Sfaturi sudura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dummy_
    Membru Marcant
    • 16.mai.2009
    • 670

    #16
    Re: sfaturi sudura

    Postat în original de mihai93
    am o problema cu un element din fonta la o centrala pe lemne.a crapat pe o lungime de aproximativ 30 cm ,iar un sudor a zis ca o poate suda cu niste electrozi (nu stiu de care din america)foarte scumpi cu sudura la rece si imi garanteaza (nu stiu cum si pe ce perioada)ca nu voi mai avea probleme.
    pretul pentru sudura este 300 ron iar un element nou costa 500-600 ron.
    ce parere aveti ?merita pretul ptr sudura? va multumesc
    Pretul electrozilor de fonta nu este foarte mare , nu stiu daca se renteaza sa sudezi elementi de fonta , fonta se dilata foarte mult si nu cred ca o sa iti tina sudura foarte mult
    Pretul manoperii mi se pare supraevaluat , incerca in alta parte sau daca nu anuleaza elementul din centrala

    Comentariu

    • mihai93
      Incepator
      • 06.ian.2008
      • 98

      #17
      nu am cum sa l anulez. e ultimul cu iesirea ptr cos. multumesc ptr raspuns

      Comentariu

      • vdingo11
        Membru Marcant
        • 07.iul.2006
        • 620

        #18
        Buna ziua.
        Nu am experiena in sudat, iar de cand mi-am luat aparatulde sudura am mai sudat cate ceva dar nu sunt deloc multumit.
        Aparatul are o grila pentru electrodul folosit. Daca vreau sa sudez cu 2.5 duc butonul la 2.5 si totusi se lipeste de material?
        De ce?
        In muls de multe ori mi s-a intampla ca punctelede sudura - "sunt niste gogoloate" sa mi se crape. De ce oare?

        Ma puteti ghida catre niste link-uri care sa ma ajute sa deprind mai bine aceasta tehnica a sudurii?
        Stiu ca experienta conteaza, dar si anumite idei pe care sa le pui in practica sunt mana cereasca.

        Va multumesc.

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #19
          Postat în original de vdingo11
          Buna ziua.
          Nu am experiena in sudat, iar de cand mi-am luat aparatulde sudura am mai sudat cate ceva dar nu sunt deloc multumit.
          Aparatul are o grila pentru electrodul folosit. Daca vreau sa sudez cu 2.5 duc butonul la 2.5 si totusi se lipeste de material?
          De ce?
          In muls de multe ori mi s-a intampla ca punctelede sudura - "sunt niste gogoloate" sa mi se crape. De ce oare?

          Ma puteti ghida catre niste link-uri care sa ma ajute sa deprind mai bine aceasta tehnica a sudurii?
          Stiu ca experienta conteaza, dar si anumite idei pe care sa le pui in practica sunt mana cereasca.

          Va multumesc.
          aparatul folosit e probabil de tip transformator , in functie de diametrul electrodului folosit se regleaza si amperajul aparatului , de obicei scrie si pe pachetul de electrozi amperajul care se foloseste ,
          sudura e o intreaga disciplina si nu se invata in cateva zile , se incepe cu studiul materialelor si tehnica sudurii se perfectioneaza in timp
          Nu orce material se poate suda , sudura iti crapa datorita poroastei alegeri a electrodului sau materialul sudat nu se preteaza la sudura MMA, e mult de discutat pe tema sudurii , daca vrei sa te documentezi cauta prin anticariate ceva lucrari de specialitate , in mod sigur o sa gasesti , nu s-a schinbat prea multe la sudura cu transformator

          Comentariu

          • apanoiu
            Membru Marcant
            • 10.mai.2010
            • 643

            #20
            .. se lipeste pt ca este un aparat slab. Am vazut ca cele destepte au curent mare de initiare a sudurii, cu ajustare automata la valoarea necesara.

            Incearca cu electrozi de inox, sunt mai usor de folosit de catre un incepator.
            DIY

            Comentariu

            • tanasie
              Living Legend
              • 15.oct.2008
              • 2501

              #21
              Postat în original de vdingo11
              ...Daca vreau sa sudez cu 2.5 duc butonul la 2.5 si totusi se lipeste de material?...
              Incearca cu maxim electrozi de 2 la valoarea de 2,5, am si eu un aparat dinacesta si folosesc electrozi de la 1,5 la maxim 2 si functioneaza perfect.
              Cu respect.

              Comentariu

              • vdingo11
                Membru Marcant
                • 07.iul.2006
                • 620

                #22
                Multumesc de sfaturi.
                O sa incerc cu un amperaj mai mare fata de electrozii cu care sudez.
                Sincer nici nu am dat importanta la electrozi cand am cumparat: am cerut electrzi de 2.5 si vanzatorul mi-a dat.
                Acum am vazut ca sunt de aluminiu, inox etc.
                O sa incerc si cu inox sa vad poate am performante mai ridicate.

                Comentariu

                • apanoiu
                  Membru Marcant
                  • 10.mai.2010
                  • 643

                  #23
                  bonusul la inox este o mai mica stropire. incearca sa tii arcul de sudura la grosimea electrodului.
                  Initierea arcului se face prin alunecare pe fier, ca si cand ai vrea sa aprinzi un chibrit.
                  Cand electrodul este cald merge mai usor sudura.
                  DIY

                  Comentariu

                  Procesare...