+ Răspuns la subiect
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 23

Subiect: Sfaturi sudura

Banned - Exclus de pe forum -
    Data înscrierii
    10.05.2009
    Posturi
    1.229
    Citat Postat în original de pfmol
    si totusi,se poate lipi fier-cupru?eu sunt electronist dar inca nu am incercat,cat de curand fac o proba,asta dupa ce cumpar pasta recomandata de prietenul meu
    problema in cazul asta apare dupa ce le lipesti, in caz ca reusesti, lucand cu apa calda se vor dilata in mod diferit, parerea mea ca nu va rezista in timp

cea mai buna solutie, dupa mine, este cea prezentata de dummy_ mai sus

Citat Postat în original de dummy_
    Exista fitinguri de tranzitie OL-Cu partea de Ol inbinarea se face prin filet si in partea de Cu prin cositorire , sau brazare nu te complica cu improvizatii care nu o sa tine
    Adica poti folosi asa ceva : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=243521#243521 .

Citat Postat în original de pfmol
    am incercat sa filetez teava la interior cu un tarod dar nu a format un filet destul de bun(f putin amprentat),probabil teava nu are o masura standard pt filetare interior,la exterior am 20mm,nu m-am interesat inca de o filiera,ma gandeam la solutia lipit fier-cupru.daca nu merge asta e..momentan am abandonat,
    Prin electroliza poti sa cuprezi o portiune de teava de otel si dupa care sa o brazezi pe teava de Cu , dar te complici si nu prea merita efortul

sfaturi sudura

am o problema cu un element din fonta la o centrala pe lemne.a crapat pe o lungime de aproximativ 30 cm ,iar un sudor a zis ca o poate suda cu niste electrozi (nu stiu de care din america)foarte scumpi cu sudura la rece si imi garanteaza (nu stiu cum si pe ce perioada)ca nu voi mai avea probleme.
    pretul pentru sudura este 300 ron iar un element nou costa 500-600 ron.
    ce parere aveti ?merita pretul ptr sudura? va multumesc

sfaturi sudura

am o problema cu un element din fonta la o centrala pe lemne.a crapat pe o lungime de aproximativ 30 cm ,iar un sudor a zis ca o poate suda cu niste electrozi (nu stiu de care din america)foarte scumpi cu sudura la rece si imi garanteaza (nu stiu cum si pe ce perioada)ca nu voi mai avea probleme.

Re: sfaturi sudura

Citat Postat în original de mihai93
    Pretul electrozilor de fonta nu este foarte mare , nu stiu daca se renteaza sa sudezi elementi de fonta , fonta se dilata foarte mult si nu cred ca o sa iti tina sudura foarte mult
    Pretul manoperii mi se pare supraevaluat , incerca in alta parte sau daca nu anuleaza elementul din centrala

nu am cum sa l anulez. e ultimul cu iesirea ptr cos. multumesc ptr raspuns

Buna ziua.
    Nu am experiena in sudat, iar de cand mi-am luat aparatulde sudura am mai sudat cate ceva dar nu sunt deloc multumit.
    Aparatul are o grila pentru electrodul folosit. Daca vreau sa sudez cu 2.5 duc butonul la 2.5 si totusi se lipeste de material?
    De ce?
    In muls de multe ori mi s-a intampla ca punctelede sudura - "sunt niste gogoloate" sa mi se crape. De ce oare?

Ma puteti ghida catre niste link-uri care sa ma ajute sa deprind mai bine aceasta tehnica a sudurii?
    Stiu ca experienta conteaza, dar si anumite idei pe care sa le pui in practica sunt mana cereasca.

Va multumesc.

Citat Postat în original de vdingo11
    Buna ziua.
    Nu am experiena in sudat, iar de cand mi-am luat aparatulde sudura am mai sudat cate ceva dar nu sunt deloc multumit.
    Aparatul are o grila pentru electrodul folosit. Daca vreau sa sudez cu 2.5 duc butonul la 2.5 si totusi se lipeste de material?
    De ce?
    In muls de multe ori mi s-a intampla ca punctelede sudura - "sunt niste gogoloate" sa mi se crape. De ce oare?

Ma puteti ghida catre niste link-uri care sa ma ajute sa deprind mai bine aceasta tehnica a sudurii?
    Stiu ca experienta conteaza, dar si anumite idei pe care sa le pui in practica sunt mana cereasca.

Va multumesc.
    aparatul folosit e probabil de tip transformator , in functie de diametrul electrodului folosit se regleaza si amperajul aparatului , de obicei scrie si pe pachetul de electrozi amperajul care se foloseste ,
    sudura e o intreaga disciplina si nu se invata in cateva zile , se incepe cu studiul materialelor si tehnica sudurii se perfectioneaza in timp
    Nu orce material se poate suda , sudura iti crapa datorita poroastei alegeri a electrodului sau materialul sudat nu se preteaza la sudura MMA, e mult de discutat pe tema sudurii , daca vrei sa te documentezi cauta prin anticariate ceva lucrari de specialitate , in mod sigur o sa gasesti , nu s-a schinbat prea multe la sudura cu transformator

.. se lipeste pt ca este un aparat slab. Am vazut ca cele destepte au curent mare de initiare a sudurii, cu ajustare automata la valoarea necesara.

Incearca cu electrozi de inox, sunt mai usor de folosit de catre un incepator.
    DIY

+ Răspuns la subiect

Subiecte similare

1. Aparat de sudura
    De Peti sat în forumul Scule si unelte
    Răspunsuri: 85
    Ultimul post: 19.10.2014, 16:28
  2. Electrozi de sudura
    De mcbos în forumul Scule si unelte
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 25.03.2013, 20:18
  3. Invertor sudura