Panze fierastrau pendular

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • andreas
    Membru
    • 04.feb.2007
    • 250

    Panze fierastrau pendular

    Stie cineva daca exista si panze vidia pt acest tip de ferrastrau?
    pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw
  • _vrx_
    Incepator
    • 19.mai.2010
    • 17

    #2
    am incarcat din greseala alta poza si nu mai pot modifica ...
    poza buna
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • andreas
      Membru
      • 04.feb.2007
      • 250

      #3
      Unde naiba pot sa gasesc aceasta panza ca am cautat tot orasul,cei din magazinele de profil imi spuneau ca nici nu exisata asa ceva.
      pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

      Comentariu

      • apanoiu
        Membru Marcant
        • 10.mai.2010
        • 643

        #4
        pai valoarea acestei lame este mica deoarece nu iti va permite sa faci cercuri/curbe de diametru mic. Eu pt decuparea la bateria de dus(incastrata, Grohe Rapido T) am dat cu flexul sub un unghi, la turatie mica(approx 2000 rpm) pe o parte si alta fix dupa marcaj.
        Dupa ce am facut acele santuri am folosit un cleste si am finisat taieturile.
        A iesit super bine, oricum se mascheaza cu fata bateriei.


        Peste mari si tari si pe la noi acum vreo 10 ani am vazut un fierastrau de mana care taia faianta, panza era rotunda, diamantata. Asa ceva cred ca ai nevoie.
        Succes!

        By the way, de la praful de ceramica se distruge pronto pendularul. Daca este nevoie de masina de taiat faianta gresie va ajut, detalii pe PM


        google " panza diamantata "
        DIY

        Comentariu

        • _vrx_
          Incepator
          • 19.mai.2010
          • 17

          #5
          Postat în original de andreas
          Unde naiba pot sa gasesc aceasta panza ca am cautat tot orasul,cei din magazinele de profil imi spuneau ca nici nu exisata asa ceva.
          Eu am cumparat din hornbach o panza asemanatoare (brand wolfcraft)
          inca nu am folosit-o ca sa imi dau cu parerea cat de buna este dar ca si aspect este similara cu bosch (probabil fabricata in acelasi loc)

          Comentariu

          • andreas
            Membru
            • 04.feb.2007
            • 250

            #6
            Postat în original de apanoiu
            pai valoarea acestei lame este mica deoarece nu iti va permite sa faci cercuri/curbe de diametru mic. Eu pt decuparea la bateria de dus(incastrata, Grohe Rapido T) am dat cu flexul sub un unghi, la turatie mica(approx 2000 rpm) pe o parte si alta fix dupa marcaj.
            Dupa ce am facut acele santuri am folosit un cleste si am finisat taieturile.
            A iesit super bine, oricum se mascheaza cu fata bateriei.


            Peste mari si tari si pe la noi acum vreo 10 ani am vazut un fierastrau de mana care taia faianta, panza era rotunda, diamantata. Asa ceva cred ca ai nevoie.
            Succes!

            By the way, de la praful de ceramica se distruge pronto pendularul. Daca este nevoie de masina de taiat faianta gresie va ajut, detalii pe PM


            google " panza diamantata "

            Nu la decupajul pt baterie o folosesc,pt asa ceve am niste freze din carbura de tungsten.
            Trebuie sa montez gresie in semicerc.
            pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

            Comentariu

            • apanoiu
              Membru Marcant
              • 10.mai.2010
              • 643

              #7
              complicata treaba. Nu am idee.

              incearca o taietura bruta cu flexul si apoi sa o finisezi. Util era un disc de grind diamantat.
              DIY

              Comentariu

              • andreas
                Membru
                • 04.feb.2007
                • 250

                #8
                Problema este ca este o gresie de exterior foarte tare si daca o iau cu flexul,apoi nu prea pot sa o finisez pt ca cimentarea este destul de dura.

                Ce fel este un disc de grind?
                pentru a face un perete din gipscarton daca profilul uw are 50mm,profilul cw cat trebuie sa fie de lat tot de 50mm si cu ce se prinde in uw

                Comentariu

                Procesare...