Inlocuire instalatie electrica apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laeucigasul
    Incepator
    • 03.nov.2010
    • 66

    Inlocuire instalatie electrica apartament

    As vrea sa fac o inlocuire a instalatiei electrice la un apartament cu 3 camere, un electrician mi-a cerut doar pe manopera 1500 lei, este un pret bun (aici intra inlocuire instalatie veche+panou sigurante)?
    Am atasat un releveu cu schema apartamenului.
    Fișiere Atașate
  • andrei_radu
    Membru
    • 24.mai.2008
    • 242

    #2
    Eu zic ca este un pret bun fata de alti electricieni. Unui prieten i-a cerut un electrician 2000 de ron pt inlocuirea instalatiei vechi plus tragerea unui circuit nou pt masina de spalat plus montare tablou tip nou. Si a facut si treaba f proasta ca i s-au prajit 2 sigurante datorita dimensionarii prost facute de catre acel electrician.

    Acum...sunt electricieni care cer bani pe lucrare sau pe loc de priza/lampa. In acest caz se ia intre 50-80 lei de loc de priza/lampa si in jur de 200 ron pt montatul tabloului.

    Mult succes in a gasi un electrician ieftin, dar si competent in acelasi timp.

    Comentariu

    • komy
      Membru Marcant
      • 22.iul.2008
      • 442

      #3
      Conteaza foarte mult orasul de unde sunteti, caci la Bucuresti sunt niste tarife, iar la Calarasi(de exemplu) sunt altele. Sa luati in calcul si daca va da ceva garantie. Daca foloseste din instalatia veche ar trebui sa fie mai putin fata daca se pune totul nou. E de stiut daca se pune prin sapa, prin pereti sau prin tavan(cu tavan fals). Mai conteaza din ce e blocul(caramida, beton). In plus, intrebati daca se face si montajul aparatelor si corpurilor de iluminat.
      Inca ceva.. va recomand sa puneti macar o priza TV in fiecare camera, cu legatura intr-o doza la intrarea in ap. Daca tot se face santier, atunci sa nu mai fie cablurile TV la vedere.
      Imi place lumina!

      Comentariu

      • laeucigasul
        Incepator
        • 03.nov.2010
        • 66

        #4
        intrebare: ce-mi recomandati, prin pardoseala sau clasic pe perete? prize de tv si internet cred ca o sa pun in fiecare camera (ambele dormitoare si sufragerie), instalatia veche o sa se schimbe integral deoarece este din aluminiu si este zidita in perete, tavanul o sa fie din rigips deoarece nu as vrea sa sparg placa deloc

        Comentariu

        • komy
          Membru Marcant
          • 22.iul.2008
          • 442

          #5
          Pai daca puneti tavan fals, sa mergeti cu tuburile pe tavan. e cel mai comod.
          Imi place lumina!

          Comentariu

          • laeucigasul
            Incepator
            • 03.nov.2010
            • 66

            #6
            in doze cum se fac legaturile prin conectori sau este mai bine cositorite?

            Comentariu

            • komy
              Membru Marcant
              • 22.iul.2008
              • 442

              #7
              EU folosesc conectori terminali cu surub. Acuma sunt multe pareri pe forum. Puteti da un search si o sa aflati si alte pareri.
              Imi place lumina!

              Comentariu

              • ucenicul.tanar
                Incepator
                • 25.aug.2009
                • 98

                #8
                Depinde si ce fel de conductor folosesti, litat sau rigid.



                La litat trebuie neaparat cleme. Exista cleme rapide (ex. wirenuts) sau cleme cu unul sau cu doua suruburi (ex. morsete).

                La masiv merge rasucit. Ideal este rasucit si cositorit.
                Exista si cleme rapide pentru conductor masiv, fara surub (ex. wago).

                Cea mai solida varianta este conductorul masiv, rasucit si cositorit. Dar este si cam greoi de facut si este discutabil (o discutie interminabila, de altfel) daca este chiar cu atat de mult mai bun decat celelalte variante incat sa merite efortul.
                It works better if you plug it in.

                Comentariu

                • Paulorossi
                  Membru
                  • 24.aug.2010
                  • 272

                  #9
                  Personal folosesc conductor flexibil pe care ii sertizez impreuna cu pini de capat.In functie de numarul conductoarelor legate impreuna se pot folosi pini de diferite dimensiuni.Intr-un final legatura sertizata o pun intr-o morseta cu surub(clema de capat) cu o singura intrare.Am testat aceasta legatura si este foarte durabila si rezistenta,deasemenea necesita efort minim precum si materiale relativ ieftine.Prefer aceasta metoda in detrimentul conectorilor rapizi care inca nu mi-au sugerat incredere deplina.

                  Comentariu

                  • ucenicul.tanar
                    Incepator
                    • 25.aug.2009
                    • 98

                    #10
                    De curiozitate, posteaza aici cateva valori orientative pentru marimea tubului in functie de marimea si numarul de conductori (de ex. 3 x 1.5 mmp, 3 x 2.5 mmp, si ce iti mai aduci aminte).
                    It works better if you plug it in.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Eu zic ca este un pret corect, daca este si oficial facuta lucrarea ca sa puteti avea o garantie este si mai bine. Prin perete si peste gips carton pe deasupra tavanului as face eu instalatia electrica.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • komy
                        Membru Marcant
                        • 22.iul.2008
                        • 442

                        #12
                        Cu Wirenuts, stiu ca in USA sunt raspinditi, dar eu din cate am gasit in comert, nu prea am facut treaba cu ei(in special in corputi de iluminat);
                        Intr-un final legatura sertizata o pun intr-o morseta cu surub(clema de capat) cu o singura intrare
                        Aia sunt din cate stiu eu, tot conectori terminali cu surub.
                        Pentru numarul de conductori in tub, sunt tabelele din I7 foarte explicative.
                        Imi place lumina!

                        Comentariu

                        • ucenicul.tanar
                          Incepator
                          • 25.aug.2009
                          • 98

                          #13
                          Eu am intrebat de tuburi de capat = pini de capat (am intalnit ambele denumiri).
                          Si mai lasati-ma cu I7 ca m-am lamurit deja cat il respectati.
                          It works better if you plug it in.

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 336

                            #14
                            Postat în original de ucenicul.tanar
                            Eu am intrebat de tuburi de capat = pini de capat (am intalnit ambele denumiri).
                            Si mai lasati-ma cu I7 ca m-am lamurit deja cat il respectati.
                            Ai dreptate,

                            Comentariu

                            • bassu
                              Membru Marcant
                              • 25.nov.2008
                              • 475

                              #15
                              Postat în original de ucenicul.tanar
                              Eu am intrebat de tuburi de capat = pini de capat (am intalnit ambele denumiri).
                              Si mai lasati-ma cu I7 ca m-am lamurit deja cat il respectati.
                              Dle, dumneatale ai o problema cu I7. In primul rand nu cred ca stii ce vorbesti atunci cand faci afirmatii ca cea de mai sus. Apoi, invata sa te exprimi corect atunci cand spui ceva. Ai intrebat un lucru, Komy ti-a raspuns. Daca dumneata spui la banda "scoci" el nu are de unde sa stie la ce anume te referi. Pe viitor, inainte de a intreba ceva, invata denumirile corecte sau fa precizarea la ce anume te referi. Daniel 67 ma indoiesc ca ai facut receptia la vreuna din lucrarile mele. Sau ale altui electrician de pe acest forum. Banuiesc ca si tu esti electrician autorizat ANRE, nu? sa inteleg ca nu respecti acest normativ? Eu cred ca da. Ar fi fair play sa ne abtinem de la comentarii atat timp cat nu stim despre ce este vorba, nu crezi? Sanatate.

                              Comentariu

                              Procesare...