Inlocuire instalatie electrica apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • electricman
    Membru Marcant
    • 26.iul.2009
    • 690

    #16
    Postat în original de bassu
    = Ar fi fair play sa ne abtinem de la comentarii atat timp cat nu stim despre ce este vorba, nu crezi? Sanatate.
    Corect punctul tau de vedere.
    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

    Comentariu

    • ucenicul.tanar
      Incepator
      • 25.aug.2009
      • 98

      #17
      Ehe, dl. bassu, ma bucur ca ne re-citim!
      Ia spune, nu erai matale electricianul cu experienta care recomanda siguranta de 20A pe instalatie veche de aluminiu si care sustine ca mai important decat normativul este sa poata clientul sa bage orice in priza? Sunt curios ce zice I7 de chestia asta...

      Lupul striga "Lupul!".

      Sa nu spui ca nu-i asa, ca pot sa revin si cu citate daca e nevoie.

      Iar faptul ca mai multe denumiri sunt folosite pentru a desemna acelasi lucru nu justifica absolut deloc reactia dvs.
      It works better if you plug it in.

      Comentariu

      • andrei_radu
        Membru
        • 24.mai.2008
        • 240

        #18
        Ce iti e domne si cu unii...stiu doar sa faca observatii altora, vazand doar suprafata si nu esentialul care este cel mai important! Si care schimba subiectul cand sunt ei atentionati...Bine ca vorbesc electri...pardon...persoane care nu dau doi bani pe niste normative si niste calcule fara de care nu se accepta realizarea unei instalatii electrice!!! Si care afirma ca intr- o monopolara intra si nul si faza...NO COMMENT!

        Ne luam cu matale si alte apelative...lipsa totala de respect si bun simt! Dar asta este...sunt din ce in ce mai multi si trebuie sa ne obisnuim cu aceste comentarii...

        Comentariu

        • bassu
          Membru Marcant
          • 25.nov.2008
          • 475

          #19
          Personal va recomand sa faceti instalatia prin perete deoarece va veni o vreme cand veti vroi sa renuntati la rigips (ma refer la tavane) si atunci veti fi nevoit sa trageti acele trasee prin perete... Cat despre conductorul folosit ramane la latitudinea dvs ce veti folosi (litat sau masiv0 eu personal preferand pe cel litat.

          Off-topic ptr dl ucenicul tanar

          Ba da dle. eu sunt ala. Daca dumneatale ai merge sa faci instalatii electrice si nu sa citezi din almanacuri atunci poate alta ar fi situatia. In situatia respectiva era o solutie. Omul nu vroia sa modifice sau sa reproiecteze instalatia. Dar vorba cuiva imi este greu sa explic cuiva care nu face asta zilnic. Eu imi asum ceea ce spun si ceea ce fac.
          La fel ca altcineva , nu continui polemica cu dumneatale pe o tema pe care nu o stapanesti. Mai lucreaza, executa cat mai multe instalatii si nu uita sa inveti mereu. Eu asta fac. Dar imi vad lungul nasului si lungul cunostintelor. Sunt mereu constient ca exista cel putin o persoana mai inteligenta decat mine mereu... si respect asta. Dar, nu-mi place ca cineva sa balacareasca ceea ce fac eu, fara sa ma cunoasca, fara sa stie ce fac si mai ales fara sa ma respecte. De asemenea, ma deranjeaza cand vad ca sunt persoane care pun in aceiasi oala pe toata lumea.

          Comentariu

          • ucenicul.tanar
            Incepator
            • 25.aug.2009
            • 98

            #20
            Postat în original de andrei_radu
            persoane care nu dau doi bani pe niste normative si niste calcule fara de care nu se accepta realizarea unei instalatii electrice!
            Ati citit asta, dl. bassu? Ati prins mesajul?

            V-am atasat o captura de ecran cu tabelul 4.9 din I7/2002.
            Am rasfoit I7 de la cap la coada de cateva ori si nu gasesc unde scrie ca "In anumite situatii, daca clientul este sarac si are instalatie de aluminiu, se admide ca solutie si supra-dimensionarea disjunctorului ca sa poata baga orice in priza".
            Daca dvs. stiti la ce paragraf zice asta, astept cu interes.

            Iar faptul ca cineva accepta sau nu accepta compromisuri de dragul clientului in ce priveste siguranta instalatiilor electrice nu are legatura cu experienta. Sau poate are, dar in sensul celalalt.
            Fișiere Atașate
            It works better if you plug it in.

            Comentariu

            • bassu
              Membru Marcant
              • 25.nov.2008
              • 475

              #21
              Domnule n-am cu cine... In tabelul acela scrie de un singur circuit. si ala cu trei conductoare, montate in tub. La intenc (asta e un cablu panglica care se monteaza ingropat) ai doar doua la majoritatea prizelor, exceptie cele de langa baie si de la bucatarie. Vorbeam de o instalatie deja executata. Nu vorbeam de o instalatie pe care urma sa o execute clientul. Dar asta e. E greu de citit si mai greu de inteles. E usor sa faci bascalie sau sa te dai rotund. Si eu ca si raducu_ilie renunt din proprie initiativa la polemica cu dvs. Nu e constructiva. Va salut.

              Comentariu

              • andrei_radu
                Membru
                • 24.mai.2008
                • 240

                #22
                Cum s-a mai spus dl ucenic, acea solutie a fost data in caz de forta majora deoarece clientul nu vroia sa schimbe instalatia, o solutie de moment pentru necesitatile clientului...ce rost mai are sa continuam?

                Si parca dvs nu tineati cont de normative si calcule...de ce dati exemple din I7? Ori e alba ori e neagra, hotarati-va! Si apropo...daca nu s-a inteles...mesajul meu era in totalitate pt dvs...si cu asta inchei si eu discutiile ca nu isi au rostul chiar deloc...deoarece faceti comentarii si va legati de orice virgula fara sa stiti despre ce e vorba.

                Comentariu

                • laeucigasul
                  Incepator
                  • 03.nov.2010
                  • 65

                  #23
                  in urma discutiei purtate cu cel care imi v-a face instalatia electrica, mi-a facut un "plan", dar mi-a spus o treaba care m-a pus pe ganduri si anume, prizele se vor alimenta una din cealalta (daca pot spune asa- nu am foarte multe cunostinte despre instalatii electrice). este in regula sa faca acest lucru? sau trebuie doze de derivatie? am atasat o mini-schema, sper sa ma puteti ajuta cu aceasta problema.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • komy
                    Membru Marcant
                    • 22.iul.2008
                    • 441

                    #24
                    Eu lucrez conform primului caz, si anume cu legaturi in doze DEDICATE. Exista totusi si posibilitatea a doua, cu mers din priza in priza, dar atunci cumpar niste doze de aparat cu adancime dubla si fac acolo niste legaturi(includ doza de derivatie in doza de aparat ), pentru a nu merge in priza respectiva cu 6 fire, ci doar cu 3(L, N, PE). Pentru legarea a 6 fire in interiorul unei prize(unul de faza care intra si unul de faza care iese, respectiv unul pt nul si unul pt impamntare, EU nu sunt deacord).
                    Imi place lumina!

                    Comentariu

                    • da_n
                      Living Legend
                      • 10.mai.2009
                      • 1228

                      #25
                      Postat în original de komy
                      Pentru legarea a 6 fire in interiorul unei prize(unul de faza care intra si unul de faza care iese, respectiv unul pt nul si unul pt impamntare, EU nu sunt deacord).
                      se practica si legarea din priza-n priza, daca te uiti la o priza legrand de exemplu (am vazut la Valena) se vede ca designul ei este facut sa legi 2 conductori la fiecare borna

                      Comentariu

                      • laeucigasul
                        Incepator
                        • 03.nov.2010
                        • 65

                        #26
                        mie imi este frica de o supra incalzire a conductorilor datorita legarii. deci in mare este in regula sa foloseasca aceasta metoda? unde as putea sa gasesc niste reguli, normative legate de instalatii electrice?

                        Comentariu

                        • RaspoElectric
                          Membru Marcant
                          • 17.feb.2009
                          • 702

                          #27
                          AICI
                          Cu respect ... Ovi
                          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                          Comentariu

                          • laeucigasul
                            Incepator
                            • 03.nov.2010
                            • 65

                            #28
                            multumesc!

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 702

                              #29
                              Postat în original de da_n
                              ...se practica si legarea din priza-n priza, daca te uiti la o priza legrand de exemplu (am vazut la Valena) se vede ca designul ei este facut sa legi 2 conductori la fiecare borna...
                              Saptamana aceasta am avut o interventie la un bar.Erau punti facute intre module si stranse .... de mantuiala.Prize modulare de toata frumusetea.Mergeau pe ele un expreso de cafea de 1800W si o vitrina bauturi de 800 W.De marca nu mai spun.I-am desfacut omului toate prizele, i-am strans legaturile si i-am recomandat sa le faca un "upgrade" Pozele vorbesc de la sine.
                              Varianta descrisa de Komi o folosesc si eu de cativa ani incoace.Clema de capat in doza si conductor individual la fiecare modul.
                              CU respect ... Ovi
                              Fișiere Atașate
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              • da_n
                                Living Legend
                                • 10.mai.2009
                                • 1228

                                #30
                                Postat în original de RaspoElectric
                                Erau punti facute intre module si stranse .... de mantuiala.
                                parerea ta care este? s-a intamplat din cauza puntilor? sau ca au fost stranse de mantuiala?

                                din moment ce priza este clar conceputa si desenata sa primeasca 2 fire la fiecare borna, nu vad de ce nu s-ar putea folosi si cu punte

                                daca nu este strans corespunzator/contact imperfect, rezultatul este acelasi si in cazul in care circuitul vine din doza
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...