Hidroizolare policarbonat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 203

    Hidroizolare policarbonat

    Buna ziua,

    Nu stiu unde trebuie sa postez... poate la acoperisuri? E vorba de aqua block.
    Am facut o copertina din fier forjat, pe care doresc sa o acopar cu policarbonat. Marginile copertinei vor tine apa, deoarece sunt ca o rama pentru policarbonat. Vedeti poza mai jos.

    Doresc sa aplic un cordon de Aqua Block, insa pe instructiuni scrie ca nu se lipeste pe polietilena, PPR, .... Policarbonatul ce este? Exista un silicon care se poate lipi pe policarbonat?

    Cu stima,
    Bogdan
    Fișiere Atașate
  • bgd_stanescu
    Membru
    • 18.dec.2009
    • 203

    #2
    Am cumparat un produs SikaFlex-11FC; destul de scump... dar poate face banii.
    Pe eticheta aplicata, in limba romana, se mentioneaza clar ca lipeste/ izoleaza si policarbonat, insa in fisa tehnica de pe site-ul producatorului nu gasesc exact aceasta specificatie.
    A mai folosit cineva acest produs?
    Stiti daca "poliuretanic" inseamna ca o sa topeasca putin platicul si o sa faca priza? (de exemplu Aqua Block este silicon si nu penetreaza materialele)

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Orice solutie aplicati in acea zona, se va acumula apa in rostul respectiv si nu se va realiza o aderenta corecta la policarbonat.
      Ar fi trebuit lasata o mica streasina astfel incat policarbonatul sa depaseasca profilul respectiv.

      Nu puteti posta o foto cu respectiva copertina?

      Comentariu

      • bgd_stanescu
        Membru
        • 18.dec.2009
        • 203

        #4
        Buna ziua,

        Din motive estetice, nu doresc sa las streasina. Apa stiu ca o sa stea acolo... intrebarea era daca stiti un mastic care "prinde" pe policarbonat. Chiar daca as avea streasina, apa tot ar ajunge la fier cand bate vantul, cand ninge viscolit, ...etc.

        Atasez si poze, insa nu cred ca sunt mai relevante decat schita postata anterior.

        Cu stima,
        Bogdan
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • Mircea G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          #5
          Prevad probleme cu apa care va sta pe structura metalica si cum se va scurge + zgomotul mare facut de policarbonat .
          Eu va recomand ca din loc in loc sa montati niste agrafe de sprijin si sa montati un geam armat . ( in vremurile acestea geamurile armate sint importate si arata mai bine ). In varianta mea , marginea geamului este streasina , nu se aduna apa ,zapada aluneca si nu face zgomot la ploaie .
          Pe colturi , unde se imbina cele doua posibile geamuri , se monteaza un platband si se sudeaza citeva agrafe care dupa montajul geamurilor de indoaie stinga / dreapta sa tina geamurile pe pozitie .
          Pe partea de sprijin , sub geamuri , se pune un strat subtire de chit sau mastic , la fel se procedeaza la imbinarea de pe colturi .
          Fișiere Atașate
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Problema este ca apa trebuie sa se scurga pe undeva si in aceasta configuratie nu vad pe unde ar putea gasi loc.
            Acum aveti posibilitatea de a monta un profil U din aluminiu pe capatul policarbonatului, ramanand sa etansati imbinarea profil aluminiu - otel.
            Aceasta etansare poate fi realizata cu o garnitura de cauciuc sau adezivi, de exemplu FT101 de la Ceresit.

            Cu scurgerea apei cum rezolvati problema?
            In situatia actuala nu vad decat posibilitatea de a da niste gauri pe platbanda frontala eventual la colturi sau decupaje.

            Comentariu

            • ciubuc1x
              Incepator
              • 24.dec.2010
              • 70

              #7
              Re: Hidroizolare policarbonat

              Postat în original de bgd_stanescu
              Buna ziua,

              Nu stiu unde trebuie sa postez... poate la acoperisuri? E vorba de aqua block.
              Am facut o copertina din fier forjat, pe care doresc sa o acopar cu policarbonat. Marginile copertinei vor tine apa, deoarece sunt ca o rama pentru policarbonat. Vedeti poza mai jos.

              Doresc sa aplic un cordon de Aqua Block, insa pe instructiuni scrie ca nu se lipeste pe polietilena, PPR, .... Policarbonatul ce este? Exista un silicon care se poate lipi pe policarbonat?

              Cu stima,
              Bogdan
              fa-i niste crestaturi in platband

              Comentariu

              • bgd_stanescu
                Membru
                • 18.dec.2009
                • 203

                #8
                Postat în original de Mircea G
                Prevad probleme cu apa care va sta pe structura metalica si cum se va scurge + zgomotul mare facut de policarbonat .
                Apa va sta oricum...la fel cum ar sta pe poarta sau pe gardul din fier. Zgomot -> toata copertina este oricum sub o streasina si numai 10cm sunt in afara; nu cred ca o sa fie prea mare si oricum suprafata este foarte mica.
                Sticla: da, cel mai frumos este cu sticla armata, insa e scumpa, ingreuneaza structura si e greu de prelucrat deoarece nu e doar un simplu dreptunghi.

                Postat în original de Gemini
                Cu scurgerea apei cum rezolvati problema?
                In situatia actuala nu vad decat posibilitatea de a da niste gauri pe platbanda frontala eventual la colturi sau decupaje.
                Decupaje la colturi; foarte mici.

                Postat în original de Gemini
                ...e fi realizata cu o garnitura de cauciuc sau adezivi, de exemplu FT101 de la Ceresit...
                FT101 este alb.

                Va multumesc tuturor pentru sugestii. Deoarece pana la urma nu am aflat de la Dumneavoastra ce ar etansa/lipi policarbonatul, voi merge pe Sikaflex-11 FC -> cand va fi frumos afara si voi putea finaliza "proiectul Copertina"

                Comentariu

                • Mircea G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Postat în original de bgd_stanescu
                  ....Va multumesc tuturor pentru sugestii. Deoarece pana la urma nu am aflat de la Dumneavoastra ce ar etansa/lipi policarbonatul, voi merge pe Sikaflex-11 FC -> cand va fi frumos afara si voi putea finaliza "proiectul Copertina"
                  Ramine de vazut comportamentul in timp .
                  In legatura cu solutia de etansare , este aproape normal sa nu primiti solutii caci toata lumea vinde policarbonat dar putini ofera si fisa tehnica si aproape nimeni solutia completa ce cuprinde diverse sisteme si accesorii de montaj .
                  Va las sa cititi ce spune un producator renumit si poate veti trage concluzia ca modul dorit de dvs pt fixare nu este cel mai fericit .
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Daca dvs. nu doriti sa luati in calcul solutia oferita nu faceti afirmatii gratuite.

                    In mod normal, policarbonatul se etanseaza in partea inferioara cu un profil U. Acest profil se etanseaza la randul sau cu un mic cordon de silicon pentru a nu permite infiltrarea apei scurse.
                    Dvs. aveti inca o complicatie data de modul de confectionare a copertinei.
                    Nu uitati ca orice lipsa de etansare poate duce la deterioararea aspectului datorita patrunderii apei in anveolele palcilor de policarbonat.
                    Sub acel profil U se monteaza o banda de ventilare care permite aerisirea alveolelor si reducerea condensului la interior.
                    In cazul copertinei dvs., suprafata fiind mica, acest accesoriu poate fi mai putin important, cat si dilatarea.

                    Nu stiu cum reactioneaza etansantul propus de dvs.
                    Pentru lipirea si etansare policarbonatului trebuie utilizat un silicon pur. Cei acetici sau alte produse pot afecta suprafata policarbonatului.
                    Ceresit FT 101 este alb insa poate fi vopsit.
                    Puteti merge si pe un silicon NEUTRU pentru etansarea policarbonatului.

                    Aveti posibilitatea sa testati aceste produse si observati cum se comporta dupa lipire, utilizand mici bucati de policarbonat.

                    Comentariu

                    • bgd_stanescu
                      Membru
                      • 18.dec.2009
                      • 203

                      #11
                      Postat în original de Gemini
                      ... nu faceti afirmatii gratuite.
                      Buna ziua,

                      Nu stiu exact unde am gresit in exprimare pentru a primi o replica de genul celei de mai sus...
                      Inca o data: aveam nevoie de un mastic care "prinde" pe policarbonat; stiam ca unii moderatori cunosc toata gama Ceresit si produse similare (reactii chimice, recomadari, interdictii, etc).

                      Va multumesc tuturor pentru sugestii.
                      Cu stima,
                      Bogdan

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Lucrul care m-a deranjat este ca nu ati facut nici o remarca la solutia oferita, indiferent daca ea este considerata buna sau mai putin buna.
                        In acelasi timp, ati afirmat
                        Deoarece pana la urma nu am aflat de la Dumneavoastra ce ar etansa/lipi policarbonatul
                        .

                        Nu mi s-a parut corect si am spus deschis acest lucru.
                        Imi place sa discutam deschis si obiectiv, fara a contoriza micul aspect ca o chestiune personala.
                        Suntem pe un forum si discutam liber, respectandu-ne reciproc.

                        M-as bucura daca experienta acestei aplicatii va fi prezentata tuturor. Am dori sa ne conumicati rezultatul solutiei pe care hotarati sa o aplicati.
                        Multumim.

                        Comentariu

                        • bgd_stanescu
                          Membru
                          • 18.dec.2009
                          • 203

                          #13
                          Va asigur ca am citit cu atentie toate solutiile oferite si le-am analizat pe toate in detaliu. Am dat si feedback de ce nu le voi folosi.
                          Asa cum ati metionat, principala problema este modul de confectionare al copertinei; combinat cu faptul ca am o suprafata nesemnificativa si faptul ca dimensiunile materialelor sunt atat de mici incat grosimea cordonului de sudura pare destul de mare, solutiile cu profilele de etansare si banda de ventilare nu sunt ok pentru cazul meu.
                          De asemenea, am luat si un FT101 pt ca expertul din ddman m-a asigurat ca lipeste policarbonat, insa il voi folosi la alte aplicatii deoarece este alb(mi-am dat seama cand am ajuns acasa - tubul seamana cu aquablock) si chiar daca se poate vopsi, o sa se vada alb prin policarbonat.

                          Voi alege una din urmatoarele solutii:
                          - policarbonat lipit cu Sikaflex-11 C
                          - imitatie de sticla din plastic lipita cu Sikaflex-11 C
                          Domnul Mircea G are dreptate cu aspectul sticlei si de aceea cred ca o sa aleg a doua varianta. Insa pentru moment nu am gasit decat imitatie de sticla pentru interior (adica are o bulina pe ea care zice ca nu e rezistenta la exterior).
                          O sa postez poze cu ce a iesit pana la urma; mi-am pus un reminder in calendar pentru postul acesta in luna Mai -> sper ca pana atunci voi da tencuiala decorativa pe casa si o sa pot monta si copertina.
                          Sper ca adezivul/masticul ales sa se comporte bine in timp... ramane de vazut -> reminder pentru August

                          Cu stima,
                          Bogdan

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Ok, asteptam cu interes finalizarea lucrarii.

                            In afara de etansarea in zona inferioara, in rest cum se va face prinderea placilor de policarbonat si inchiderea capetelor?

                            Comentariu

                            • bgd_stanescu
                              Membru
                              • 18.dec.2009
                              • 203

                              #15
                              Voi folosi cateva suruburi autoforante cu garnitura. Toata lungimea conturului va fi inchisa cu mastic.

                              Comentariu

                              Procesare...