Fonoizolatie caramida Porotherm sau BCA

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • enverhoxha
    Incepator
    • 22.dec.2009
    • 38

    Fonoizolatie caramida Porotherm sau BCA

    Sunt curios sa stiu ce fel de perete izoleaza acustic mai bine, la o grosime data: cel din BCA sau cel din porotherm?
    Eu banuiesc ca BCA-ul vibreaza mai puternic si izoleaza mai prost.
    De asemenea, ma intreb daca nu cumva cadrele de beton armat transmit mai bine zgomotele decat al tip de structura.
    Am vazut intr-un imobil in constructie pereti despartitori din BCA de 15 cm (intre apartamente) si mi s-au parut prea subtiri pentru o separare acustica acceptabila. Am dreptate?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    In mod normal, la un perete de compartimentare ar trebui o solutie cu un zidarie dubla si cu spatiu interior de aer sau izolatie pentru a avea o izolare fonica buna intre spatii.

    Comentariu

    • enverhoxha
      Incepator
      • 22.dec.2009
      • 38

      #3
      Postat în original de Gemini
      In mod normal, la un perete de compartimentare ar trebui o solutie cu un zidarie dubla si cu spatiu interior de aer sau izolatie pentru a avea o izolare fonica buna intre spatii.
      Inseamna ca o placare cu gipscarton, cu un spatiu de cativa centimetri intre zid si placi, ar avea efect fonoizolant?

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Fara a avea un material fonoizolator si o structura pentru placarea cu gipscarton separata de structura peretelui/planseului nu se va realiza efectul scontat.

        Comentariu

        Procesare...