Sobe pentru incalzire centrala, gatit si ACM

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ciubuc1x
    Incepator
    • 24.dec.2010
    • 70

    Sobe pentru incalzire centrala, gatit si ACM

    ca tot o sa se scumpeasca gazele,singurul combustibil care mi se pare mai acceptabil a ramas lemnul,de aceea as dori sa prezint cateva solutii pt cei interesati si am sa pun si niste poze
    Fișiere Atașate
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1164

    #2
    sobe de incalzire

    Da, foarte interesant ,...daca vreti sa detaliati ....
    Principiul de functionare ma intereseaza....

    Comentariu

    • ciubuc1x
      Incepator
      • 24.dec.2010
      • 70

      #3
      Re: sobe de incalzire

      Postat în original de nicu78
      Da, foarte interesant ,...daca vreti sa detaliati ....
      Principiul de functionare ma intereseaza....
      am vrut sa deschid acest topic nu pentru a favoriza cumpararea cazanelor de mai sus ci pur si simplu am intanlit multe persoane pe forum care doreau asa ceva si chiar doreau sa le confectioneze home made.unii poate doresc sa isi confectioneze asa ceva si de aceea am vrut sa le sugerez unele idei.cazanul 20AC are o putere termica nominala de 24 kw,de la jumatate in jos este cazanul de incalzire cu manta de apa care contine 20 litri,cu care se pot incalzi intre 250 si 450 metri cubi.partea de sus este boilerul de acm care este dotat si cu o rezistenta de 1900w pe care o puteti folosi in sezonul cald.cazanul10AC are un volum de apa in manta de 15 litri si o putere termica de 12kw.boilerul acestuia este la fel dotat cu rezistenta de 1900w si are un volum de 70 l.primul cazan este un model care se ingroapa in soba si la care ai acces direct pt curatare,alimentare cu lemne.schimbatorul de caldura din el este prevazut cu elementi ,in functie de puterea termica dorita.tot ce pot sa va spun e ca am un prieten care si-a confectionat un cazan cu manta de apa si cu care incalzeste o suprafata de cca75 metri patrati,iar in manta nu intra mai mult de 15 l apa.

      Comentariu

      • nicu78
        Living Legend
        • 25.mar.2010
        • 1164

        #4
        sobe de incalzire

        Multumesc mult...
        In vara asta ,trebuie sa ma gindesc serios la un sistem de incalzire pe lemne si carbune si de aceea caut solutii.
        Unde am construit casa nu am gaz.
        Si de aceea intreb si solutia asta care se vede , mi se pare ceva eficienta ,...

        Comentariu

        • ciubuc1x
          Incepator
          • 24.dec.2010
          • 70

          #5
          Re: sobe de incalzire

          Postat în original de nicu78
          Multumesc mult...
          In vara asta ,trebuie sa ma gindesc serios la un sistem de incalzire pe lemne si carbune si de aceea caut solutii.
          Unde am construit casa nu am gaz.
          Si de aceea intreb si solutia asta care se vede , mi se pare ceva eficienta ,...
          da poate fi o solutie de incalzire.dar gandestete ca unde faci un foc sa gatesti ,poti incalzi si 2,3 camere,poti avea si acm.nu neaparat trebuie sa cumperi de pe piata,poti incerca sa faci o soba de gatit in al carei focar poti introduce o manta cu apa etc.mi-am facut casa iar teava de gaze trece la 5m de mine si mi-au cerut9000 ron numai bransarea.acum lucrez la un cazan home made,iau 2,3 carute de lemne si nu ma doare capul.

          Comentariu

          • nyknyk
            Incepator
            • 25.ian.2009
            • 77

            #6
            soba + calorifere

            Va salut,

            Ca sa fiu direct, puteti sa-mi spuneti daca pot sa incalzesc o camera de la mansarda de 5/4 cu acest "semineu" ?
            Acesta este montat in bucatarie la parter iar la mansarda doresc sa montez un calorifer sau doua de 1,2 m lungime, pe teava de cu de 22 sa zicem, fara pompa, doar prin termosifonare ?
            Ca si siguranta pot monta in baie un vas de expansiune de 4 litri plus o supapa de 2,5 bari ?
            Gandesc sistemul sa fie fara pompa pentru a evita riscurile din lipsa accidentala de curent electric.
            Mentionez ca am acest tip de soba la tara dar, nu are acel bazin de deasupra si mi-a venit idea de ai face o upgradare aproximativ ca la cel din poza in urma informatiilor foare utile din acest topic !
            Daca este nevoie pot adauga si o pompa de circulatie de la o centrala veche, dar nu stiu cum sa fac sa evit neplacerile in cazul intreruperii curentului electric; as putea monta un by-pass peste pompa astfel incat sa se faca circulatia prin termosifonare ?



            va mutumesc anticipat !
            Credeti ca am sanse sa inalzesc acel spatiu concomitent cu bucataria ?
            Merg rar iarna la tara , dar cand vin si prietenii se schimba treaba si am consumat 12 kw cu un radiator electric intr-o singura noapte la -5 grade afara !
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • nicu78
              Living Legend
              • 25.mar.2010
              • 1164

              #7
              sobe de incalzire

              Scuze, de ce nu pot vedea pozele?????

              Comentariu

              • nyknyk
                Incepator
                • 25.ian.2009
                • 77

                #8
                soba + calorifer

                Poate acum !?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • nicu78
                  Living Legend
                  • 25.mar.2010
                  • 1164

                  #9
                  sobe de incalzire

                  Da acum le vad ....
                  Pentru ce iti trebuie tie , sint foarte bune ,...mai ales ca nu stai tot timpul .
                  Pentru mine nu sint bune asa ceva , tine cald in casa cit ele sint incinse si cit bagi lemnul la foc continuu... ,... cind sau racit ele, s-a racit si in casa .
                  Tabla e tabla ,..dar sarmota ramine sarmota...

                  Comentariu

                  • ciubuc1x
                    Incepator
                    • 24.dec.2010
                    • 70

                    #10
                    Re: soba + calorifere

                    Postat în original de nyknyk
                    Va salut,

                    Ca sa fiu direct, puteti sa-mi spuneti daca pot sa incalzesc o camera de la mansarda de 5/4 cu acest "semineu" ?
                    Acesta este montat in bucatarie la parter iar la mansarda doresc sa montez un calorifer sau doua de 1,2 m lungime, pe teava de cu de 22 sa zicem, fara pompa, doar prin termosifonare ?
                    Ca si siguranta pot monta in baie un vas de expansiune de 4 litri plus o supapa de 2,5 bari ?
                    Gandesc sistemul sa fie fara pompa pentru a evita riscurile din lipsa accidentala de curent electric.
                    Mentionez ca am acest tip de soba la tara dar, nu are acel bazin de deasupra si mi-a venit idea de ai face o upgradare aproximativ ca la cel din poza in urma informatiilor foare utile din acest topic !
                    Daca este nevoie pot adauga si o pompa de circulatie de la o centrala veche, dar nu stiu cum sa fac sa evit neplacerile in cazul intreruperii curentului electric; as putea monta un by-pass peste pompa astfel incat sa se faca circulatia prin termosifonare ?



                    va mutumesc anticipat !
                    Credeti ca am sanse sa inalzesc acel spatiu concomitent cu bucataria ?
                    Merg rar iarna la tara , dar cand vin si prietenii se schimba treaba si am consumat 12 kw cu un radiator electric intr-o singura noapte la -5 grade afara !
                    pai cunosc soba aceea etna dar stiu ca nu are in ea manta de apa sau serpentina,deci o sa trebuiasca sa o modificati.da merge sa incalziti camera din mansarda dar folositi pompa de recirculare o sa aveti un randament mai bun.ca sa nu aveti neplaceri puteti achizitiona un ups cu acumulator.puteti insa deasemenea dimensiona corespunzator si pentru termosifon,cum ati spus dv cu bypass peste pompa. succes

                    Comentariu

                    • nyknyk
                      Incepator
                      • 25.ian.2009
                      • 77

                      #11
                      soba +calorifere

                      Multumesc mult .

                      Mai am o intrebare; vreau sa confectionez o serpentina din teava de cupru de 22 pe care sa o montez pe plita de deasupra sobei. Intrebarea este : rezista lipitura moale de la imbinarea tevilor de cupru la temperatura din acea zona ?

                      Comentariu

                      • ciubuc1x
                        Incepator
                        • 24.dec.2010
                        • 70

                        #12
                        Re: soba +calorifere

                        Postat în original de nyknyk
                        Multumesc mult .

                        Mai am o intrebare; vreau sa confectionez o serpentina din teava de cupru de 22 pe care sa o montez pe plita de deasupra sobei. Intrebarea este : rezista lipitura moale de la imbinarea tevilor de cupru la temperatura din acea zona ?
                        rezista dar sa nu ai vreo lipitura pe plita,macar 30 cm de la soba

                        Comentariu

                        • nyknyk
                          Incepator
                          • 25.ian.2009
                          • 77

                          #13
                          soba +calorifere

                          multumesc,

                          cam nasol; eu voiam sa o fac direct pe plita !

                          am sa incerc sa o fac din teava moale din colac, dar nu stiu daca am sa o pot indoi fara sa o cutez, dar am sa incerc sa o incalzesc cu lampa !

                          Comentariu

                          • ciubuc1x
                            Incepator
                            • 24.dec.2010
                            • 70

                            #14
                            sobe pentru incalzire centrala,gatit si ACM

                            haideti sa vedem cateva modele de sobe de incalzire centrala si gatit.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • PowerMC
                              Administrator
                              • 02.mai.2007
                              • 2210

                              #15
                              ciubuc1x,

                              De aceasta data am modificat eu denumirile pozelor, data viitoare sper sa va conformati regulei http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=31086
                              Multumesc pentru intelegere.
                              Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                              Community Manager MC

                              Comentariu

                              Procesare...