Termoizolare acoperis terasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • leonardse
    Incepator
    • 23.feb.2011
    • 9

    Termoizolare acoperis terasa

    Intrebare: daca vreu sa izolez cu vata minerala acoperisul unei terase cum pot s-o prind intre capriori (distanta este cam de 50 cm intre ei).
    Iar dupa aplicarea ei ce-ar fi mai potrivit: sa pun osb sau altceva?
    Multumesc.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Va rog sa ne prezentati mai multe detalii despre modul de realizare al acestei terase, inclusiv dimensiuni ale straturilor, pentru a putea discuta la obiect.
    Puteti atasa cateva poze care sa ne arata structura, modul de acoeprire, suprafetele adiacente etc.?
    Este o terasa inchisa?

    Comentariu

    • leonardse
      Incepator
      • 23.feb.2011
      • 9

      #3
      Terasa e descoperita, e lipita de un perete al casei, are doar acoperis facut cu capriori din 50 in 50 cm, blana, folie si tabla deasupra. As fi lasat-o asa dar mi-a ramas ceva vata la sul si gandindu-ma ca vara o sa se incinga tabla m-am gandit sa pun vata sub acoperis intre capriori si apoi sa pun dedesupt osb sau altceva.

      Ce nu stiu e cum sa prind vata de jos in sus intre capriori.

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Postat în original de leonardse
        Ce nu stiu e cum sa prind vata de jos in sus intre capriori.
        Cu sarma in zig-zag batuta pe capriori.
        Cu respect.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Taiati vata la o latime cu circa 2-3 cm mai mare ca spatiul dintre grinzile de lemn si o amplasati efectiv in acest spatiu.
          Suprafata se inchide cu un material care sa ofere un finisat adecvat spatiului, lambriu din PVC, din lemn, scandura etc.

          Problema ramane zonele perimetrale pe unde poate ajunge apa din precipitatii, daca este cazul se vor proteja aceste zone corespunzator modului de realizare a terasei. Daca ajunge apa la vata minerala, aceasta va fi afectata.

          Comentariu

          Procesare...