Boiler pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mihaimihaiescu
    Incepator
    • 29.ian.2011
    • 2

    Boiler pe lemne

    Am auzit ca exista un fel de boiler rotund pe lemne la care se pot lega si 2 calorifere pentru incalzire doua camere.
    Aveti idee unde se poate gasi asa ceva?
    Este functional?
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1164

    #2
    boiller pi lemne

    Si eu eram curios cum functioneaza asa ceva , dar vad ca nu are nimeni asa ceva si nici nu a auzit nimeni ....

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Oare ? http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=20365 , vedeti ca acolo se gasesc si ceva informatii despre soba cu incalzire centrala . Asta este ce cautati .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        #4
        alegere boiler

        Multumesc mult domnu Mircea , am citit aproape tot , numai ca este o problema .
        Mi se pare ca domnu Mihai vorbeste despre alceva .
        Acolo se vb despre sobe cu serpentina ,despre teracote ...etc.
        El vorbeste despre un boiler care incalzeste , nu stiu daca am inteles eu bine , ceva care incalzeste cu acele calorifere ,de la acel boiler rotund.
        EU asa cred.

        Comentariu

        • mihaimihaiescu
          Incepator
          • 29.ian.2011
          • 2

          #5
          Da era vorba despre un boiler incalzit pe baza de lemne cu 2 circuite.O reclama ceva de la o firma din Timisoara si era in jur de 2.000 de lei, dar n-am apucat sa notez

          Comentariu

          • B42kef
            Incepator
            • 12.mai.2010
            • 41

            #6
            Re: boiller pi lemne

            Postat în original de nicu78
            Si eu eram curios cum functioneaza asa ceva , dar vad ca nu are nimeni asa ceva si nici nu a auzit nimeni ....
            Salutare! Eu va zic, daca aveti bani, nu faceti ca mine! Exista un topic a lui Gogoson cu boiler pe lemne/electric cu care incalzeste vreo 7 calorifere {nu sunt sigur daca sunt 7 sau mai putine} asa ca l-am pus si pe al meu la treaba cu 2 calorifere, o pompa de recirculare si un vas de expansiune. Merge bine, seara il ridic la 80-90 de grade si cu o priza programabila duce pana dimineata temp in camere 25 de grade! Cu o lada {cum sunt cele de paine} dimineata si una seara incalzesc 70mp. Am aflat ulterior ca nu este facut pt asa ceva, are peretii subtiri si nu o sa tina cat un cazan... Acum costa 1500ron la dede am vazut + burlane {minim emailate} + cochilie de vata balzaica sa poti trece prin pod si acoperis.

            Comentariu

            • Admin.MC
              Membru Marcant
              • 05.dec.2005
              • 974

              #7
              B42kef, va rog sa activati codul BB. Pentru aceasta aveti un tutorial la linkul urmator: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31242

              Daca intampinati dificultati, va rog sa-mi spuneti.

              Comentariu

              • B42kef
                Incepator
                • 12.mai.2010
                • 41

                #8
                Postat în original de Admin.MC
                B42kef, va rog sa activati codul BB. Pentru aceasta aveti un tutorial la linkul urmator: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31242

                Daca intampinati dificultati, va rog sa-mi spuneti.
                Scuze! Acum am activat, oare merge?

                Comentariu

                • B42kef
                  Incepator
                  • 12.mai.2010
                  • 41

                  #9
                  Postat în original de B42kef
                  Postat în original de Admin.MC
                  B42kef, va rog sa activati codul BB. Pentru aceasta aveti un tutorial la linkul urmator: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31242

                  Daca intampinati dificultati, va rog sa-mi spuneti.
                  Scuze! Acum am activat, oare merge?
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • Admin.MC
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2005
                    • 974

                    #10
                    In penultimul d-voastra mesaj a fost ok, insa in ultimul nu a fost, a trebuit sa activez eu manual. Va rog sa mai incercati o data, asa cum este explicat in tutorialul pentru care v-am indicat linkul mai sus.

                    In ceea ce priveste pozele acestea trebuie sa aiba o denumire cat mai sugestiva, conform acestei reglui: http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31086

                    Comentariu

                    • tonu_adrian
                      Incepator
                      • 21.dec.2010
                      • 27

                      #11
                      sal

                      Buna ziua.
                      Vreau sa incalzesc:
                      - un dormitor (20 mp, 2.5 m inaltime)) ~3500w
                      -un living comun cu bucataria (28 mp, 2.5 m inaltime) ~4500 w
                      - o baie (8 mp, 2.5 inaltime) ~1000w
                      ----------------------------------------------------------------------------
                      =9 kw (conform unui calculator dupa net..dupa alte calculatoare mi-a iesit si 2.5 kw+3.5kw +0.5kw=6.5kw)

                      Constructia este din bca 25cm, tamplarie termopan, izolatie polistiren 10cm.

                      Caut modalitati de incalzire, gazul si energia electrica le exclud..ramane lemnul. Problema e ca cele mai mici cazane pe lemne sunt de o putere cel putin dubla fata de necesarul meu si nu am cum sa construiesc o alta anexa pt acesta. Am mai gasit termosobe prity (sper sa nu se considere reclama dar acestea erau cele mai accesibile..transilvania fiind mult peste buget) insa nu am gasit persoane sa detina asa ceva...iar de curand am vazut intr-un topic ca cineva a folosit un boiler pe lemne, solutie ce mi s-ar potrivi de minune, loc as avea in baie pentru instalare. Astfel as elimina si caloriferul din baie, practic mi-ar ramane doar 2 calorifere de 2200w in living si un calorifer de 3500w in dormitor.
                      Ce parere aveti ?
                      Din cele citite mai sus se pare ca nu ar rezista prea mult timp boilerul..nu se poate face nimic pentru a-i creste durata de viata?
                      tocmai ce am gasit un boiler cu tabla de 4mm

                      Comentariu

                      • Consultant climatizare
                        Moderator
                        • 17.oct.2007
                        • 3639

                        #12
                        De ce nu folositi o centrala pe lemne la capacitatea minima pe care o gasiti pe piata impreuna cu un vas de acumulare de caldura. Avantajele vor fi ca veti incarca centrala cu lemne mult mai rar.

                        Comentariu

                        • tonu_adrian
                          Incepator
                          • 21.dec.2010
                          • 27

                          #13
                          Postat în original de Consultant climatizare
                          De ce nu folositi o centrala pe lemne la capacitatea minima pe care o gasiti pe piata impreuna cu un vas de acumulare de caldura. Avantajele vor fi ca veti incarca centrala cu lemne mult mai rar.
                          e problema spatiului..nu am unde sa pun ditamai centrala...nu am unde sa construiesc o anexa..asa cu boilerul in baie scapam muult mai usor.

                          Comentariu

                          • B42kef
                            Incepator
                            • 12.mai.2010
                            • 41

                            #14
                            Re: sal

                            Postat în original de tonu_adrian
                            Buna ziua.
                            Vreau sa incalzesc:
                            - un dormitor (20 mp, 2.5 m inaltime)) ~3500w
                            -un living comun cu bucataria (28 mp, 2.5 m inaltime) ~4500 w
                            - o baie (8 mp, 2.5 inaltime) ~1000w
                            ----------------------------------------------------------------------------
                            =9 kw (conform unui calculator dupa net..dupa alte calculatoare mi-a iesit si 2.5 kw+3.5kw +0.5kw=6.5kw)

                            Constructia este din bca 25cm, tamplarie termopan, izolatie polistiren 10cm.

                            Caut modalitati de incalzire, gazul si energia electrica le exclud..ramane lemnul. Problema e ca cele mai mici cazane pe lemne sunt de o putere cel putin dubla fata de necesarul meu si nu am cum sa construiesc o alta anexa pt acesta. Am mai gasit termosobe prity (sper sa nu se considere reclama dar acestea erau cele mai accesibile..transilvania fiind mult peste buget) insa nu am gasit persoane sa detina asa ceva...iar de curand am vazut intr-un topic ca cineva a folosit un boiler pe lemne, solutie ce mi s-ar potrivi de minune, loc as avea in baie pentru instalare. Astfel as elimina si caloriferul din baie, practic mi-ar ramane doar 2 calorifere de 2200w in living si un calorifer de 3500w in dormitor.
                            Ce parere aveti ?
                            Din cele citite mai sus se pare ca nu ar rezista prea mult timp boilerul..nu se poate face nimic pentru a-i creste durata de viata?
                            tocmai ce am gasit un boiler cu tabla de 4mm
                            Salutare! Daca esti din Bucuresti iti pot arata live cum functioneaza o astfel de instalatie

                            Comentariu

                            • tonu_adrian
                              Incepator
                              • 21.dec.2010
                              • 27

                              #15
                              sunt din tecuci, gl

                              sunt din tecuci, gl
                              Cand am ocazia sa ajung in bucuresti , luam legatura..
                              Ms.

                              Comentariu

                              Procesare...