Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tanasescu Adrian
    Incepator
    • 13.sep.2006
    • 71

    Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

    Va salut cu respect. Doresc sa primesc si eu un sfat avizat privind alimentarea cu apa din put a unei case in paralel cu udarea zilnica a gradinii de 700 mp. M-am gandit sa folosesc hidroforul numai pentru alimentarea cu apa a casei pentru a nu-l solicita excesiv iar pentru gradina sa folosesc o pompa submersibila independenta. Este o idee proasta?
    Sigur, mai simplu ar fi folosirea hidroforului dar imi este teama ca il voi uza rapid cu metrii cubi pe care ii va pompa spre gradina .
    Multumesc Adrian
  • pitonul
    Membru Marcant
    • 28.nov.2006
    • 828

    #2
    Re: Hidrofor sau pompa submersibila?

    Postat în original de Tanasescu Adrian
    ...........
    Sigur, mai simplu ar fi folosirea hidroforului dar imi este teama ca il voi uza rapid cu metrii cubi pe care ii va pompa spre gradina .
    Multumesc Adrian
    Foloseste un recipient tampon , intre hidrofor si gradina. Adica umpli recipientul ( 500- 1000 litrii ) controlat fara a dezamorsa hidroforul si apoi uzi prin curgere data de nivelul recipientului fata de gradina. Oricum daca uzi direct cu hidroforul sau cu pompa exista riscul sa le dezamorsezi , nu conteaza pe care le folosesti.
    Pitonul Constructor
    :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

    Comentariu

    • krist
      Incepator
      • 20.mai.2009
      • 7

      #3
      Hidrofor sau pompa

      Care varianta este mai eficienta pentru alimentare cu apa de la o fantana ?
      Alimentarea cu hidrofor sau cu pompa submersibila si vas hidrofor la suprafata.
      date: fantana de 15 m( 11m la luciul apei)
      consumator: bucatarie + baie
      Multumesc anticipat pentru sugestii.

      Comentariu

      • DYC
        Membru marcant
        • 28.iul.2008
        • 386

        #4
        Clar pompa submersibila, cu un meserias bun care sa o puna in functiune. Multe avantaje, puteti si uda cu ea, este mai fiabila etc...
        Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa
        vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

        Comentariu

        • SorinocoMan
          Incepator
          • 25.dec.2009
          • 11

          #5
          Pompa submersibila sau hidrofor

          Salut

          Am tot citit pe forum dar nu m-am putut hotara.
          Am o casa la tara (urmeaza sa costruiesc alta) dar primul lucru cred ca trebuie sa rezolv problema alimentarii cu apa.
          Am o fantana cu diametrul de max.1m la o distanta de 5 m fata de casa (pe acelasi loc o sa construiesc) si o adancime de 25 m. In casa traseul cel mai lung e de 10m pana la ultimul puct de alimentare.
          Este vorba despre o casa locuita mai mult vara (casa vacanta) si de max 4 persoane.
          Casa v-a fi dotata cu bucatarie, 2 bai, masina de spalat haine. Vreau sa am si posibilitatea de a uda gazonul din fata si spatele casei, eventual un mic iaz in spatele casei.

          Ce sa aleg ?
          Cum trebuie construit? De ce sa tin cont ? E important sa fie si un pret decent.

          Mltumesc

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1105

            #6
            Cum este consolidat peretele putului? Stratul freatic, in ce este cantonat? Ce inaltime are apa? Se modifica nivelul apei in functie de anotimp? S-a determinat debitul de apa care se poate scoate, in asa fel incit nivelul apei sa ramina stabil?

            Comentariu

            • SorinocoMan
              Incepator
              • 25.dec.2009
              • 11

              #7
              Postat în original de Adamescu Ion
              Cum este consolidat peretele putului? Stratul freatic, in ce este cantonat? Ce inaltime are apa? Se modifica nivelul apei in functie de anotimp? S-a determinat debitul de apa care se poate scoate, in asa fel incit nivelul apei sa ramina stabil?
              Intrebari la care nu m-am gandit.
              Urmeaza sa merg sa vedem ce si cum dar sa se mai incalzeasca vremea.

              Mersi

              Comentariu

              • SorinocoMan
                Incepator
                • 25.dec.2009
                • 11

                #8
                Postat în original de Adamescu Ion
                Cum este consolidat peretele putului? Stratul freatic, in ce este cantonat? Ce inaltime are apa? Se modifica nivelul apei in functie de anotimp? S-a determinat debitul de apa care se poate scoate, in asa fel incit nivelul apei sa ramina stabil?
                Intrebari la care nu m-am gandit.
                Urmeaza sa merg sa vedem ce si cum dar sa se mai incalzeasca vremea.

                Mersi

                Comentariu

                • stefanev
                  Membru marcant
                  • 05.iul.2007
                  • 437

                  #9
                  foarte importante raspunsurile la aceste intrebari. Daca nivelul apei coboara destul de repede in momentul in care scoti apa, nu vei avea destula apa sa folosesti si la udat si uz casnic.

                  Comentariu

                  • hersorin
                    Incepator
                    • 20.nov.2009
                    • 17

                    #10
                    Pompa submersibila sau hidrofor

                    Buna ziua
                    Poate ma ajuta si pe mine cineva cu niste sfaturi.
                    Am in subsolul de la casa o fintina intr-o camera de 6/3.
                    Din aceasta fintina vreau sa alimentez casa cu apa. Fintina are 20 metri, apa incepe de la 16 metri, deci am 4 metri de apa.
                    Acum cine ma poate ajuta cu niste sfaturi? Ce sa folosesc hidrofor sau pompa submersibila ce tevi ,etc ?
                    Multumesc

                    Comentariu

                    • Consultant sanitare
                      Moderator
                      • 16.oct.2006
                      • 1554

                      #11
                      O pompa submersibila cu vas hidrofor.

                      Comentariu

                      • ervin8571
                        Incepator
                        • 19.dec.2008
                        • 45

                        #12
                        Alegere pompa pentru alimentarea cu apa din put

                        Am o casa la tara si vreau sa fac o alimentare cu apa. Putul de unde aduc apa se afla la 30 m de casa si are o adancime de 15 m. Am rugamintea de a primi informatii legate de caracteristicile necesare unui hidrofor pentru a functiona fara probleme, eventual chiar nume de marca si model. Multumesc

                        Comentariu

                        • Consultant sanitare
                          Moderator
                          • 16.oct.2006
                          • 1554

                          #13
                          Pentru situatia dvs. se preteaza cel mai bine o pompa submersibila care sa aduca apa intr-un recipient hidrofor situat in casa, intr-o camera tehnica.
                          Alegera pompei se face in functie de debitul putului, necesarul de apa in locuinta etc.



                          http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?p=97093 ,

                          dar mai sunt si alte discutii pe aceasta tema.

                          Comentariu

                          • ervin8571
                            Incepator
                            • 19.dec.2008
                            • 45

                            #14
                            În casa locuiesc in permanenta 2 persoane, exista o masina de spalat, insa nu cunosc debitul putului. Sunt aceste informatii suficiente pentru a alege tipul pompei?
                            Multumesc

                            Comentariu

                            • mx81
                              Membru Marcant
                              • 21.ian.2006
                              • 322

                              #15
                              Avem dialogul :
                              - Vreau si eu niste .
                              -Cit ?
                              -Nu stiu .
                              - Atunci nu avem .

                              Afara de adincime nu aveti alte detalii . Va recomand o pompa cu ejector de 100000000000000 microlitri/secol .

                              Cu stima

                              PS Imprumutati o pompa centrifuga si faceti o proba . Daca scoate 10mc/luna/persoana este ok (25l/h). Daca seaca prea repede aveti solutia un rezervor intermediar care stocheaza apa si apoi un hidrofor obisnuit (nu conteaza marca si modelul) . Daca este debit suficient(100l/h) o pompa cu ejector sau o centrifuga cu caracteristicile identice cu cea de proba si un hidrofor (fara alta pompa)(doar rezervorul si partea de comanda) .

                              Comentariu

                              Procesare...