Caramida ceramica pentru cos de fum

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • civ
    Incepator
    • 27.iul.2010
    • 3

    Caramida ceramica pentru cos de fum

    Urmaresc de ceva vreme discutiile vechi si noi de pe forum. Il gasesc foarte util mai ales ca, construiesc o casa si am ajuns la faza cos de fum. Cosul de fum (la interior) este dimensionat pentru o centrala pe lemn cu gazeificare. Mesterii mi-au recomandat un cos de fum, zidit din caramida ceramica patrata la exterior si cu gol interior (pentru evacuare fum) de 210 mm. Caramida arata ca in poza alaturata. Intrebarile sunt urmatoarele : (1). a mai construit cineva dintre d-voastra un cos de fum, cu o asemenea caramida? (2). cum s-a comportat in timp? (3). cum s-a comportat la condens si ce probleme au aparut? Va multumesc pentru raspunsuri.
    Fișiere Atașate
    numai cine nu munceste....nu greseste.
  • movidium
    Membru
    • 08.mar.2006
    • 268

    #2
    Salut
    Am vazut la cineva un cos facut din aceste elemente si se comporta exemplar.
    Spunea ca la imbinari a folosit CM9 si peste exerior a lipit polistiren de 5
    Tu unde ai gasit astfel de elemente si la ce pret ca eu in Focsani nu gasesc.

    Comentariu

    • elixir
      Membru marcant
      • 01.nov.2009
      • 368

      #3
      In ultimii ani au aparut tot felul de astfel de elementi de cos. eu am asa ceva, la centrala pe lemne. am diam interior de 170 mm. urmeaza sa-l mai inalt putin, ptr ca am schimbat centrala cu una mai puternica si am ceva probleme de tiraj. ce am eu, este la inaltimea de 50 cm. sunt usor de montat, dar nu cu CM9. eu am folosit CM17 si la colturi am armat pe interior cu bare de fe beton. dupa ce il inalt, o sa-l armez si pe exterior cu cornier, eventual si ancorat. si nu trebuie izolat peretii aia dubli sunt suficienti. aereul dintre ei este izolatia perfecta! in 3 ani de folosire, nici urma de condens nu am avut.

      Comentariu

      • civ
        Incepator
        • 27.iul.2010
        • 3

        #4
        Salut. Va multumesc pt. raspunsuri. Ma bucur ca este cineva multumit de caramida asta. Sincer am avut ceva dubi si ma gindeam la rezistenta in timp.
        numai cine nu munceste....nu greseste.

        Comentariu

        • danM
          Membru
          • 11.feb.2008
          • 199

          #5
          ne spui de unde le-ai cumparat si la ce pret ?? mersi

          Comentariu

          • elixir
            Membru marcant
            • 01.nov.2009
            • 368

            #6
            Eu sunt din prahova, deci am cumparat de la Ploiesti, acum 2 ani. acum 2 saptamani am mers la Bucuresti si am mai luat 3 elementi, ptr ca cei din Ploiesti ma duceau cu vorba. Fabrica este la Alba Iulia. Nu cred ca pot sa dau un link, dar nu e greu de gasit, cu Google...
            pretul, la dimensiunea mea, a fost de 85 RON/element.- 170 ron/m. Pare mult, dar este mai rezistent in timp decat unul de inox, mai sigur, iar caramida costa cam la fel, nemaipunand la socoteala manopera. izolatia, etc.

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3639

              #7
              Imbinarea elementeor de cos de fum ceramice se face cu un chit special rezistent la temperaturi inalte. Orice vanzator trebuie sa va spuna si de chit, intradevar costa ceva in plus numai ca ofera siguranta.

              Comentariu

              • eclips
                Incepator
                • 14.feb.2010
                • 27

                #8
                Postat în original de elixir
                In ultimii ani au aparut tot felul de astfel de elementi de cos. eu am asa ceva, la centrala pe lemne. am diam interior de 170 mm. urmeaza sa-l mai inalt putin, ptr ca am schimbat centrala cu una mai puternica si am ceva probleme de tiraj. ce am eu, este la inaltimea de 50 cm. sunt usor de montat, dar nu cu CM9. eu am folosit CM17 si la colturi am armat pe interior cu bare de fe beton. dupa ce il inalt, o sa-l armez si pe exterior cu cornier, eventual si ancorat. si nu trebuie izolat peretii aia dubli sunt suficienti. aereul dintre ei este izolatia perfecta! in 3 ani de folosire, nici urma de condens nu am avut.
                Din ce inteleg(dupa pret) este un model de cos de fum "effe" . Sau este un alt produs asemanator cu acesta. Pentru ca am vazut astfel de module de cos si mai ieftine. La Zalau se fabrica ceva asemanator , dar au doar cu interior patrat. Am vazut intr-un depozit , cu interior circular, de marimea unui boltar de caramida, cu mult mai ieftina decat effe.Din acestea are cineva, sunt ok?

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3639

                  #9
                  Eu unul nu am vazut pana acum vreun cos de fum montat de ceilalti producatori de care spuneti asa ca nu am de unde sa stiu daca sunt bune sau nu.
                  Singurul lucru pe care pot sa-l spun in momentul asta e ca in princiupiu nu as recomanda cosul cu sectiune patrata- este mai greu de curatat si de intretinut in timp.

                  Comentariu

                  • ics
                    Membru Marcant
                    • 16.sep.2009
                    • 624

                    #10
                    [quote="eclips"]
                    Postat în original de elixir
                    Din ce inteleg(dupa pret) este un model de cos de fum "effe" . Sau este un alt produs asemanator cu acesta. Pentru ca am vazut astfel de module de cos si mai ieftine. La Zalau se fabrica ceva asemanator , dar au doar cu interior patrat. Am vazut intr-un depozit , cu interior circular, de marimea unui boltar de caramida, cu mult mai ieftina decat effe.Din acestea are cineva, sunt ok?
                    in ce depozit ai vazut acesti elementi si cum se numeste marca/ producatorul ? ca poate-i gasim si noi
                    ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

                    Comentariu

                    • eclips
                      Incepator
                      • 14.feb.2010
                      • 27

                      #11
                      Acum 1 an,pe atunci nu ma interesa acest lucru , eram intr-un depozit, si accidental am vazut acest tip de boltar pentru cos.Din eticheta, as zice ca erau grecesti,dar nu am alta informatie, era un singur palet, desfacut. Aratau aproape ca cea din poza, as zice ca erau mult mai bine finisate. Interesanta parea si compozitia. Avea insertii parca metalice, aurii/rosiatice, ceva de genul celor de pe unele placute de frana.De curios, o sa merg zilele astea pe la depozitul ala sa vad ce si cum.

                      Comentariu

                      • eclips
                        Incepator
                        • 14.feb.2010
                        • 27

                        #12
                        Am gasit caramida pentru cosul de fum, pe net. Se pare ca e de provenienta greceasca:
                        depozitelecasata.ro/2009/12/gipscarton

                        Din aceasta a folosit cineva? pare identica cu cea de la effe, difera insa pretul de la cer la pamant. Oare si calitatea?

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3639

                          #13
                          Asta nu ne poate spune decat cineva ce are montat si utlizeaza un cos de fum de provenienta greceasca de ceva mai mult timp.

                          Comentariu

                          • viocom
                            Incepator
                            • 22.nov.2010
                            • 4

                            #14
                            in buzau am gasit asa ceva la 6 ron bucata.e bine?
                            DACA VREI,ORICE ESTE POSIBIL!

                            Comentariu

                            • eclips
                              Incepator
                              • 14.feb.2010
                              • 27

                              #15
                              De pret am putea sa ne pronuntam doar daca ne spui si parerea ta privind cum se comporta un astfel de cos. La centrala, la soba sau la semineu, cum a fost construit, daca a fost izolat sau nu,ce inaltime are daca e pe interiorul sau exteriorul casei, ce tip de combustibil s-a folosit.Asteptam opinii...

                              Comentariu

                              Procesare...