Factor multiplicare index contor trifazat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ranettius
    Membru Marcant
    • 18.oct.2005
    • 589

    Factor multiplicare index contor trifazat

    Buna ziua... Am o intrebare, va rog. Mi-au instalat un contor electronic trifazat acum 1 saptamana.
    Cum indica acesta consumul? Exact ce afiseaza sau se mai inmulteste cu vreun indice ceva?
    Stiu ca la ai mei, unde au tot un contor trifazat, insa din acela vechi, cu disc, consumul real se face inmultind ce arata contorul cu 10. (mi se pare ca scrie pe el pe undeva ca se foloseste un factor de multiplicare 10)

    La asta nou nu apare nimic scris.. Si ma gandeam daca si la asta e ceva asemenator sau nu.

    Multumesc.
  • vasile m
    Membru
    • 21.iun.2009
    • 292

    #2
    cred ca te/a invatat cineva eronat..
    ce afiseaza contorul ala este consumul eu inca nu am auzit sa inmulteasca nimeni asa ceva

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      #3
      Pe contor trebuie sa apara unitatea de masura. In functie de aceasta puteti afla daca trebuie sau nu multiplicat cu ceva .

      Comentariu

      • Ranettius
        Membru Marcant
        • 18.oct.2005
        • 589

        #4
        Am inteles. Multumesc. Da, pe cel vechi aparea scris, pe asta nou, electronic nu.

        Si m-am speriat, ca dupa o saptamana arata 57kw, iar daca trebuia inmultit cu 10 era deja o eroare...!

        Mai al astfel si o al;ta intrebare cat d ecat legata. Cand mi-a facut instalatioa electricianul mi-a cerut multe date depre aparatele pe care le pun, sa faca cica o echilibrare a fazelor, spunand ca altfel, daca doar 1 sau 2 faze sunt mai incarcate contorul inregistreaza mai mult, ca ia in calcul un "curent rezidual" (parca asa zicea...)???

        Bun, eu am facut o astfel de impartire, insa nu intotdeauna merg toate aparatele conectate, deci mai mereu 1 faza e mai incarcata.

        Cum e situatia de fapt? Multumesc.

        Comentariu

        • constantin57
          Membru
          • 11.dec.2005
          • 193

          #5
          Postat în original de Ranettius
          Am inteles. Multumesc. Da, pe cel vechi aparea scris, pe asta nou, electronic nu.

          Si m-am speriat, ca dupa o saptamana arata 57kw, iar daca trebuia inmultit cu 10 era deja o eroare...!

          Mai al astfel si o al;ta intrebare cat d ecat legata. Cand mi-a facut instalatioa electricianul mi-a cerut multe date depre aparatele pe care le pun, sa faca cica o echilibrare a fazelor, spunand ca altfel, daca doar 1 sau 2 faze sunt mai incarcate contorul inregistreaza mai mult, ca ia in calcul un "curent rezidual" (parca asa zicea...)???

          Bun, eu am facut o astfel de impartire, insa nu intotdeauna merg toate aparatele conectate, deci mai mereu 1 faza e mai incarcata.

          Cum e situatia de fapt? Multumesc.
          Acel factor de multiplicare se numeste "constanta " si apare cind contorul masoara consumul prin intermediul transformatoarelor de curent (TC) respectiv transformatoare de tensiune (TT). De exemplu, contorul este conectat prin intermediul unui TC care are raportul 50/5A.In acest caz 50:5=10. Indicatia contorului se va inmulti cu 10.
          In al doilea caz stai linistit contorul va inregistra consumul corect chiar daca pe doua faze ai curent zero. Inregistreaza aiurea numai daca aparatul nu este conectat corect. Mai pe inteles ,fiecarui curent sa-i corespunda faza respectiva.

          Comentariu

          • Ranettius
            Membru Marcant
            • 18.oct.2005
            • 589

            #6
            Multumesc constantin57.

            Insa ce inseamna "fiecarui curent sa-i corespunda faza respectiva"?

            Cand a instalat contorul cel de la Enel, a conectat cele 3 faze insa i-a dat eroare, apoi a inlocuit 2 faze intre ele la bornele contorului si a fost OK. Spunea ca cele 3 faze trebuie bagate intr-o ordine anume la bornele contorului, altfel nu inregistreaza...
            Eu am un bmpt compus din 2 cutii lipite, o cutie cu panoul de sigurante si alaturi contorul. Fazele din bransament vin in cutia de sigurante si apoi pleaca firele in contor si se intorc de acolo spre siguranta de 32A.
            cand a montat contorul a bagat cablurile in ordinea in care erau asezate insa dadea eroare. A inlocuit 2 cabluri, nu stiu care si apoi contorul nu a mai aratat eroare.

            In fine.. multumesc

            Comentariu

            Procesare...