Corectarea cosului de fum construit gresit

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lupixus
    Incepator
    • 09.mar.2011
    • 6

    Corectarea cosului de fum construit gresit

    Va salut si va adresez rugamintea de a ma ajuta cu sfaturi si idei in ceea ce priveste corectarea erorilor GRAVE de constructie ale unii cos de fum pentru o centrala pe lemne cu gazeificare VIGAS de 40 kW.Condensul s-a scurs, din abundenta, pe toata suprafata cosului si tare mi-e frica ca a ajuns si la peretele casei.
    Iata datele problemei:
    1. cosul este exterior si "lipit" de peretele casei, pe o portiune de cca. 5 m, avand o inaltime totala de 7 m. (figua 1)
    2. centrala, are diametrul tubului de evacuare de 20cm.
    3. caramida folosita pentru cos, este cam cea din figura 2, doar ca interiorul este patrat, cu latura de 17cm.
    Fenomene, probabil cauzate de constructia incorecta:
    0. scurgerea condensului;
    1. la rafale de vand moderate, burduful otelit care face legatura intre centrala si cos, vibreaza cu frecvente si amplitudini "cutremuratoare" iar clapeta ventilatorului loveste obsesiv in intimitatea fiarelor interioare generand un ţăcămit, uneori asurzitor;
    2. evident, in lipsa izolatiei termice, cosul este cald, aproape fierbinte.

    Acestea fiind spuse, credeti ca am sansa sa nu daram cosul dar sa-l izolez cu vata bazaltica si apoi sa-l zidesc?
    si daca da, exista riscul ca, in cazul in care condensul s-a strecurat intre cos si perete (in ciuda adezivului folosit pt asigurarea constructiei), poate patrunde pana la fata interioara?
    Fișiere Atașate
    suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine.
  • Helerea Nicolae
    Membru marcant
    • 02.mar.2008
    • 910

    #2
    caramida folosita cu mentiunea ca orificiul este patrat, cu latura de 17cm. latura exterioara a caramizii este de 20 cm.

    inseamna ca grosimea peretilor acestor elemente e doar 1,5 cm?
    lucrul, se mai face si cu capul

    Comentariu

    • lupixus
      Incepator
      • 09.mar.2011
      • 6

      #3
      scuze, greseala mea

      Postat în original de Helerea Nicolae
      caramida folosita cu mentiunea ca orificiul este patrat, cu latura de 17cm. latura exterioara a caramizii este de 20 cm.

      inseamna ca grosimea peretilor acestor elemente e doar 1,5 cm?
      Scuze. Am gresit.Latura exterioara a caramizii este de 35 cm. Ma gandeam la diamentrul racordului de evacuare a fumului de la centrala cand am trecut 20cm.
      suntem prea saraci ca sa ne permitem lucruri ieftine.

      Comentariu

      Procesare...