot ajuta .Tot ce am reusit a fost sa intru in polemica cu...un inginer in constructii,si sincer nu am dorit acest lucru.La cate postari are domnia sa pe forum sincer nu stiu cand mai are timp si pentru altceva...
          OK ...tot ce pot spune este ca in viata mea am intilnit o multime de asemenea ingineri...de fapt geme tara de ingineri,cred ca avem cea mai mare densitate pe cap de locuitor...
          TRAIASCA FABRICA DE INGINERI 'SPIRU HARET'.
          Aceasta este ultima mea postare ,si il rog respectuos pe dl.inginer sa-mi dea pace,mie cat si celorlalti care incearca sa aduca o mana de ajutor.Pe forumuri poti invata lucruri noi,metode noi de lucru si afla de cele mai noi materiale.DAR pentru asta trebuie sa fi deschis,tolerant si sa...asculti si ce au ceilalti de spus, nu sa le inchizi gura doar ptr simplul fapt ca nu apartin castei superioare a"inginerilor".Doresc sa se inteleaga ca nu am ceva cu acestia ,le respect munca,dar...respectul trebuie sa fie reciproc si sa nu...
          epateze
          Cunosc oameni care nu au probabil nici 4 clase dar din mainile carora au iesit lucruri minunate,au terminat lucrari de mare complexitate si asta numai datorita mintii si a indemanarii ,si da ce nu...a bunului simt

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #35
            Va rog doar sa va respectati si sa discutati argumentat pe speta tehnica.

            Sunt sigur ca fiecare are dreptate dar nu puteti ajunge la un numitor comun deoarece unele elemente par sa fie prea putin explicate.
            Cred ca putem discuta fara a face trimitere la aspecte de ordin personal.
            Multumesc.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • razvan voicu
              Membru Marcant
              • 30.iun.2008
              • 802

              #36
              Postat în original de micu viorel
              Am intrat pe forum in speranta ca ca pot ajuta .Tot ce am reusit a fost sa intru in polemica cu...un inginer in constructii,si sincer nu am dorit acest lucru.La cate postari are domnia sa pe forum sincer nu stiu cand mai are timp si pentru altceva...
              OK ...tot ce pot spune este ca in viata mea am intilnit o multime de asemenea ingineri...de fapt geme tara de ingineri,cred ca avem cea mai mare densitate pe cap de locuitor...
              TRAIASCA FABRICA DE INGINERI 'SPIRU HARET'.
              Aceasta este ultima mea postare ,si il rog respectuos pe dl.inginer sa-mi dea pace,mie cat si celorlalti care incearca sa aduca o mana de ajutor.Pe forumuri poti invata lucruri noi,metode noi de lucru si afla de cele mai noi materiale.DAR pentru asta trebuie sa fi deschis,tolerant si sa...asculti si ce au ceilalti de spus, nu sa le inchizi gura doar ptr simplul fapt ca nu apartin castei superioare a"inginerilor".Doresc sa se inteleaga ca nu am ceva cu acestia ,le respect munca,dar...respectul trebuie sa fie reciproc si sa nu...
              epateze
              Cunosc oameni care nu au probabil nici 4 clase dar din mainile carora au iesit lucruri minunate,au terminat lucrari de mare complexitate si asta numai datorita mintii si a indemanarii ,si da ce nu...a bunului simt
              hai sa te lamuresc putin :

              - 1. facultatea am facut-o la utcb ( universitatea tehnica de constructii bucuresti ), nu la spiru haret ( nici nu stiu daca spiru are vreo facultate de constructii )
              - 2. avand in vedere ca te-ai referit la un post al meu numindu-ma "gradinar" m-a facut sa reactionez poate mai dur decat trebuia . puteai sa spui pur si simplu " nu sunt de acord cu x , eu cred ca se poate realiza foarte usor acel racord astfel : "
              - 3. postarile sunt facute in timp , cred ca sunt membru pe acest forum de 2-3 ani .
              - 4. nu esti in stare sa iti argumentezi afirmatiile sub nici o forma si de aceea nu vrei sa mai postezi . cum poti sa afirmi ca producatorii de tigla metalica recomanda 35 grade ? ti-am dat acest exemplu pentru ca este cel mai usor de verificat de catre toti cei interesati . toate aceste trei firme au ghiduri de montaj puse la dispozitia celor interesati . acolo apar pantele minime pentru fiecare produs in parte . intre ce spui tu si ce spun ei e o diferenta foarte mare . deci te contrazici !
              - 5. nu cred ca m-am luat de cineva pentru ca nu are studii superioare . nu e treaba mea cata scoala are cineva atat timp cat ramane OM .tu cred ca esti putin complexat de ai sarit asa . nu e nimic , NICIODATA NU E PREA TARZIU . poti sa faci si o facultate . succes .
              - 6 . eu nu iti inchid gura , doar ca nu sunt de acord cu ceea ce spui . incerc sa imi sustin toate afirmatiile , asa cum ar trebui sa faci si tu . cei care citesc acest forum sa decida cine are dreptate .
              Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #37
                off topic! razvan, exista si oameni care nu stiu sa piarda
                nu te obosi sa-i lamuresti....
                acum sa revenim la tema, eu zic ca acest tip de invelitoare, desi costisitoare, se poate executa fara probleme, dar nu inainte de a fi calculata foarte atent.

                Comentariu

                • Concept
                  Incepator
                  • 01.feb.2011
                  • 60

                  #38
                  da`....vad ca noi ne batem capetele sa gasim o solutie si cel care a initiat intrebarea nu mai da niciun semn de viata! Poate ca si-a rezolvat problema intre timp!
                  --------------------------------------------------------------------------
                  Arhitectura ar trebui sa fie o sculptura la scara orasului!

                  Comentariu

                  • andrei galusinschi
                    Incepator
                    • 22.ian.2011
                    • 3

                    #39
                    ms pt. sfaturi

                    Multumesc pt.sfaturi. O sa le iau oricum in considerare.
                    Intre timp am mai discutat cu arhitecta mea si cu inginerul de rezistenta si se va realiza fara probleme. Inclinatia la dolie si la pante va fi totusi putin mai mare decat era in plan. Dolia respectiva se va realiza dintr-o coala intreaga, pe margini va fi dublu faltuita la imbinarea cu pantele acoperisului, iar dedesubtul ei pe toata lungimea acesteia probabil ca vom mai pune dintr-o coala intreaga tabla care sa urce pana la 1.5 m de o parte si de alta a doliei.

                    Comentariu

                    • mihaiTL
                      Incepator
                      • 02.mar.2011
                      • 1

                      #40
                      Ziua buna!nu sunt in domeniu,dar vreau sa incurajez acest proect!acoperisiuri de genual,v intors,sunt la moda,in Bulgaria,pe partea Burgas,Varna! si banuesc ,ca nu au prbleme,cu zapada!

                      Comentariu

                      Procesare...