Inlocuire instalatie electrica apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bill
    Membru Marcant
    • 05.dec.2006
    • 421

    #31
    Postat în original de da_n
    din moment ce priza este clar conceputa si desenata sa primeasca 2 fire la fiecare borna, nu vad de ce nu s-ar putea folosi si cu punte
    Mi-am montat si eu intr-o camera 3 prize, si am plecat cu firele de la una la alta. Am luat anume prize care permiteau accesul a 2 fire in bornele respective. Si accesul la suruburi este usor, chiar daca firele ar fi scurte, se permite usor accesul la suruburi.
    Probabil ca se poate discuta mult pe tema asta, eu oricum folosesc prizele pt un televizor, aspirator, incarcator telefon, cel mult un feon cateva minute.

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1228

      #32
      Postat în original de Bill
      Probabil ca se poate discuta mult pe tema asta, eu oricum folosesc prizele pt un televizor, aspirator, incarcator telefon, cel mult un feon cateva minute.
      corect, acuma eu am vazut instalatii electrice mai vechi si mai noi in configuratia asta din priza-n priza, defecte? n-am o statistica, personal n-am simtit sa incline balanta spre un sistem sau altul

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        #33
        Postat în original de ucenicul.tanar
        De curiozitate, posteaza aici cateva valori orientative pentru marimea tubului in functie de marimea si numarul de conductori (de ex. 3 x 1.5 mmp, 3 x 2.5 mmp, si ce iti mai aduci aminte).
        Nu inteleg!Ce nu intelegi.Folosesc pini de capat de urmatoarele marimi:1,5;2,5;4;6;10;16;25.
        De aici faci toate combinatiile,spre exemplu:
        -2 conductoare de 2,5 le poti seriza impreuna intr-un pin de 6mm2
        -4 conductoare de 2,5 se vor sertiza intr-un papuc de 10 mm2
        -3 conductoare de 2,5 se vor sertiza impreuna intr-un papuc de 10 mm2 cu mentiunea ca un fir se dezizoleaza dublu in lungime si se indoaie asfel incat sa crestem sectiunea totala a intregului grup pentru a asigura o sertizare corecta,sigura si stransa.Se pot face o gramada de combinatii.
        La sfarsit legatura asfel sertizata o pun intr-o morseta de capat.
        Consider legatura acesata sigura deoarece legatura e facuta in doua puncterin sertizare si prin legatura de la clema de capat.
        Aveti mai jos imaginile.In imagini s-au folosit conductoare de 2,5 iar pinul terminal a fost de 10 mm2,morseta a fost de la Scame.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • RaspoElectric
          Membru Marcant
          • 17.feb.2009
          • 707

          #34
          Postat în original de da_n
          ....parerea ta care este? s-a intamplat din cauza puntilor? sau ca au fost stranse de mantuiala?......
          din moment ce priza este clar conceputa si desenata sa primeasca 2 fire la fiecare borna, nu vad de ce nu s-ar putea folosi si cu punte...
          daca nu este strans corespunzator/contact imperfect, rezultatul este acelasi si in cazul in care circuitul vine din doza
          Nu a fost din cauza puntilor.A fost din cauza aparatajului prost.Daca desfaci un modul imitatie de gewiss,vei vedea piulita patrata si tablita aia de 0,7-0,8 mm grosime,care strange conductorul,si face parte din lamela de contact la fisa.Deci material mai prost ca ala eu nu am vazut.In loc sa fie tare sa stranga firul fata de piulita,el ia forma firului si asa ramane daca desfaci surubul cumva.Deci forta contactului...lasa de dorit.Merg ele la un TV la un radio,la un sistem TV-AV practic pt puteri de cateva zeci-sute de W.
          Cu respect ... Ovi
          Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1687

            #35
            Postat în original de da_n
            Postat în original de komy
            Pentru legarea a 6 fire in interiorul unei prize(unul de faza care intra si unul de faza care iese, respectiv unul pt nul si unul pt impamntare, EU nu sunt deacord).
            se practica si legarea din priza-n priza, daca te uiti la o priza legrand de exemplu (am vazut la Valena) se vede ca designul ei este facut sa legi 2 conductori la fiecare borna
            Am procedat si eu asa, cu firele din priza in priza, pe prize Schneider destinate pentru 2 conductori/borna. Pana acum n-am avut probleme.

            Cu stima.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • theborg
              Membru
              • 17.apr.2012
              • 181

              #36
              Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

              Am descoperit si eu ca la apartamentul meu sunt insiruite cu conductori din priza in priza 4 prize. Cand voi schimba instalatia electrica e ok sa fac aceasta legatura cu prize Schneider cu cate 2 conductoare per contact? sau sunt deja prea multe 4 prize? Precizez ca prizele sunt din 2 dormitoare din care vor fi alimentate doar tv, incarcatoare, veioze si din cand in cand un uscator de par. Oricum la cum sunt facute acum legaturile in prize, cu fire de Cu de 1.5 impreuna cu Al de 4 si alte balacarii ma mir ca nu a luat foc pana acum. In poza cu legatura directa a fost prima priza care vine legata in doza cu conductor de Cu de 1.5 si apoi pleaca la urmatoarea priza cu Al de 4. Am desfiintat-o deoarece "sfaraia" cand era alimentat in priza 2 si 3 un tv led si o veioza cu un bec de 15w.
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	priza 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	133,1 KB 
ID:	628351Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	priza 2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	168,7 KB 
ID:	628352Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	priza 3 a.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	124,7 KB 
ID:	628353Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	priza 3 b.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	131,1 KB 
ID:	628354

              Comentariu

              • GeorgeTrisina
                Membru marcant
                • 27.sep.2012
                • 748

                #37
                Răspuns la: Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                Postat în original de theborg
                Am descoperit si eu ca la apartamentul meu sunt insiruite cu conductori din priza in priza 4 prize. Cand voi schimba instalatia electrica e ok sa fac aceasta legatura cu prize Schneider cu cate 2 conductoare per contact? sau sunt deja prea multe 4 prize? Precizez ca prizele sunt din 2 dormitoare din care vor fi alimentate doar tv, incarcatoare, veioze si din cand in cand un uscator de par. Oricum la cum sunt facute acum legaturile in prize, cu fire de Cu de 1.5 impreuna cu Al de 4 si alte balacarii ma mir ca nu a luat foc pana acum. In poza cu legatura directa a fost prima priza care vine legata in doza cu conductor de Cu de 1.5 si apoi pleaca la urmatoarea priza cu Al de 4. Am desfiintat-o deoarece "sfaraia" cand era alimentat in priza 2 si 3 un tv led si o veioza cu un bec de 15w.
                [ATTACH=CONFIG]97378[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]97379[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]97380[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]97381[/ATTACH]
                Poti pune oricate prize vrei pe un circuit, cu conditia sa nu ai sarcina mai mare de 2KW.

                Comentariu

                • Temelye
                  Living Legend
                  • 23.apr.2014
                  • 1382

                  #38
                  Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                  Postat în original de Paulorossi
                  Nu inteleg!Ce nu intelegi.Folosesc pini de capat de urmatoarele marimi:1,5;2,5;4;6;10;16;25.
                  De aici faci toate combinatiile,spre exemplu:
                  -2 conductoare de 2,5 le poti seriza impreuna intr-un pin de 6mm2
                  -4 conductoare de 2,5 se vor sertiza intr-un papuc de 10 mm2
                  -3 conductoare de 2,5 se vor sertiza impreuna intr-un papuc de 10 mm2 cu mentiunea ca un fir se dezizoleaza dublu in lungime si se indoaie asfel incat sa crestem sectiunea totala a intregului grup pentru a asigura o sertizare corecta,sigura si stransa.Se pot face o gramada de combinatii.
                  La sfarsit legatura asfel sertizata o pun intr-o morseta de capat.
                  Consider legatura acesata sigura deoarece legatura e facuta in doua puncterin sertizare si prin legatura de la clema de capat.
                  Aveti mai jos imaginile.In imagini s-au folosit conductoare de 2,5 iar pinul terminal a fost de 10 mm2,morseta a fost de la Scame.
                  Si la o adica exista si pini de capat, anume, dubli, pt. 2 conductoare. Si exista cam la toate marimile uzuale.
                  Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                  Comentariu

                  • theborg
                    Membru
                    • 17.apr.2012
                    • 181

                    #39
                    Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                    M-am uitat prin magazine sa vad pe unde sunt mai ieftine disjunctoarele Schenider si am vazut intr-un magazin un alt tip de disjunctor fata de ce am si vazusem pana acum. Eu am de tipul iDPN cu cu manerul sau cum i-o zice de culoare neagra si acum am vazut ceva mai ieftin, unul de tipul Domae cu manerul de culoare portocalie. Care este diferenta intre cele 2?

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #40
                      Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                      Postat în original de ucenicul.tanar
                      De curiozitate, posteaza aici cateva valori orientative pentru marimea tubului in functie de marimea si numarul de conductori (de ex. 3 x 1.5 mmp, 3 x 2.5 mmp, si ce iti mai aduci aminte).
                      Eu personal n-am intalnit tub de capat pentru 3 conductoare deodata, am intalnit doar pentru doua (ex: 2x1,5, 2x 2,5, 2x4, etc)

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #41
                        Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                        Atentie la aparataj Schneider ca se fac peste tot in afara de Franta (ex:Turcia, Ungaria, Bulgaria)
                        Domae e o gama de produse Schneider pentru uz domestic (adica mai ieftine pentru amarasteni), ai grija sa te uiti pe spate made in.... sa nu iei teapa.

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1687

                          #42
                          Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                          George, asta cu fabricarea "peste tot" e o falsa problema. Nu are importanta unde e fabricat aparatajul Schneider, fiindca respecta toate reglementarile. O remarca "off-topic", avand in vedere ca nu suntem pe aria de "scule si unelte": am doua rotopercutoare Makita HR-2450 si un polizor unghiular Makita GA-5030, toate trei fabricate in China. Sunt niste "bijuterii" tehnice, isi fac treaba impecabil, chiar daca unii le vor numi "chinezarii". Aceeasi chestie e si cu aparatajul electric de care vorbim.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • GeorgeTrisina
                            Membru marcant
                            • 27.sep.2012
                            • 748

                            #43
                            Răspuns la: Inlocuire instalatie electrica apartament

                            Postat în original de Cherubino
                            George, asta cu fabricarea "peste tot" e o falsa problema. Nu are importanta unde e fabricat aparatajul Schneider, fiindca respecta toate reglementarile. O remarca "off-topic", avand in vedere ca nu suntem pe aria de "scule si unelte": am doua rotopercutoare Makita HR-2450 si un polizor unghiular Makita GA-5030, toate trei fabricate in China. Sunt niste "bijuterii" tehnice, isi fac treaba impecabil, chiar daca unii le vor numi "chinezarii". Aceeasi chestie e si cu aparatajul electric de care vorbim.
                            Pai sa-ti spun de ce ma feresc de facaturi:
                            Am cumparat un dimmer de 300W Schneider cu protocol de comunicatie in BMS si n-am putut sa-l configurez sub nici o forma.
                            Cand ma uit pe spate... made in Hungary. L-am trimis inapoi si mi-au adus unul made in Turkey, bineinteles mai prost ca primul. L-am trimis si pe asta si mi-au adus made in Germany cu toate ca fabrica "mama" e in Franta si in sfarsit a functionat. De atunci fug de facaturi ca "dracu de tamaie".

                            Comentariu

                            Procesare...