De mi se tot dau avertismente?

Adună
Acest topic este închis
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Phonic
    Incepator
    • 12.ian.2011
    • 44

    De mi se tot dau avertismente?

    Pentru ca am incalcat regula nr 12 din regulament (ce frumos suna)

    12. Nu va promovati propria firma, serviciile, produsele, siteul sau alte siteuri la care sunteti afiliat, inclusiv prin folosirea unui nume de utilizator care sa contina, explicit, denumirea unei firme, a unui brand sau a unui produs - nu acesta este scopul acestui forum si prin urmare, mesajele cu scop publicitar vadit vor fi sterse. Sigur, un link, un exemplu sau un scurt citat nu vor fi considerate abateri de la regulament dar utilizarea repetata a acestora, inclusiv in semnatura, se poate considerata o incalcare a regulamentului.


    Greseala mea miseleasca este aici.





    5. Pot fi postate linkuri, dar acestea nu trebuie sa fie active. De exemplu postati un link catre forumul misiuneacasa - www.misiuneacasa.ro/forum sau http://www.misiuneacasa.ro/forum/ sau http://misiuneacasa.ro, acesta nu trebuie sa aiba in componenta lui elementele care activeaza linkul, mai exact: www. sau http://www. sau http://.

    Acest punct nr 5 ,din regulament are dreptate pentru ca prin postarea completa a adresei ,adresa x este indexata de google si deci iti poti creste traficul.

    Problema este ca eu am folosit site ul acusticaintegral ca si exemplificare de produs.ca omul sa vada usa respectiva.
    Daca vorbim de o imprimanta lexmarc nu am voie sa pun link-ul producatorului.


    dar de ce toata lumea are voie sa scrie despre CM11,CM127,RIGIPS (care este o firma nu un produs),isover,akusto si alte firme si branduri?

    Cum vreti sa ii explic omului si sa ii demonstrez cum arata cu adevarat materialele fonoabsorbante pentru izolatii fonica?
    Trebuia sa ii desenez usa respectiva sau sa io descriu ca Sadoveanu ?


    Daca foloseam link-uri spre site -ul nostru atunci ziceam ca aveti dreptate.
    Ce tateriale vandem noi ,inclusiv usa respectiva,nu se gasesc pe piata romaneasca decat in doua locuri.in bucuresti si in partea de nord a tari si nu poate concura cu vata minerala pentru izolatii termice cum nici vata minerala nu poate concura cu produsele noastre pentru izolatii fonice.
    si va spun ca usile respective nu au egal in romania.aici ma refer la destinatia produsului nu fac diferente de calitate sau alte laude.e pur si simplu din alata categorie.e ca diferenta dintre ipsos si atlas.
    Deci cu asemenea produse nu incurc pe nimeni ca nu exista concurenta.
    Concurenta din partea de nord a tarii mie var si nu e relevanta.


    Nu pot explica omului ca vata minerala nu este buna pentru izolarea fonica sub 700 de herti decat daca vin cu documente,poze link-uri.altfel nu am credibilitate.omul intreba ce sa puna in loc.si eu cum sa ii raspund.?fara sa vada produsul nu este posibil.


    Site ul dvs se numeste misiunea casa.Din nefericire pentru Propietarul forumului (asta daca propietarul este informat de abuzurile facute de admini) si izolatia fonica face parte din acesta misiune delica de a ajuta oameni cu sfaturi pentru a termina casa.


    Mai este o problema ,de la care m-am abtinut sa comentez ,dar am so zic.
    DVS recomandati izolarea fonica,cu vata minera.De ce?
    ca asa zic sponsorii?

    De la sponsor primesti informatii tehnice de la departamentul de marketing.Nu de la cel tehnic.
    Si sa va explic si cum este si cu vata minerala:
    Propietatea de baza al unui material ,ca sa fie fonoabsorbant este masa.Aici vorbim de masa lui si greutatea cu care trebuia sa dubleze greutatea peretelui.Dublarea dublarea peretelui duce la cresterea cu 6 decibeli a absoriei,masurate de la frecventa natura a materialului .Un material putin dens are frecventa naturala foarte sus 700 800 chiar si 1000 hz.Deci de acolo incepe mizolarea fonica in sus.

    Un perete de beton ca sa fie dublat ca si greutate cu vata minera ii trebuie cel putin 4 tir-uri de vata.

    Cea ce izolaeaza de fapt intrum perete complex (beton ,structura rigips,gol de aer umplut cu vata si rigips peste) este distanta dintre peretele de beton si placa de rigips.Cu cat mai mare cu atat calculele acustice ara o greutate mai amre a peretelui.vata ,in acest perete complex are rol de antirezonator si nimic mai mult.Daca masuram peretele cu sonometrul cu si fara vata rezultatul este acelasi.
    Partea reactiva din acest perete complex este aerul -golul de aer.Problema este mult mai enervanta pentru ca prin dublarea greutatii peretelui nu obtinem decat o atenuare cu 6 decibeli (cea ce inseamna o atenuare reale cam de 4 ori mai mare decat cea initiala dar inca mica pentru a fi considerata izolatie)

    Ca sa marim masa peretelui de 5 sau 6 ori facem un perete de rigips de 8 metri latime sau folosim materiale fonoizolante profesionale care la grosimea de 6-8 centimetri au un factor de absortie de 90%.Adica nu iese si nu intra nimic din acea camera.

    In momentul in care cineva pune o intrabare legata de o solutie pentru izolare fonica va rog mult respectati regulamentul:
    Punctul 3 din regulament si punctul 8 de la Timisoara

    3. Nu dati raspunsuri doar pentru a scrie ceva! Daca nu stiti sau nu aveti ce spune, lasati pe altii sa raspunda.

    Toate sfaturi din sectiunea fonoizolatii sunt date (si va rog sa va uitati sa vedeti ca am dreptate ) numai pe o singura solutie:vata minerala.Userul x scrie mai jos ca peretii sunt izolati cu vata minera si nu are nici un efect .
    MC raspunde tot vata minerala.
    Asta este motivul pentru care am intrat pe forumul acesta.Ca sa deschid mintea oamenilor sa nu mai plateasca 2 lucrati .Una cu vata si una produse pro.

    Nu am nimic cu producatorii de vata.Vata este un material foarte bun si foarte eficace pentru destinatia lui :izolare termica.
    Dar nu trebuie ridicat la rang de izolatie fonica.Si vata izoleaza fonic dar niste frecvente pe care nu prea le intalnim deranjandune.

    Alta intrebare : de ce cluburile si blocurile noi de apartamente sau birouri nu izoleaza cu vata ?Si de ce ne cheama pe noi?


    am facut tot ce ati vrut voi;
    am sters semnatura mea
    am schimbat numele de utilizator ca nu era bun Izolatiefonica si m-am trasformat in Phonic.
    Ce mai doriti sa fac?
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Va multumim ca ati raspuns apelurilor noastre si v-ati conformat regulilor forumului.

    Despre regulamentul forumului, acesta trebuie respectat si nu avem ce comenta.
    Asa cum dvs. va gestionati afacerea pe baza propriilor reguli, tot la fel trebuie sa avem grija ca proiectul Misiunea Casa sa fie gestionat corespunzator.
    Forumul permite prezentarea si utilizarea oricaror denumiri de produse atat timp cat se respecta regulamentul forumului. In acest moment nu exista restrictii cu privire la nominalizarea materialelor, produselor etc. iar recomandarea anumitor produse este o latura comerciala a forumului, necesara pentru sustinerea forumului, cel care va permite dealtfel si dvs. sa activati. Nu este nici un secret si suntem deschisi sa va promovam produsele daca doriti.

    Asa cum v-am mai spus deja, solutiile privind izolatiilor fonice pot fi acoperite cu o larga paleta de materiale, nu exista doar solutiile promovate de dvs. sau cele pe care le tot contestati.
    Daca aveti vreo problema cu unul dintre producatorii de vata minerala, va puteti adresa direct dumnealor.

    Ce mai doriti sa fac?
    Deocamdata nu avem vreo dorinta speciala insa daca va fi cazul va vom comunica. Pana atunci ne dorim sa respectati in continuare regulamentul si totul va fi in regula.

    Sa auzim numai de bine!
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Admin.MC
      Membru Marcant
      • 05.dec.2005
      • 974

      #3
      @PowerMC
      Eu i-am trimis un pm in care ii explicam care sunt limitele si probabil a simtit nevoia sa raspunda.

      @Phonic
      Ca sa nu mai lungim vorba aiurea, in momentul de fata sunteti propus pentru excludere.
      Nu o sa mai primiti niciun avertisment de la mine timp de o saptamana, dupa care daca concluzia va fi ca nu ati respectat ce v-am spus, va voi suspenda contul.

      Nu ma intereseaza sa discut in continuare pe acest subiect pentru ca sunteti genul de persoana cu care nu se poate dialoga normal, desi am facut toate eforturile in acest sens!

      Comentariu

      Procesare...