Caramida ceramica pentru cos de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • avali
    Membru
    • 05.apr.2012
    • 165

    #16
    Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

    Buna ziua, am si eu nevoie de sfatul dumneavoastra referitor la construirea unui cos de fum, doresc sa fac un cos de fum cu o inaltime de 8 - 9 metri care va fi 2.5 metri in interiorul spatiului pentru centrala iar restul va fi inafara paralel cu zidul casei vecine, intrebarea mea este ce model de cos de fum sau de placi ceramice sa folosesc in asa fel incat avand in vedere inaltimea destul de mare(5.5-6.5) care va fi inafara si paralel cu zidul casei vecine sa fie mai rezistent ca sa evit o prabusire a acestuia la un vant mai puternic. Ma gandeam in principiu la acele elemente ceramice de genul cosurilor de fum effe dar nu stiu cat de bine se leaga intre ele si sa nu apara riscul de prabusire.

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3639

      #17
      Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

      Postat în original de avali
      Buna ziua, am si eu nevoie de sfatul dumneavoastra referitor la construirea unui cos de fum, doresc sa fac un cos de fum cu o inaltime de 8 - 9 metri care va fi 2.5 metri in interiorul spatiului pentru centrala iar restul va fi inafara paralel cu zidul casei vecine, intrebarea mea este ce model de cos de fum sau de placi ceramice sa folosesc in asa fel incat avand in vedere inaltimea destul de mare(5.5-6.5) care va fi inafara si paralel cu zidul casei vecine sa fie mai rezistent ca sa evit o prabusire a acestuia la un vant mai puternic. Ma gandeam in principiu la acele elemente ceramice de genul cosurilor de fum effe dar nu stiu cat de bine se leaga intre ele si sa nu apara riscul de prabusire.
      Se ranforseaza cu bare metalice puse in gaurile din colt, aici gasiti instructiunile de montaj .

      Comentariu

      • cosdoru22
        Incepator
        • 23.ian.2013
        • 1

        #18
        Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

        pentru cei interesati de acest tip de caramida ....o pot vedea pe blvd. Preciziei vis & vis de Cesarom

        Comentariu

        • Cipri1
          Membru
          • 14.aug.2012
          • 264

          #19
          Care e inaltimea maxima cu care te poti duce cu un cos din caramida ceramica ?
          Am nevoie urgenta de un raspuns . Ma poate ajuta cineva ?
          Ultima editare de Consultant climatizare; 28.mar.2016, 20:37.

          Comentariu

          • mitica68
            Incepator
            • 05.ian.2007
            • 63

            #20
            Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

            Postat în original de movidium
            Salut
            Am vazut la cineva un cos facut din aceste elemente si se comporta exemplar.
            Spunea ca la imbinari a folosit CM9 si peste exerior a lipit polistiren de 5
            T.......................
            Mama mea la tara are un asemenea cos, am facut focul in teracota, am pus mana pe cos si cam ardea, nu cred ca se preteaza la izolatie cu polistiren. Poate vata bazaltica, "BCA" ...............

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #21
              Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

              Postat în original de Cipri1
              Care e inaltimea maxima cu care te poti duce cu un cos din caramida ceramica ?
              Am nevoie urgenta de un raspuns . Ma poate ajuta cineva ?
              Inaltimea este mai putin relevanta. daca acest cos are o structura de rezistenta potrivita sau este incadrat nu ar trebui sa aveti limitari majore.
              Ce cos doriti sa faceti si pentru ce anume?

              Comentariu

              • LOCOmotive
                Incepator
                • 22.iun.2009
                • 17

                #22
                Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

                Postat în original de elixir
                In ultimii ani au aparut tot felul de astfel de elementi de cos. eu am asa ceva, la centrala pe lemne. am diam interior de 170 mm. urmeaza sa-l mai inalt putin, ptr ca am schimbat centrala cu una mai puternica si am ceva probleme de tiraj. ce am eu, este la inaltimea de 50 cm. sunt usor de montat, dar nu cu CM9. eu am folosit CM17 si la colturi am armat pe interior cu bare de fe beton. dupa ce il inalt, o sa-l armez si pe exterior cu cornier, eventual si ancorat. si nu trebuie izolat peretii aia dubli sunt suficienti. aereul dintre ei este izolatia perfecta! in 3 ani de folosire, nici urma de condens nu am avut.
                Salut! Acum cum e cosul? Vreau sa fac si eu unul, din elemente KEBE (grecesti) de 250/250/330, cu diametrul de 180 mm. Mi s-au parut cele mai bine arse din ce am vazut pe la noi. Insa nu sunt hotarat cu ce sa le zidesc, de aia intreb, daca s-a comportat bine cm17.

                Comentariu

                • LOCOmotive
                  Incepator
                  • 22.iun.2009
                  • 17

                  #23
                  Răspuns la: Caramida ceramica pentru cos de fum

                  Astept si alte pareri, de la alti colegi forumisti. Cu ce ati zidit si cum s-a comportat in timp. Multumesc de-acum!

                  Comentariu

                  Procesare...