Sfaturi sudura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gabita mari
    Incepator
    • 28.feb.2011
    • 6

    Sfaturi sudura

    Va salut cu respect,

    Numele meu este Gabi si as vrea sa stiu si eu daca exista vreo posibilitate de a suda o teava de cupru de 2 mm (grosimea materialului) de un calorifer de fonta?

    Mentionez ca teava are un diametru de 18 mm.

    Toti cei pe care i-am intrebat mi-au raspuns ca feroasele cu neferoasele nu se pot suda.

    Va multumesc!
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Au dreptate, nu aveti cum sa sudati fonta si cuprul.

    Ce aplicatie aveti? Poate gasim alte metode de asamblare.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • gabita mari
      Incepator
      • 28.feb.2011
      • 6

      #3
      Deci:eu vreau sa pun un calorifer de fonta deasupra focarului,iar la celalat capat unde ar trebui sa iasa turul,sa continui cu o teava de cupru de 2 mm grosime de 18,care sa fie asezata in inaltimea sobei ca o rezistenta de resou sub teracota,iar placile de teracota(marginile acelea din spatele placi) sa le tai usor dedesupt in locurilr pe unde trece teava,pentru a prelua si caldura degajata de teracota dupa terminarea focului din soba,atunci cand teracota practic incepe sa degaje caldura.Mentionez ca soba vreau sa o fac din caramizi normale de soba fara modificari speciale.Teava de cupru practic va fi ingropata cu pamant rosu de soba si prinsa intre caramizile care se pun in spatele placi de teracota,fare a intra in contact direct nici un pic cu focul,ptr ca va fi pusa ca o rezistenta in inaltimea sobei,de la focar in sus.

      O singura problema am :Se poate eu suda teava cupru de caloriferul de fonta?Dar daca plec cu o teava de fier din calorifer,pe aceasta o pot suda cu cuprul?Nu vreau sa fac cu mufari pentru ca nu rezista la temperaturile din acelea mari din soba,deoarece acestea necesita garnituri,iar riscu ar fi mare,o mufare acolo.

      CU STIMA

      Comentariu

      • gabita mari
        Incepator
        • 28.feb.2011
        • 6

        #4
        sudura

        Sau cu ce material trebuie sa plec din fonta ca sa il pot suda si cu fonta si apoi cu cuprul,si ce fel de sudura imi trebuie?

        Comentariu

        • dummy_
          Membru Marcant
          • 16.mai.2009
          • 670

          #5
          Postat în original de gabita mari
          Deci:eu vreau sa pun un calorifer de fonta deasupra focarului,iar la celalat capat unde ar trebui sa iasa turul,sa continui cu o teava de cupru de 2 mm grosime de 18,care sa fie asezata in inaltimea sobei ca o rezistenta de resou sub teracota,iar placile de teracota(marginile acelea din spatele placi) sa le tai usor dedesupt in locurilr pe unde trece teava,pentru a prelua si caldura degajata de teracota dupa terminarea focului din soba,atunci cand teracota practic incepe sa degaje caldura.Mentionez ca soba vreau sa o fac din caramizi normale de soba fara modificari speciale.Teava de cupru practic va fi ingropata cu pamant rosu de soba si prinsa intre caramizile care se pun in spatele placi de teracota,fare a intra in contact direct nici un pic cu focul,ptr ca va fi pusa ca o rezistenta in inaltimea sobei,de la focar in sus.

          O singura problema am :Se poate eu suda teava cupru de caloriferul de fonta?Dar daca plec cu o teava de fier din calorifer,pe aceasta o pot suda cu cuprul?Nu vreau sa fac cu mufari pentru ca nu rezista la temperaturile din acelea mari din soba,deoarece acestea necesita garnituri,iar riscu ar fi mare,o mufare acolo.

          CU STIMA
          Poti executa imbinarea si fara sudura, oricum nu o sa poti suda fonta cu cupru.
          La iesirea din calorifer poti pune un olandez din alama sau o piesa confectionata pe strung cu etansare prin con si in partea cealalta a olandezului ii alamesti teava de cupru.

          Fa o proba de presiune la imbinarea filetata dupa montare.

          Comentariu

          • pfmol
            Incepator
            • 11.nov.2009
            • 24

            #6
            aceeasi problema o am si eu,am montat caloriferul in soba,un sudor mi-a sudat de el un prelungitor din teava de fier,acum urmeaza sa-i fac imbinarea dintre fier si cupru,un coleg mi-a spus sa incerc sa lipesc o foita de cositor pe teava(folosind pasta cu argint,,parca,,),daca prinde dupa aia e simplu

            Comentariu

            • dummy_
              Membru Marcant
              • 16.mai.2009
              • 670

              #7
              Postat în original de pfmol
              aceeasi problema o am si eu,am montat caloriferul in soba,un sudor mi-a sudat de el un prelungitor din teava de fier,acum urmeaza sa-i fac imbinarea dintre fier si cupru,un coleg mi-a spus sa incerc sa lipesc o foita de cositor pe teava(folosind pasta cu argint,,parca,,),daca prinde dupa aia e simplu
              Exista fitinguri de tranzitie OL-Cu partea de Ol inbinarea se face prin filet si in partea de Cu prin cositorire , sau brazare nu te complica cu improvizatii care nu o sa tine

              Comentariu

              • pfmol
                Incepator
                • 11.nov.2009
                • 24

                #8
                am incercat sa filetez teava la interior cu un tarod dar nu a format un filet destul de bun(f putin amprentat),probabil teava nu are o masura standard pt filetare interior,la exterior am 20mm,nu m-am interesat inca de o filiera,ma gandeam la solutia lipit fier-cupru.daca nu merge asta e..momentan am abandonat,

                Comentariu

                • da_n
                  Banned
                  - Exclus de pe forum -
                  • 10.mai.2009
                  • 1226

                  #9
                  Postat în original de pfmol
                  am incercat sa filetez teava la interior cu un tarod dar nu a format un filet destul de bun(f putin amprentat)
                  teava se fileteaza la exterior, acuma depinde si ce teava ai pus, sa aibe masurile standard
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • pfmol
                    Incepator
                    • 11.nov.2009
                    • 24

                    #10
                    si totusi,se poate lipi fier-cupru?eu sunt electronist dar inca nu am incercat,cat de curand fac o proba,asta dupa ce cumpar pasta recomandata de prietenul meu

                    Comentariu

                    • da_n
                      Banned
                      - Exclus de pe forum -
                      • 10.mai.2009
                      • 1226

                      #11
                      Postat în original de pfmol
                      si totusi,se poate lipi fier-cupru?eu sunt electronist dar inca nu am incercat,cat de curand fac o proba,asta dupa ce cumpar pasta recomandata de prietenul meu
                      problema in cazul asta apare dupa ce le lipesti, in caz ca reusesti, lucand cu apa calda se vor dilata in mod diferit, parerea mea ca nu va rezista in timp

                      cea mai buna solutie, dupa mine, este cea prezentata de dummy_ mai sus

                      Comentariu

                      • Mircea G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12085

                        #12
                        Postat în original de dummy_
                        Exista fitinguri de tranzitie OL-Cu partea de Ol inbinarea se face prin filet si in partea de Cu prin cositorire , sau brazare nu te complica cu improvizatii care nu o sa tine
                        Adica poti folosi asa ceva : http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=243521#243521 .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • dummy_
                          Membru Marcant
                          • 16.mai.2009
                          • 670

                          #13
                          Postat în original de pfmol
                          am incercat sa filetez teava la interior cu un tarod dar nu a format un filet destul de bun(f putin amprentat),probabil teava nu are o masura standard pt filetare interior,la exterior am 20mm,nu m-am interesat inca de o filiera,ma gandeam la solutia lipit fier-cupru.daca nu merge asta e..momentan am abandonat,
                          Prin electroliza poti sa cuprezi o portiune de teava de otel si dupa care sa o brazezi pe teava de Cu , dar te complici si nu prea merita efortul

                          Comentariu

                          • mihai93
                            Incepator
                            • 06.ian.2008
                            • 98

                            #14
                            sfaturi sudura

                            am o problema cu un element din fonta la o centrala pe lemne.a crapat pe o lungime de aproximativ 30 cm ,iar un sudor a zis ca o poate suda cu niste electrozi (nu stiu de care din america)foarte scumpi cu sudura la rece si imi garanteaza (nu stiu cum si pe ce perioada)ca nu voi mai avea probleme.
                            pretul pentru sudura este 300 ron iar un element nou costa 500-600 ron.
                            ce parere aveti ?merita pretul ptr sudura? va multumesc

                            Comentariu

                            • mihai93
                              Incepator
                              • 06.ian.2008
                              • 98

                              #15
                              sfaturi sudura

                              am o problema cu un element din fonta la o centrala pe lemne.a crapat pe o lungime de aproximativ 30 cm ,iar un sudor a zis ca o poate suda cu niste electrozi (nu stiu de care din america)foarte scumpi cu sudura la rece si imi garanteaza (nu stiu cum si pe ce perioada)ca nu voi mai avea probleme.
                              pretul pentru sudura este 300 ron iar un element nou costa 500-600 ron.
                              ce parere aveti ?merita pretul ptr sudura? va multumesc

                              Comentariu

                              Procesare...