Inaltime montare cuptor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • goo_
    Incepator
    • 19.iun.2010
    • 81

    Inaltime montare cuptor

    Salut.
    Am nevoie de o informatie,si anume care este inaltimea optima pentru amplasarea cuptorului intr-o bucatarie.
    Va multumesc.
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Nu exista asa ceva decit la aragazele fixe unde inaltimea este stas .
    Se poate monta suficient de jos incit sa nu se stea pe burta pt a vedea si umbla in tava cuptorului si destul de sus pt a se putea umbla in tava cuptorului fara a va sui pe scaun .
    Intre cele doua pozitii , puteti alege .
    Pozitia stas a aragazelor vechi satisfacea pe toata lumea , montarea la inaltime , dupa moda si fite , creeaza uneori probleme .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • goo_
      Incepator
      • 19.iun.2010
      • 81

      #3
      ..

      Mersi pentru raspuns.
      Ce probleme pot aparea?
      Cam care ar fi o inaltime potrivita la care se poate monta cuptorul?Asta pentru fitosi

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Re: ..

        Postat în original de goo_
        Mersi pentru raspuns.
        Ce probleme pot aparea?
        Cam care ar fi o inaltime potrivita la care se poate monta cuptorul?Asta pentru fitosi
        Nu sint probleme decit de ergonomie . Sa se poata umbla usor , de sus , in tava cuptorului . Atit .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • coretweaker
          Membru Marcant
          • 16.iul.2010
          • 887

          #5
          Re: ..

          Postat în original de goo_
          Mersi pentru raspuns.
          Ce probleme pot aparea?
          Cam care ar fi o inaltime potrivita la care se poate monta cuptorul?Asta pentru fitosi
          Te referi cumva la cuptoarele incorporabile? Eu prefer varianta clasica de montare, adica sub plita dar daca vrei il poti monta la ce inaltime doresti cu conditia construirii acelor fante pentru ventilatie, despre care gasesti detalii in manualul cuptorului la sectiunea "cerinte pt. instalare".

          Comentariu

          • Mircea G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12085

            #6
            Re: ..

            Postat în original de coretweaker
            ....daca vrei il poti monta la ce inaltime doresti ...
            Zau ? Si daca este prea sus , cum scoti cratita cu sarmale ? pe deasupra capului ?
            Am precizat ceva de ergonomie , te rog sa citesti daca vrei .
            Ce recomanzi tu , este ca aiureala cu cuptoarele de microunde puse la inaltime ...sa nu poti pune o farfurie , ceva ....
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • Yo
              Membru Marcant
              Expert mobilier
              • 20.mar.2008
              • 555

              #7
              Re: ..

              Postat în original de Mircea G
              Zau ? Si daca este prea sus , cum scoti cratita cu sarmale ? pe deasupra capului ?
              Am precizat ceva de ergonomie , te rog sa citesti daca vrei .
              Ce recomanzi tu , este ca aiureala cu cuptoarele de microunde puse la inaltime ...sa nu poti pune o farfurie , ceva ....
              Domnule nu mai fiti asa de ironic si contrar cu toata lumea ca nu e bine.
              -cine va dat titlul de all knowing trebuia sa va puna all against, ceva de genul asta ....
              -fara suparare .....glumeam.

              Comentariu

              • coretweaker
                Membru Marcant
                • 16.iul.2010
                • 887

                #8
                Re: ..

                Postat în original de Mircea G
                Postat în original de coretweaker
                ....daca vrei il poti monta la ce inaltime doresti ...
                Zau ? Si daca este prea sus , cum scoti cratita cu sarmale ? pe deasupra capului ?
                Am precizat ceva de ergonomie , te rog sa citesti daca vrei .
                Ce recomanzi tu , este ca aiureala cu cuptoarele de microunde puse la inaltime ...sa nu poti pune o farfurie , ceva ....
                Eu vorbeam despre "cuptoare" si nu despre "cuptoarele cu microunde". In al doi-lea rand n-am vazut pe nimeni sa doreasca sa monteze un cuptor (sau unul cu microunde) la un nivel exagerat de sus, deci atunci cand spunem ca acesta este montat "la inaltime" ne referim la ceva de genul 1,6 m (distanta de la sol la partea superioara a cuptorului), si nu la 2 m, nici macar n-as putea sa cred ca exista cineva caruia sa-i treaca prin minte asa ceva. Deci "oricat de sus" inseamna sa montezi cuptorul la un nivel la care sa-l poti utiliza, ca doar nu se urca nimeni cu scara.

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Re: ..

                  Postat în original de coretweaker
                  Deci "oricat de sus" inseamna sa montezi cuptorul la un nivel la care sa-l poti utiliza, ca doar nu se urca nimeni cu scara.
                  Bingo ! Asta trebuie sa stie omul , atit de sus cit sa poata umbla in cratita din cuptor ! Nu va feriti de cuvinte !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  Procesare...