Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • trag cu arcu
    Incepator
    • 05.feb.2011
    • 16

    Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

    Salut,

    Sunt un incepator al acestui forum. Anul acesta doresc sa imi construiesc o casa nu tocmai "conventionala" sa zic asa si sa va zic si de ce.

    Sa va spun despre ce e vorba. Nu prea se mai construieste asa ceva, doar in combinatie. Ma gandesc sa pun bazele unei case construite in intregime din piatra, gen ,,castelele stramosilor".

    Doresc (este numai in stare de desen in paint momentan ) sa incep prin a-mi punele bazele in primul rand unei fundatii din piatra de rau 50 cm in pamant si 90 garda in sus de la sol.

    Nu prea stiu cum sta treaba cu ridicatul mai sus, avand in vedere ca betonul a aparut prin 1800 adica acum multi ani, strabunii nostri ba au construit case din lemn, butuci, piatra sau combinate si nu aveau ei fier beton, ciment si alte alea de le mai folosim noi.

    Exista intr-adevar avantaje si dezavantaje. Peste fundatie o mai ridic cam la 2,2-2,4 m cu grosimea peretilor intre 50-60cm pt o izolare termica mai buna. Plafonul il voi face din lemn. Podul casei il voi transforma in mansarda in timp. Casa din proiect are la parter 1 bucatarie, 1 baie, o camera de zi, 1 debara, 1 dressing si 1 camera tehnica.

    Doresc care s-au mai confruntat cu aceast fel de constructie, un sfat cat de mic care sa ma ajute sa imi duc la indeplinire proiectul.
    Acum cu noile materiale de constructii daca ai bani faci casa la rapid, cat de mare o vrei, bca-ul sa traiasca. Eu nu vreau cotete mari din bca cu care sa ma laud pe forumuri, gen "nu am bani da uite ce casa mi-am facut din bca''.

    Rog sa ma iertati daca am sarit calul cu ultima fraza.
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 889

    #2
    Stramosii nostri au inventat materiale si metode noi de constructie tocmai ca sa le usureze viata (care evident, era foarte grea). Gandeste-te totusi ca omul modern este un om foarte slab d.p.d.v fizic, nu il putem compara nici macar cu stramosii nostri de acum cateva sute de ani, si TBC-ul te prinde repede. Eu cred ca un proiect ca cel la care te gandesti tu ar trebui sa fie abordat printr-o cu totul alta gandire, adica ceva de genul... Cum sa face o casa care sa semene cu una de acum cateva sute de ani dar sa aiba confortul uneia actuale prin "mascarea" tuturor solutiilor tehnice si materialelor moderne.
    In cazul unic al proiectului tau eu cred ca este bine sa te ghidezi dupa principiul: "cea ce nu se vede nu conteaza", asa ca foloseste din greu beton armat si izolatii de calitate pe care le maschezi cu piatra si lemn prelucrat mai rudimentar, sa para vechi.
    Parerea mea!

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

      Postat în original de trag cu arcu
      ....Nu prea stiu cum sta treaba cu ridicatul mai sus, avand in vedere ca betonul a aparut prin 1800 adica acum multi ani, strabunii nostri ba au construit case din lemn, butuci, piatra sau combinate si nu aveau ei fier beton
      Dupa unele surse , betonul se foloseste de pe la 5600 i.Ch ...deci nimic noua sub soare !
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Helerea Nicolae
        Membru Marcant
        • 02.mar.2008
        • 911

        #4
        pentru ce motiv vreti sa faceti o casa din piatra?
        lucrul, se mai face si cu capul

        Comentariu

        • da_n
          Banned
          - Exclus de pe forum -
          • 10.mai.2009
          • 1228

          #5
          da o vizita la kohlerandlewis.com/joe/SH.htm , clic Photos si dupa clic in patratele din stanga

          Comentariu

          • trag cu arcu
            Incepator
            • 05.feb.2011
            • 16

            #6
            Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

            Postat în original de Mircea G
            Dupa unele surse , betonul se foloseste de pe la 5600 i.Ch ...deci nimic noua sub soare !

            multumesc de interventie mircea daca imi spui si formula magica de producere a celui de acum 5600 ani te pupic. si betonul a aparut in epoca lui flinstone da nu stia sa il foloseasca. sa nu uiti sa imi zici cu ce material compozit era cel de puneau intre pietre de le legau romanii ca au facut drumuri si poduri la noi, in timp ce urmasii nostri turnau beton armat prin paduri.

            Comentariu

            • trag cu arcu
              Incepator
              • 05.feb.2011
              • 16

              #7
              Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

              Postat în original de Helerea Nicolae
              pentru ce motiv vreti sa faceti o casa din piatra?
              Domnule Nicolae aici ati pus punctul pe ,,i". eu m-am saturat de unii ce ma cred nebun.

              In primul rand piatra e cel mai ieftin material de pe piata si chiar de o iei de la 400 de km (m-am interesat de costuri).
              E cel mai bun izolator termic pe langa lemn. Lemnul arde, piatra nu. Are o rezistenta mai mare la factorii de mediu (chimici sau radioactivi). Nu ai probleme cu igrasia. Izolator fonic foarte bun daca faci un perete gros de 50-60 cm. Se scad costurile in timp. Nu mai pui polistiren pe ea, nu o mai dai cu var. Ai o casa rustica si pe interior si la exterior. Isi pastreaza culoarea si proprietatile. Daca faci o fundatie ca lumea nu mai ai probleme cu inundatiile.

              Mentionez ca pe zona unde vreau sa imi ridic casa (jud Dambovita care e mare) cam balteste apa. Vecinilor si chiar lu nenea socru' meu li se ridica si infloreste vestitul mucegai cu tot cu fundatie de betoane armate, caramida rosie si izolatie exterioara.

              De ce sa bag banii intr-o casa care sa imi faca probleme in termen lung si sa nu am una confortabila, de durata de lasat urmasilor urmasilor nostri.

              Acum o 100-200 erau boierii care numai asa isi construiau casele, noi astia ce avem acum de nu putem face asta?

              Deci e un plan maret stiu nebunatic cum zic unii, dar daca insist in prostia mea si imi reuseste o sa postez poze cu ea, chiar si cu procesele de executie. De acum inainte Domnul sa fie cu mine si nenea Mesteru' Manole
              sa vegheze de sus sa nu zidesc ceva prin casa.

              Comentariu

              • trag cu arcu
                Incepator
                • 05.feb.2011
                • 16

                #8
                Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

                Postat în original de da_n
                da o vizita la kohlerandlewis.com/joe/SH.htm , clic Photos si dupa clic in patratele din stanga
                multumesc dane esti tare, am inspiratie de inceput acum

                Comentariu

                • trag cu arcu
                  Incepator
                  • 05.feb.2011
                  • 16

                  #9
                  Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

                  Postat în original de Helerea Nicolae
                  pentru ce motiv vreti sa faceti o casa din piatra?
                  Am studiat cu o zi inainte sa imi puneti intrebarea, site-ul dvs. Chiar aveam de gand sa va contactez. Cu un numar de telefon ma puteti ajuta?

                  Ati facut o treaba excelenta cu colegul dvs Daniel Morlova de promovare a pietrei si ce se poate face cu ea. Intrebari as avea si pt lemn.

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    #10
                    Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

                    Postat în original de trag cu arcu
                    eu m-am saturat de unii ce ma cred nebun.
                    nu cred ca esti nebun, cred ca oricine vede o casa de piatra bine facuta si integrata in mediu ramane impresionat

                    iti doresc din tot sufletul sa-ti implinesti visul

                    in Iasi de asemenea se pare ca exista nebuni, da o vizita la panoramio.com/photo/37383625
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • ics
                      Membru Marcant
                      • 16.sep.2009
                      • 635

                      #11
                      nu prea sunt convins de cat de bine izoleaza termic piatra...dar poate at-i studiat mai bine problema
                      ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                      Comentariu

                      • trag cu arcu
                        Incepator
                        • 05.feb.2011
                        • 16

                        #12
                        Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

                        [/quote]nu cred ca esti nebun, cred ca oricine vede o casa de piatra bine facuta si integrata in mediu ramane impresionat

                        iti doresc din tot sufletul sa-ti implinesti visul

                        in Iasi de asemenea se pare ca exista nebuni, da o vizita la panoramio.com/photo/37383625[/quote]

                        am uitat sa precizez eu sunt din Iasi ...

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          #13
                          Re: Viitoarea casa P+M , circa 69 mp

                          Postat în original de trag cu arcu
                          ..... daca imi spui si formula magica de producere a celui de acum 5600 ani te pupic.....
                          Nu trebuie decit sa dai o cautare pe net si vei vedea cum s-a facut betonul in decursul timpului ....
                          Constructia pe care o doresti se poate face , dar ....
                          - daca nu esti intr-o zona cu piatra si trebuie sa o cari de la mari distante , costuri mari .
                          - fundatia la o asa casa va fi dimensionata dupa greutate si latimea zidului , costuri mari
                          - trebuie gasita o metoda de termoizolare eficienta , costuri mari
                          - trebuie gasite solutii tehnice atipice pentru constructia si izolarea golurilor ( usi , geamuri ) , costuri mari
                          - trebuie gasite solutii tehnice pentru a putea masca structura de rezistenta , costuri mari
                          Peste toate acestea va trebui facut un proiect pentru aprobare si altul de lucru , deoarece este posibil ca arhitectii sa-ti refuze lucrarea .
                          Nu ramine decit de pus in balanta costurile cu beneficiile ...daca merita : spor la lucru !
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • ivan_turbinca
                            Membru Marcant
                            • 25.feb.2009
                            • 494

                            #14
                            pai de ce crezi ca din piatra fac numai garduri? pt ca gardu nu sufera de frig,si nici de igrasie.care isi faceau case din piatra erau inapoiati si nu descoperisera caramida(gen Anglia,Italia,Germania).Dupa ce s-au saturat ei de caramida,o descoperiram si noi...OAU!! am reinventat roata.Cand noi faceam din caramida,ei faceau din lemn.OAUU!! am descoperit si noi lemnul!!! In concluzie suntem cam retarzi din toate punctele de vedere(inovatii,descoperiri,chef de munca,actualizari) dar sa revenim la treaba cu piatra.Nu izoleaza termic,nici impermeabila nu cred ca e 100 % poate izoleaza fonic,iti trebuie o fundatie dubla si fier si beton,deci ce iei pe mere dai pe pere,daca nu ai meseriasi buni in cel mai bun caz iese stramba,asta daca nu cade si lista poate continua.Dar poti sa incerci.Noi te sustinem daca insisti dar cred ca iesi in pierdere de timp bani nervi. bafta!

                            Comentariu

                            • trag cu arcu
                              Incepator
                              • 05.feb.2011
                              • 16

                              #15
                              Proiect abandonat. M-am mutat in alta locatie unde ma rupe transportul pietrei. Ramane sa fac clasic beton cu caramida.

                              Comentariu

                              Procesare...