Acesorii si dispozitive pentru masini, scule si unelte

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • popa_'34
    Incepator
    • 27.apr.2010
    • 2

    Acesorii si dispozitive pentru masini, scule si unelte



    Buna ziua,

    Unde am putea gasi in Romania asa ceva?

    Ma intereseaza sina.
  • Adamescu Ion
    Living Legend
    • 21.sep.2008
    • 1105

    #2
    Aveti un circular de tipul celor care sint facute sa fie utilizate cu sina de ghidaj? Acestea au o constructie speciala.
    Gasiti profile de Al in depozitele unde se vind materiale pentru termopane din Al, la preturi rezonabile.
    Puteti construi un ghidaj chiar din lemn.
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Adamescu Ion
      Living Legend
      • 21.sep.2008
      • 1105

      #3
      Ar fi pacat sa ne limitam doar la aceste accesorii si sa nu cuprindem cit mai multe scule si cit mai multe accesorii.
      Pentru inceput am sa fac scurtaturi locale si incep cu

      https://www.misiuneacasa.ro/forum/forum/amenajari-interioare-dotari/do-it-yourself-bricolaj/25222-constructie-masa-freza-manuala-router-table
      Ultima editare de calin.diaconu; 06.apr.2021, 15:45. Motiv: broken link, am inlocuit cu cel corec)

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1105

        #4
        Domnul leon ne arata un compas pentru freza , in poza leagan2.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #5
          Re: Acesorii si dispozitive pentru masini, scule si unelte

          CATEVA PONTURI PENTRU MESERIASI SI NU NUMAI
          - O PROBLEMA DES INTALNITA LA MANDRINELE CU SISTEM DE PRINDERE SDS MAX E INTRAREA DIFERITELOR PARTICOLE INCEPAND DE LA PRAF , PANANT , IMPURITATI IN MANDRINA FAPT CARE DUCE CU TIMPUL LA INLOCUIREA DIFERITELOR COMPONENTE / PENTRU A OFERII O PROTECTIE SUPLIMENTARA EU PUN PE SPIT , DALTA BURGHIUL FOLOSIT UN ORING DE CAUCIUC MAI GROS CARE IL TRAG PANA LA INTRARE IN MANDRINA , E FOARTE UTIL
          - UN MESERIAS ARE INTODEAUNA O GAMA LARGA DE BURGHIE , PROBLEMA MAI MARE E CA TREBUIE SA LE SI , INGRAMADEASACA IN CUTIA ROTOPERCUTORULUI , EU AM RECURS LA URMATOAREA VARIANTA PENTRU BURGHIE / - LUATI O TEAVA DE SCURGERE DE PPR DE FI 50 MM CU MUFA IN CAPAT ( ETANSARE PRIN GARNITURA ) DEBITATIO LA O LUNGIME CEVA MAI MARE DECAT CEA A BURGHIELOR FOLOSITE , IN PARTEA IN CARE ATI TAIATO LIPITII UN CAPAC DE 50 MM CU ADEZIV PTR PVC,( IN PREALABIL LIPITI PE INTERIORUL CAPACULUI O BUCATA DE CAUCIUC ), IN CAPATUL CELALANT FOLOSITI TOT UN CAPAC DE 50 MM , FOLOSITI O GARNITURA MAI UZATA CARE SA PERMITA SCOATEREA DOPULUI CU USURINTA SAU PUR SI SIMPLU RENUNTATI LA IA , OBTINETI UN TUB DESTUL DE REZISTENT SI PRACTIC PE CARE IL PUTETI FOLOSII CA SPATIU DE DEPOZITARE / VETI STII ASFEL TOT TIMPUL UNDE VA SUNT BURGHIELE SI UN PLUS DE ORGANIZARE NU STRICA
          SISTEMUL POATE SA ADAPOSTEASCA 5-6 BURGHIE DE DIAMETRU CEVA MAI MIC SAU SE POATE CONFECTIONA INDIVIDUAL PENTRU BURGHIE DE DIAMETRE MAI MARE ( PTR BURGHIU DE 35 MM AM FOLOSIT TEAVA DE PPR DE 40 MM ), UTILIZATI TEAVA DE SCURGERE DE PPR FIINCA NU E ASA CASANTA CA SI PVC-UL DEZAVANTAJUL E LA INCALZIREA , LIPIREA CAPACULUI ( STITI CUM SE PROBEAZA UN INSTALATOR BUN ??? DATII SA FACA O MUFARE LA O TEAVA DE PPR PRIN INCALZIRE DE 110 IN 2 MINUTE )

          Comentariu

          • PowerMC
            Administrator
            • 02.mai.2007
            • 2210

            #6
            dummy,

            Te rog frumos sa editezi mesajele asa cum am invatat la scoala.
            Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

            Community Manager MC

            Comentariu

            • Adamescu Ion
              Living Legend
              • 21.sep.2008
              • 1105

              #7
              Un accesoriu foarte util pentru realizarea imbinarilor in "coada de rindunica" cu ajutorul frezelor.
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Temelye
                Living Legend
                • 23.apr.2014
                • 1395

                #8
                Răspuns la: Acesorii si dispozitive pentru masini, scule si unelte

                Da, faza cu oringul de guma pe cotorul burghiului chiar e o chestie faina. Merge si varianta cu teava de pvc ca suport de burghie dar daca nu sunt sterse inainte de a fi puse la loc tot se depune praf si alte particule pe cotorul SDS. Poate sunt putin exegerat dar eu tot timpul am in trusa de la bormasina sevetele sau macar o rola strinsa de hirtie ige. sa nu ocupe spatiu. Inainte de a pune burghiul la loc il sterg bine. Putina grija in sensul acesta dubleaza viata unei mandrine SDS. O chestie aiurea care o vad la multi este obiceiul de a lasa trusele deschise dupa ce iau scule din ele si numai bine se umplu de praf si mizerie
                Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                Comentariu

                • Wells
                  Incepator
                  • 30.apr.2020
                  • 2

                  #9
                  Caut un bun invertor pentru masina mea. Cand mergem la parinti trebuie sa parcurgem o distanta mare. Avind copil mic, nu ai cum sa-l tii atat timp in masian si, normal, ii dai sa priveasca desene animate. Deja bateria laptopului meu nu mai tine. De aceea, cred ca o alternativa buna va fi un invertor. Recent un prieten mi-a recomandat acest recenziidetop.com online magazin. Acolo am gasit foarte mute alternative, pina si informatia cum sa alegem unul mai bun pentru noi. In dependenta de necesitati. Abia astept sa-mi vina comanda ca sa-l testez. Daca mai aveti ceva idei la acest capitol va ascult cu placere.
                  Ultima editare de Wells; 05.nov.2020, 11:40.

                  Comentariu

                  Procesare...