Sobe pentru incalzire centrala, gatit si ACM

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miti_sko
    Incepator
    • 09.feb.2011
    • 15

    #16
    salut! sunt nou pe acest forum, am citit 2-3 pagini in legatura cu incalzirea prin teracota.
    As vrea sa ma ajutati daca se poate si pe mine.
    Am o casa de vacanta la tara unde merg doar in concediu sau la sfarsit de saptamana si vreau sa imi montez incalzire prin teracota. Am inteles ca trebuie serpentina, pompa, vas de expansiune, etc.....
    As avea 2 intrebari:
    1. Se poate folosi in aceasta instalatie lichid antigel?
    2. Pentru a avea apa calda menajera la baie si bucatarie ce trebuie facut, se poate face prin teracota?
    Mentionez ca locuinta e intr-o zona mai la munte si iarna e problema cu frigul

    Comentariu

    • ciubuc1x
      Incepator
      • 24.dec.2010
      • 70

      #17
      Postat în original de miti_sko
      salut! sunt nou pe acest forum, am citit 2-3 pagini in legatura cu incalzirea prin teracota.
      As vrea sa ma ajutati daca se poate si pe mine.
      Am o casa de vacanta la tara unde merg doar in concediu sau la sfarsit de saptamana si vreau sa imi montez incalzire prin teracota. Am inteles ca trebuie serpentina, pompa, vas de expansiune, etc.....
      As avea 2 intrebari:
      1. Se poate folosi in aceasta instalatie lichid antigel?
      2. Pentru a avea apa calda menajera la baie si bucatarie ce trebuie facut, se poate face prin teracota?
      Mentionez ca locuinta e intr-o zona mai la munte si iarna e problema cu frigul
      da poti folosi antigel gasesti in comert special pt instalatii de incalzire este cam 70 ron bidonul de 10 litri.pentru acm poti folosi un cazan de 70 ,80 litri ingropat in soba sau poti cumpara un boiler cu serpentina pe care sa il montezi la serpentina care vrei sa o bagi in soba.ca sa va fie de ajutor am sa va arat si o schita pt confectionarea unui cazan ingropat in soba.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3639

        #18
        Da puteti folosi fara probleme antigel in instalatie, insa mare atentie la dimensionarea echipamentelor.

        Comentariu

        • miti_sko
          Incepator
          • 09.feb.2011
          • 15

          #19
          va multumesc pentru sfat.
          imi voi cumpara un boiler cu serpentina care merge si la curent deoarece vara nu as face foc in soba pentru ca va fi prea cald in casa.
          puteti sa postati si o schita cum se monteza acel boiler cu serpentina (aprox. 80 - 100 litri) si daca ati putea sa imi spuneti ce marca sa aleg, in sensul sa nu consume mult curent si sa fie eficient?
          Va multumesc anticipat.

          Comentariu

          • ciubuc1x
            Incepator
            • 24.dec.2010
            • 70

            #20
            Postat în original de miti_sko
            va multumesc pentru sfat.
            imi voi cumpara un boiler cu serpentina care merge si la curent deoarece vara nu as face foc in soba pentru ca va fi prea cald in casa.
            puteti sa postati si o schita cum se monteza acel boiler cu serpentina (aprox. 80 - 100 litri) si daca ati putea sa imi spuneti ce marca sa aleg, in sensul sa nu consume mult curent si sa fie eficient?
            Va multumesc anticipat.
            pai alege unul tesy e eftin 500ron.schita nu pot sa pun ,serpentina se leaga la turul si returul serpentinei sau ce vrei sa bagi in soba,la fel cum legi un calorifer.

            Comentariu

            • piancada
              Membru
              • 01.feb.2010
              • 199

              #21
              Re: soba + calorifer

              Postat în original de nyknyk
              Poate acum !?
              nu reusesti sa incalzesti nimic cu acea soba, crede-ma arunci banii. Eu am una de 6kw (cred) ramasa de vechiul proprietar si am incercat sa incalzesc o parte de parter de cca 37 mp. De fapt e un fel de open space -salon, sala si bucatarie . Erau mereu intre 9 si 10 grade in casa la parter iar sus am peste 23 grade Afara , in timpul zilei nu scade mai jos de 3-4 grade Intr-o zi intreaga punand mereu lemne mi-a crescut temperatura de 1-1,5 grade MAXIM ! Intotdeauna , cand sunt peretii reci se incalzeste greu De aceea ai consumat 12 kw pentru incalzire , caci casa era rece. Eu imi aduc aminte ca m-am dus la tara in Romania ,unde parintii mei au o casa de vacanza si cu sobe imense de teracota E adevarat ca era iarna cu -10 grade Am ajuns pe la pranz , sau imediat dupa . Toata noaptea am dardait de frig ,imbracata in trening , bagata sub plapuma.
              Eu zic ca mai bine sa-ti gasesti niste vecini , sa le dai cheia si ii suni cu 1-2 zile inainte sa-i anunti sa-ti incalzesca Asa fac eu cu vecinii mei care sunt nemti Ma anunta si le aprind incalzirea cu 2 zile inainte iar la noi nu scade nici noaptea sub -3, -5 grade

              Comentariu

              • ciubuc1x
                Incepator
                • 24.dec.2010
                • 70

                #22
                Re: soba + calorifer

                Postat în original de piancada
                Postat în original de nyknyk
                Poate acum !?
                nu reusesti sa incalzesti nimic cu acea soba, crede-ma arunci banii. Eu am una de 6kw (cred) ramasa de vechiul proprietar si am incercat sa incalzesc o parte de parter de cca 37 mp. De fapt e un fel de open space -salon, sala si bucatarie . Erau mereu intre 9 si 10 grade in casa la parter iar sus am peste 23 grade Afara , in timpul zilei nu scade mai jos de 3-4 grade Intr-o zi intreaga punand mereu lemne mi-a crescut temperatura de 1-1,5 grade MAXIM ! Intotdeauna , cand sunt peretii reci se incalzeste greu De aceea ai consumat 12 kw pentru incalzire , caci casa era rece. Eu imi aduc aminte ca m-am dus la tara in Romania ,unde parintii mei au o casa de vacanza si cu sobe imense de teracota E adevarat ca era iarna cu -10 grade Am ajuns pe la pranz , sau imediat dupa . Toata noaptea am dardait de frig ,imbracata in trening , bagata sub plapuma.
                Eu zic ca mai bine sa-ti gasesti niste vecini , sa le dai cheia si ii suni cu 1-2 zile inainte sa-i anunti sa-ti incalzesca Asa fac eu cu vecinii mei care sunt nemti Ma anunta si le aprind incalzirea cu 2 zile inainte iar la noi nu scade nici noaptea sub -3, -5 grade
                cred ca nu ati inteles,omul vrea sa introduca in ea un registru de tevi cu care sa incalzeasca un calorifer sau doua.

                Comentariu

                • nyknyk
                  Incepator
                  • 25.ian.2009
                  • 77

                  #23
                  soba +calorifere

                  Exact, eu am acea soba montata in bucatarie si face cald de nu pot tine usa inchisa la camera.

                  Am in plan sa montez o serpentina din inox in forma de multiplu "S" in focarul sobei, inseriata cu un radiator de la o centrala veche (mi s-a ars una din placile electronice), pe care sa o asez pe plita sobei. La acest ansamblu montez doua calorifere la dormitorul de la mansarda , recircularea se va face probabil de poma de la cetrala veche, dar inca nu am demontat-o sa vad daca se poate adapta la ce vreau eu! Daca nu se poate, adica este din acea cu vana cu trei cai, ramane sa achizitionez una noua de recirculare din aceea care se monteaza prin olandezi; cam scumpa pompa, totusi !



                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • piancada
                    Membru
                    • 01.feb.2010
                    • 199

                    #24
                    e adevarat... n-am citit cu atentie... dar oricum sub un apect raman pe aceeasi pozitie Pentru a avea o casa cat de cat calda trebuie incalzita cu ,macar 1-2 zile inainte deoarece are inertie termica mare.

                    Comentariu

                    • ciubuc1x
                      Incepator
                      • 24.dec.2010
                      • 70

                      #25
                      Postat în original de piancada
                      e adevarat... n-am citit cu atentie... dar oricum sub un apect raman pe aceeasi pozitie Pentru a avea o casa cat de cat calda trebuie incalzita cu ,macar 1-2 zile inainte deoarece are inertie termica mare.
                      enormal,peretii sunt reci nefiind incalzire dar se rezolva

                      Comentariu

                      • xrogo
                        Incepator
                        • 28.mar.2007
                        • 56

                        #26
                        Re: soba + calorifer

                        Postat în original de piancada
                        Postat în original de nyknyk
                        Poate acum !?
                        nu reusesti sa incalzesti nimic cu acea soba, crede-ma arunci banii. Eu am una de 6kw (cred) ramasa de vechiul proprietar si am incercat sa incalzesc o parte de parter de cca 37 mp. De fapt e un fel de open space -salon, sala si bucatarie . Erau mereu intre 9 si 10 grade in casa la parter iar sus am peste 23 grade Afara , in timpul zilei nu scade mai jos de 3-4 grade Intr-o zi intreaga punand mereu lemne mi-a crescut temperatura de 1-1,5 grade MAXIM ! Intotdeauna , cand sunt peretii reci se incalzeste greu De aceea ai consumat 12 kw pentru incalzire , caci casa era rece. Eu imi aduc aminte ca m-am dus la tara in Romania ,unde parintii mei au o casa de vacanza si cu sobe imense de teracota E adevarat ca era iarna cu -10 grade Am ajuns pe la pranz , sau imediat dupa . Toata noaptea am dardait de frig ,imbracata in trening , bagata sub plapuma.
                        Eu zic ca mai bine sa-ti gasesti niste vecini , sa le dai cheia si ii suni cu 1-2 zile inainte sa-i anunti sa-ti incalzesca Asa fac eu cu vecinii mei care sunt nemti Ma anunta si le aprind incalzirea cu 2 zile inainte iar la noi nu scade nici noaptea sub -3, -5 grade
                        Ba reusesti,eu am facut o casa la tara,din lemn, de 110 mp cu masarda.
                        Am montat un semineu la parter cu hota jos si sus si sambata,cand sosesc
                        fac focul si in 3 ore ajung la 18 grade jos si 22 grade sus.
                        Pentru pastrarea temperaturii in rest am centrala electrica care pastreaza cel putin 7 grade in casa,ca sa nu inghete apa in bai.
                        Semineu are 14 kw,constructie frantuzeasca,si l-am construit in regie proprie,ghidindu-ma dupa forumuri.
                        Deci se poate,ce-i drept folosesc lemne uscate de 3 ani,numai fag si daca pun un bustean la ora 23-23,5 dimineata la ora 6 mai am jar si pun lemne care se aprind rapid.

                        Comentariu

                        • nyknyk
                          Incepator
                          • 25.ian.2009
                          • 77

                          #27
                          Eu sunt optimist si cred ca am sa reusesc sa fac ceva caldura cu instalatia mea.
                          Acum am dat la cineva sa-mi indoaie teava de inox dupa care am sa ma apuc de lucrare, asta prin aprilie cand sunt in concediu.

                          Vreau sa fac aceasta prima lucrare la tara si daca iese corespunzator, am sa incerc sa-mi schimb, la bloc, traseul conductelor la instalatia de incalzire, care din 2003 functioneaza pe PEXAL fara nici o problema pana acum. Dar, cum cred ca se apropie de sfarsitul vietii pexalului, am sa-l inlocuiec cu teava de cupru. :P

                          Comentariu

                          • ciubuc1x
                            Incepator
                            • 24.dec.2010
                            • 70

                            #28
                            sobe pentru incalzire centrala,gatit si ACM

                            haideti sa mai vedem niste sobe
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • paul_78
                              Membru
                              • 08.feb.2009
                              • 195

                              #29
                              Răspuns la: Sobe pentru incalzire centrala, gatit si ACM

                              raman la ideea ca ptr a incalzi cateva camere sa poti si gati,cea mai eficienta este soba de teracota cu plita , este un pic inestetica dar are f multe avantaje pe langa cele confectionate din diferite metale gasite pe piata.
                              O cunostinta de a mea are exct ce v-am zis eu si am vazt avantajele :
                              1.In camera unde este soba sunt mereu peste 26 de gr
                              2.In soba sunt introduse doua serpentine una mai mica ptr apa calda si una mai mare ptr incalzire( metionez ca ambele serpentine au fost introduse odata cu constructia sobei.Serpentina ptr apa calda este oarecum incastrata f bine intre samotele sobei, nu arde flacara pe ea, daca nu vrea apa calda pur si simplu conducta este goala si nu se intampla nimic , numai ca la un capat are un rob care sta in permanent adeschis ptr ca chiar si fara apa sa nu se formeze presiune .
                              Apa calda ptr menaj dupa ce este plimbata prin soba este stocata intr-un rezervor de 100 l montat undeva in afar acasei si f bine izolat, chiar si iarna are apa calda dupa o zi pe alta la 40 de gr.
                              3.serpentina ptr caldura ste confectionata dintr-o teava continua fara suduri , cred este din inox, nu stiu sigur dar mai intreb.La fel ca si apa de menaj instalatia de incalzire are un vas de expansiune de 30 de l , si o intreaga serie de elemente de siguranta, inclusiv atunci daca circuitul se incalzeste prea rau supapa de siguranta deschide si da apa undeva in spatele casei la canalizare ,completand circuitul cu apa rece din retea .
                              Primul an a fost mai greu ptr ca nu prea stia cum sa tina focul in frau, insa acum totul este banal.Cum stau ei la tara cu 4 mc de lemne incalzeste toata casa, au si unde gati aproape mereu, aragazul este mai mult de bibelou sau ptr incalzit repede , au si apa calda ptr menaj si spalat !
                              Marele avantaj al sobei de teracota cu serpentina in ea este ca atunci cand nu mai arde focul in ea teracota cu samota din ea o mentine calda deci si circuitul de apa va fi mereu cald !
                              Concluzie daca stai la casa ai spatiu de depozitare ptr lemne si ai de unde procura lemne se merita !!

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Sobe pentru incalzire centrala, gatit si ACM

                                Postat în original de paul_78
                                raman la ideea ca ptr a incalzi cateva camere sa poti si gati,cea mai eficienta este soba de teracota cu plita , este un pic inestetica dar are f multe avantaje pe langa cele confectionate din diferite metale gasite pe piata.
                                O cunostinta de a mea are exct ce v-am zis eu si am vazt avantajele :
                                1.In camera unde este soba sunt mereu peste 26 de gr
                                2.In soba sunt introduse doua serpentine una mai mica ptr apa calda si una mai mare ptr incalzire( metionez ca ambele serpentine au fost introduse odata cu constructia sobei.Serpentina ptr apa calda este oarecum incastrata f bine intre samotele sobei, nu arde flacara pe ea, daca nu vrea apa calda pur si simplu conducta este goala si nu se intampla nimic , numai ca la un capat are un rob care sta in permanent adeschis ptr ca chiar si fara apa sa nu se formeze presiune .
                                Apa calda ptr menaj dupa ce este plimbata prin soba este stocata intr-un rezervor de 100 l montat undeva in afar acasei si f bine izolat, chiar si iarna are apa calda dupa o zi pe alta la 40 de gr.
                                3.serpentina ptr caldura ste confectionata dintr-o teava continua fara suduri , cred este din inox, nu stiu sigur dar mai intreb.La fel ca si apa de menaj instalatia de incalzire are un vas de expansiune de 30 de l , si o intreaga serie de elemente de siguranta, inclusiv atunci daca circuitul se incalzeste prea rau supapa de siguranta deschide si da apa undeva in spatele casei la canalizare ,completand circuitul cu apa rece din retea .
                                Primul an a fost mai greu ptr ca nu prea stia cum sa tina focul in frau, insa acum totul este banal.Cum stau ei la tara cu 4 mc de lemne incalzeste toata casa, au si unde gati aproape mereu, aragazul este mai mult de bibelou sau ptr incalzit repede , au si apa calda ptr menaj si spalat !
                                Marele avantaj al sobei de teracota cu serpentina in ea este ca atunci cand nu mai arde focul in ea teracota cu samota din ea o mentine calda deci si circuitul de apa va fi mereu cald !
                                Concluzie daca stai la casa ai spatiu de depozitare ptr lemne si ai de unde procura lemne se merita !!
                                Sunt de parere ca sistemele au evoluat pentru a ne ajuta sa avem un grad de confort mai crescut atat din punct de vedere al efortului de avea grija de centrala si al tempraturii necesare pentru confortul termic care este cu mult sub cea de 26 de grade .

                                Comentariu

                                Procesare...