Problema grosime sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    #16
    Apropo foarte frumoasa casa ai

    Comentariu

    • horia16
      Expert pardoseli
      • 25.mai.2010
      • 89

      #17
      care e problema daca eu vreau o suprafata vitrata de 50mp ca sa vad boschetii ciulini.
      cristisabo_28 a lansat o intrebare legata de cu totul alta treaba decit ce priveliste are pt a avea o asemenea parte vitrata.
      deci sfaturile trebuiau date pt doleanta lui ci nu sa dezgropam motivul pt care a aparut aceasta problema dar se pare ca unii din prea multa plictiseala,prea mult timp liber si incapacitatea de a prezenta niste solutii valide sau nu,se abat de la subiectul in sine si o fac intr-un modul de a trege la raspundere sau da peste nas.
      dar cind nu sti sa iesi in fata nu iti ramine decit sa incerci sa tragi pe altii in spate.
      pardoseala da valoare casei dvs

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #18
        Ar mai fi o solutie de incalzit spatiul de sub geamuri.
        Se poate folosi un sistem uscat, eu am folosit de la Golan, identic este cel de la LK si poate mai potrivit pt tine este cel de la Zewotherm. La solutia zewotherm as pune betonyp peste, nu 2 straturi de rigips. Diferenta de inaltime fata de sistemul cu sapa este imensa.

        Daca iti calci pe inima si pui laminat(nu ca ar fi o solutie mai slaba), poti instala incalzire in pardoseala in toata camera aceasta imensa.

        Am vazut un sistem uscat super destept intr-o revista frantuzeasca, mergea cu 2 tevi subtiri alaturate... foarte destept sistemul.
        DIY

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2210

          #19
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #20
            Postat în original de cristisabo_28
            In proiect apare termoizolatie de 30 cm pt terasa de la etaj+hidroizolatie iar sub living e demisol izolat la interior, plus ca e incalzit.Nu cred ca e chiar un dezastru dpdv termic.
            Spuneti ca pe tereasa aveti 30 cm izolatie . mai mult decit ok , dar balconul de la etaj cit are ??? ca el este tot terasa pentru camera ?
            Terasa de la parter ce termoizolatie va avea ?
            Problema este ca in zona geamurilor panoramice aveti un tavan neizolat si o podea care va " trage " din cauza terasei parter . De aceste lucruri trebuie sa tineti dvs cont cind va ginditi la o solutie de corectare , ca doar asta ati intrebat !
            Citi si raspunsul lui -Marcello- .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Cezar Miu
              Membru
              • 20.sep.2006
              • 116

              #21
              Postat în original de ivan_turbinca
              Apropo foarte frumoasa casa ai
              La cine te referi? Ca se mai poate spune..."Frumoasa caroserie..." (de avatar vorbesc) ...
              Cat despre incalzirea prin pardoseala, nu ma pricep, dar am invatat un lucru din aces topic...
              Vreau sa stiu !

              Comentariu

              • cristisabo_28
                Incepator
                • 30.ian.2008
                • 63

                #22
                Cred ca m-am exprimat gresit.Pe casa,terasa are termoizolatie 15 cm+hidroizolatie.Balconul de la etaj apare in proiect cu izolatie termica de 15 iaq diferenta dintre camera si balcon e de 30 cm(beton de panta+termoizolatie de 15 cm,sapa slab armata hidroizolatie+gresie antiderapanta.Asa ca nu vad cum balconul ar putea afecta plafonul de la parter.La terasa de la parter nu apare termoizolatie de nici un fel dar o sa izolez complet vertical si orizontal .M-am gandit ca poate era o idee buna sa separe placa de beton din camera de placa de pe terasa printr-o bucata de polistiren de 10 cm(in plan vertical).If felul acesta nu ar mai fi o continuitate intre cele 2 spatii.Poate nu e prea tarziu nici acum sa fac un sant.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #23
                  Deci nu eram eu -contra- ci lipseau datele problemei . In situatia aceasta , deja lucrurile se schimba in bine .
                  Sa inteleg ca acum singurul punct nevralgic ar fi terasa parter . Studiati si varianta unor calorifere ingropate ....
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • cristisabo_28
                    Incepator
                    • 30.ian.2008
                    • 63

                    #24
                    Postat în original de Mircea G
                    Deci nu eram eu -contra- ci lipseau datele problemei . In situatia aceasta , deja lucrurile se schimba in bine .
                    Sa inteleg ca acum singurul punct nevralgic ar fi terasa parter . Studiati si varianta unor calorifere ingropate ....
                    Problema e jos la parter.Pana acum cea mai usoara varianta ar fi cea sugerata de horia16 cu returul de la 2 calorifere.Cum sunt caloriferele ingropate?

                    Comentariu

                    • horia16
                      Expert pardoseli
                      • 25.mai.2010
                      • 89

                      #25
                      dai un search pe google si gasesti dar din cite stiu eu sunt de min 9cm grosime si asa acelea nu au un randament deosebit,pt un bun randament sunt cele de 12cm grosime dar ambele modele sunt prea groase,ca sa nu mai vb de preturi.
                      pardoseala da valoare casei dvs

                      Comentariu

                      • cristisabo_28
                        Incepator
                        • 30.ian.2008
                        • 63

                        #26
                        Multumesc tuturor pt sfaturi

                        Comentariu

                        Procesare...